Yeni nesil gençler 60 yaşındaki dedelerinden daha az hareket ediyor
Obezite her geçen gün artış gösteriyor, hareketsiz yaşam tarzı da artmaya devam ediyor. Yapılan yeni bir çalışmada, gençlerin 60 yaşındaki insanlar kadar az hareket ettiği gösteriliyor.
Yeni nesil gençler 60 yaşındaki dedelerinden daha az hareket ediyor
27 Haziran 2017 -

MEDİMAGAZİN HABER MERKEZİ- Time’de yer verilen habere göre, 6 ile 84 yaş aralığında 12 bin 500’den fazla insana aktivite takibi için kullanılabilecek akıllı bileklik takıldı ve vakitlerinin ne kadarını hareket ederek geçirdikleri araştırıldı.

Preventive Medicine’de yayımlanan araştırma sonucunda, tahmin edildiği gibi insanların yaşlandıkça daha az aktif olduğu görüldü. Hareket etme sıklığının 35 yaştan sonra azaldığını söyleyen araştırmacılar, daha da ileri yaşlarda tıbbi sorunlar ve kronik hastalıklar sebebiyle yine fiziksel aktivitenin imkansız hale geldiğini söyledi. Çalışmada sadece 20’lerindeki insanların fiziksel aktivitede artış gösterdiği görüldü.

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu biyostatistik bölümünden Vadim Zipunnikov, küçük çocukların ve gençlerin daha fazla hareket sahibi olduğunun düşünülmesine rağmen, egzersiz oranının özellikle ergenliğe doğru gidildikçe azaldığını aktardı. Zipunnikov:

“19 yaşındaki bir genç, 60 yaşındaki bir insan kadar az aktif vakit geçiriyor ve onlar kadar hareketsizlik halinde saatlerce oturuyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, çocuklar bir gün içerisinde en az bir saatlerini yoğun bir egzersize ayırmalı. Fakat 6-11 yaş arasındaki çocuklardaki araştırma sonuçları gösteriyor ki, erkeklerin yüzde 25’i, kızların da yüzde 50’si böyle bir uygulama içerisinde değil. Ergenlerde ise kılavuza göre daha da korkunç bir düşüş mevcut: adölesan erkeklerin yüzde 50’si, genç kızların da yüzde 75’i bir gün içinde en az bir saatliğine bile aktif değil.”

ifadelerine yer verdi.

“Okul başlama zamanları yeniden ayarlanmalı, uykusunu alamayan çocuklar egzersiz yapmıyor”

Çalışmada, okuldaki çocukların en fazla aktif oldukları saatlerin öğleden sonra 2 ile 6 arası olduğu görüldü. Zipunnikov çocukların günün sadece belli saatlerinde aktif olmasının yanlış olduğunu, günün tamamına bu hareketin yayılması gerektiğini söyledi. Bu açıdan güne başlama, okul ve iş saatlerinde aktivite anlamında verim almak için oynama yapılabileceğini söyleyen Zipunnikov, okul başlama zamanlarının özellikle ergenler için büyük bir rol oynadığını, çocukların uykularını yeterince alamadıkları için yorgun olduklarını ve egzersiz yapmadıklarını dile getirdi. Daha fazla egzersiz yapılması için teşviklerin olması gerektiğini söyleyen araştırmacılar, çalışmak zorunda olan insanlar için günün erken saatlerinde, daha yaşlı insanlar için sabahtan sonraki saaatlerde ve çocuklar için ise gün boyunca yayılmış egzersiz programlarının ayarlanması gerektiğini söyledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
08.01-07.02SATILIK POLİKLİNİK hissesi & tamamiDiğer
07.01-06.02Kadın doğum cildiye uzmanıPersonel Arayanlar