Uyku apnesini tespit edebilen yapay zeka temelli yazılım oluşturuldu
İsrail Teknoloji Enstitüsü Technion'un öncülük ettiği bir araştırma ekibi, uyku apnesini tespit edebilen yapay zeka (AI) temelli bir yazılım oluşturdu
Uyku apnesini tespit edebilen yapay zeka temelli yazılım oluşturuldu
22 Temmuz 2019 - DHA

The Times of Israel'de yer alan habere göre, kişilerin uykularında 10 saniye veya daha uzun süre boyunca nefeslerinin kesilmesine neden olan uyku apnesinin tespit edilebilmesi için oluşturulan yazılımla ilgili Technion Biyomedikal Mühendislik Fakültesi üyesi Joachim Behar, "Oluşturduğumuz model, uyku apnesinin geniş kesimlerde tespit edilebilmesi için oldukça güvenli ve etkili bir araç" dedi.

Behar, the Times of Israel'a verdiği röportajda, söz konusu modelin genel taramada kullanılabileceğini belirtirken, ayrıca gelecekte uyku apnesinin kendiliğinden tespit edilebilmesinde kullanılmak üzere oksimetre barındıran akıllı saat veya bileziklerin bir parçası haline gelerek, mobil olarak da uygulanabileceğini vurguladı.

The Lancet Group'un açık erişimli dergisi EClinicalMedicine'de yayınlanan rapor kapsamında araştırmacılar, polisomnografi adı verilen ve uyku sırasında beyin dalgaları ile kandaki oksijen düzeyinin yanında kalp atışı, nefes ve göz ve bacak hareketlerini kaydeden sistemi kullandı.

Behar ve ekibinin oluşturduğu teknolojide de Brezilya'nın Sao Paulo kentindeki 887 genel yetişkin nüfusundan alınan veriler kullanıldı. Verilerin incelenmesiyle araştırmacılar, sistemin orta veya şiddetli durumdaki uyku apnesini tespit edebildiğini öne sürdü.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA