İntern doktorlar için sıradışı genelge: Doktor bey, Doktor hanım diye hitap edilecek
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi yönetimi, ağır nöbet yükü ve kendilerine yönelik hitap şekli konusundaki sıkıntılarını ileten son sınıf öğrencilerinin (intern) sesine kulak vererek soruna yayımladığı "sıra dışı" genelgeyle çözüm getirdi.
İntern doktorlar için sıradışı genelge: Doktor bey, Doktor hanım diye hitap edilecek
25 Şubat 2018 -

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) Tıp Fakültesince, son sınıf öğrencilerinin (intern) sorunlarının çözümü için yayınlanan genelgeyle, "nöbet sayıları, yardımcı sağlık personelinin işlerinin yaptırılmaması, internlere adları veya 'doktor hanım, doktor bey' diye hitap edilmesi" kuralları getirildi.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selami Akkuş, AA muhabirine, yayımladıkları genelgeye ilişkin bilgi verdi.

Kurulduğu günden beri öğrenci odaklı eğitim sistemi uygulayan fakültenin bu yıl ilk mezunlarını vereceğini belirten Akkuş, öğrencilerin, son yıllarında staj yaptıkları hastanede yaşadıklarına ilişkin sıkıntılarını gelip kendisiyle paylaştığını anlattı.

Akkuş, bu sıkıntılardan hareketle öğretim yılı başında "intern yönergesi" hazırladıklarını, burada internlerin çalışma prensiplerine ilişkin bilgilere yer verdiklerini söyledi.

Yönergenin uygulanmasında yaşanan aksaklıklar üzerine üniversite öğretim görevlileri ve internler ile toplantılar yaptığını anlatan Akkuş, yönergenin uygulanmasının biraz daha zorlayıcı olması açısından bu kez de bir genelge yayınladığını anlattı.

-"Yardımcı sağlık personeli gibi kullanılmalarının önüne geçeceğiz"

Genelgede, internlerin hemşire ve diğer yardımcı sağlık personelinin işlerini yapmamaları gerektiğinin vurgulandığını aktaran Akkuş, "İnternler eğitim amaçlı kan alma ve tansiyon ölçme gibi işlemlerini yapar ama tüm servisin sorumluluğu hemşirelere aittir. Yani bu genelgeyle internlerin yardımcı sağlık personeli gibi kullanılmasının önüne geçecek bir kural getirdik." ifadelerini kullandı.

Genelgeyle yapılan bir diğer düzenlemenin de nöbet sayıları konusunda olduğuna dikkati çeken Akkuş, şöyle devam etti:

"Bu konuda internlere zorunlu stajlarda ayda en fazla 5 nöbet yazılması, en fazla bir hafta sonu nöbeti konması, seçmeli stajlarda de mümkünse hiç nöbet yazılmaması, eğitimine katkıda olacağı düşünülüyorsa yine en fazla ayda 5 nöbet yazılması ancak akşam belli bir saatten sonra (20.00-21.00) izin verilmesi kuralını getirdik. Nöbette uygun yatacak yer olması halinde ertesi gün öğleden sonra izin verilmesi, uygun yer olmadığı durumlarda (kliniklerde) ise nöbet ertesi tam gün izinli sayılmalarını kararını da aldık."

Genelgeye internlere hitap şekillerine ilişkin de bir madde koyduklarına işaret eden Akkuş, "Genelgede, asistanların ve yardımcı sağlık personelinin internlere isimleriyle veya 'doktor hanım/bey' diye hitap etmelerine, 'intern' veya 'internler' şeklindeki hitapların yasaklanmasına yer verdik." dedi.

Prof. Dr. Akkuş, internlerin, asistan-yardımcı sağlık personeli arasında, görev tanımları yapılmamış bir konumda çalışmalarının sıkıntıya yol açtığını dile getirerek, "İnternlerin, öğrenci olduklarının anımsanması, eğitimlerinin mezun olduklarında kendilerine lazım olacak bilgi ve becerilere göre düzenlenmesi ve strese sokmadan, sevdirerek mesleklerini yaptırmak amacıyla bu genelgeyi yayınladık. İnternlerle ilgili sıkıntılar çoğu fakültede yıllardır yaşanmaktadır. Biz ilk mezunlarımızdan itibaren, bir açılım yaparak iyi bir örnek olmak istedik." bilgisini paylaştı.

- Genelge YÖK'ün de ilgisini çekti

Genelgeyi son sınıftaki bir öğrencinin sosyal medyada paylaştığını anlatan Akkuş, "Genelge sosyal medyada oldukça ilgi gördü. Bu YÖK'ün de ilgisini çekti. Bütün Türkiye'de dekan ve internlerin katılacağı bir çalıştay yapma kararı alan YÖK, bütün tıp fakültesi son sınıf öğrencileriyle bir anket yaptı. 10 Ocak'ta da bir çalıştay yaparak, anket sonuçları ve internlerin sorunları değerlendirildi." şeklinde konuştu.

Yayınladıkları genelgenin diğer üniversitelere de örnek olduğunu aktaran Akkuş, buna hem kendi hem de başka üniversitelerin öğrencilerinden olumlu tepkiler geldiğini belirtti.

Prof. Dr. Akkuş, öğrencilerden, gerek sosyal medya gerekse mail yoluyla "İnternlerin dertlerinin dekan düzeyinde ilgilenilmesinden çok memnun kaldıkları" yönünde mesajlar aldığını dile getirdi.

İnternler ile aylık sohbet toplantıları yaptıklarını hatırlatan Akkuş, genelge sonrasında öğrencilerin herhangi bir sorun yaşamadığını bu toplantılarda öğrendiklerini kaydetti.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Melisa özen (Öğrenci )
17.10.2018 00:37:44
İnternler ameliyata giriyor mu
People
3
2) vatan (dr)
04.03.2018 03:54:20
lüzumsuz işlerden biri daha
People
5
3) Hasan mert (dr)
03.03.2018 07:57:03
Daha fazla sorumluluk,daha fazla iş vermek için taltif ediyorlar.Yoksa,saygılarından filan değil...
People
6
4) Florence (Hemşire)
01.03.2018 23:07:05
Dr(dr) isimli kişi Ercüment ekrem evrensel (biyokimya uzmanı) 'in de dedigi gibi bize üniversite zamanlarımızda hocalarımız her zaman siz seklinde ve çok saygili davranırlardi ve biz staja ciktigimiz uygulama arastirma hastanesindeki hemsirelerde bize cok saygiliydilar ( bize öğrenci hemşire hanimlar şeklinde hitap ederlerdi ) ama tip fakultesindeki hocalar ögrencilere vizit sorasinda gördüğüm kadariyla burnundan getiriyordu siz de bunun vermis oldugu ofkeyi sizin deyiminizle mevkilerini gorme kusuru olan biz hemsireler ve diger ekip arkadaslarimizdan cikariyorsunuzdur eminim ki.
Şunu belirtmek isterim ki hayatimda hicbir zaman statü kaygim olmadan calistim ve hicbir doktorla da problemim olmadi anlatmaya çalıştığım sey genel olarak olmasi gerekendi saygilar .
People
7
5) Dr (dr)
28.02.2018 22:00:36
Florence (hemsire) rumuzlu, zaten senin uslup tarzin hemsirehanimi haketmiyor. İnsan karsisinda yansimasini gorurmus. Sen doktorlarla bu uslupla konustugundan ve kendi mevkini gorme kusurundan olabilirmi acaba. Simdiye kadar hemsrehanim demeyen doktor ve denmeyen hemsirehanim gormedim. Herhalde sen haric.
People
13
6) yaşar yaşar (laborant)
28.02.2018 13:04:44
Böyle bir genelgeye bile gerek yok.kendini bilen insan zaten hitapşeklinide bilir.hanım,yada Bey demek sadece Dr.amı mahsus fazla şımartmayın doktorları...
People
13
7) Florence (Hemşire)
28.02.2018 03:01:02
Madem doktor bey doktor hanim denilmesini istiyorlar sorarim hangi hekim bugüne kadar bir hemsireye hemsire hanim demiş adı dışinda ? Ya da hastanede çalışan herhangi birine unvaninin sonuna ....hanim......bey demis bir de cok saygi bekliyorsunuz sizin de bunu yapmaniz gerekiyor!!!!!!
People
19
8) Ali (Hemşire)
27.02.2018 03:37:06
Karakolda polis memuru komserin savcının emrini dinlerken zoruna gitmiyor , askeriyede komutanın emri , özel sektörde müdürün emri çalışanların zoruna gitmiyor da bizim hemşire milleti bir doktorun emrine itaat ederken zoruna gidiyor. Üstelik en eğitimli amir olmasına rağmen. Siz disiplin görmeden havadan kolay işe girmişsiniz diye. İsteseler kök söktürüleler ama çoğu çok insancıl. Kıymet bilin
People
9
9) R.YILMAZ (uzm dr)
26.02.2018 17:49:22
tebrik ederim !
People
24
10) geçmişden gelen (hemşire)
26.02.2018 14:15:32
Sağlıkta herşey hekimlerin üzerine kurgulanmış. evet öğrenci hekimler tabiki kan alma ve tansiyon işine fazla girmesinler. Bu yazıda bile hemşirelere dolaylı yoldan atıfta bulunuluyor.Fakat bir servise bir hemşirenin bakabileceğinden fazla hasta yatırıp hemşireye kan kusturan tıp fakülteleri bu tarz genelgeleri hiç yardımcı sağlık personeli için yayınlamaz.Tüm hemşireler kaçma peşinde. muvafakat dahi verilmiyor. modern kölelik düzeni. hemşirelerin çok ciddi sorunları var. Hiç kimse ilgilenmiyor.Sektörde sadece hekimler kaale alınıyor. Yönetici durumundaki insanların vicdanları rahat mı acaba. Bu adaletsizlik içinde nasıl uyuyabiliyorlar.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer