Yapay zeka kalp krizi tahminlerinde doktorlardan daha başarılı
İngiltere Nottingham Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, herhangi bir doktor muayenesi olmaksızın kalp krizi veya inme ihtimalinizi öngörebilen bir makine geliştirdi.
Yapay zeka kalp krizi tahminlerinde doktorlardan daha başarılı
16 Nisan 2017 -

Her yıl kalp hastalıkları nedeniyle yaklaşık 20 milyon kişi hayatını kaybediyor. Nottingham Üniversitesi'nden bilim insanları ise American College of Cardiology / American Heart Association (ACC / AHA) iş birliği ile yaş, kolesterol düzeyi ve kan basıncı gibi sekiz farklı faktöre dayanan; hastanın kardiyovasküler riskini tahmin edebilmek adına bir dizi yönerge geliştirerek bir makine üretti. Yapay zeka kişinin kalp hastalıkları riskini ortalama olarak yüzde 72,8 oranında doğru tahmin edebilmekte. 

Webtekno'da yayınlanan habere göre, ekip öncelikle dört farklı bilgisayar öğrenme algoritması oluşturdu, daha sonra sisteme Birleşik Krallık'taki 378 bin 256 hastanın verilerini gönderdi. Sistemin iç tahmini modellerini oluşturabilmek adına yaklaşık 295 bin kayıt kullanıldı. Kalan hasta kayıtlarını da aleti test etmek ve düzenlemeler için kullandılar. Algoritma sonuçları, yüzde 74.5 ile yüzde 76.4 doğruluk gösterek, AAA/AHA'nın tahminlerinden belirgin şekilde daha iyi performans gösterdi.

Stephen Weng ve ekibi, halihazırda son derece doğru tespit yapabilen makineyi daha iyi hale getirebilmek için çalışmalarını sürdürmekte.

Test seti 83 bin hasta üzerinde kullanılan alet, 355'den fazla hastanın yaşamını kurtarmış gibi görünüyor.

Science'la yaptığı söyleşisinde Weng, "Biyolojik sistemlerde çok fazla etkileşim var. İnsan vücudunun gerçeği bu. Bilgisayar bilimi de bu etkileşimleri ortaya çıkarmamızda oldukça büyük bir yardım sağlıyor." dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA