‘Kardiyoloji iç hastalıklarının yan dalı olmalı’
Prof.Dr.Hülagü: ‘’Bir kardiyoloji asistanı çok kısa bir süre iç hastalıkları eğitimi alıp alanına geri dönüyor ve anjiyo dışında hekimlik uygulaması almıyor. Bizim eğitim aldığımız dönemde iç hastalıkları eğitimi sonrası üzerine 3-4 sene kardiyoloji eğitimi alınırdı. Ama şimdi kardiyoloji ayrı bir dal. Eğitim sisteminin eski haline dönmesi gerektiğini düşünüyorum.’’
‘Kardiyoloji iç hastalıklarının yan dalı olmalı’
13 Nisan 2017 -

MEDİMAGAZİN HABER MERKEZİ-Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sadettin Hülagü, bu sene ondördüncüsü düzenlenen ve başkanlığını yaptığı Hepato-Gastroentereloji Kongresi’nde,  tıp eğitiminde kaliteyi ve kalitenin artırılması için neler yapılabileceğini Medimagazin’e anlattı.

Üniversite kalitesinin artırılması için, Yükseköğrenim Kalite Kurulu’nun üniversitelerden kendi değerlendirmelerini yapıp raporlama istediği bilgisini veren Hülagü, bu denetimden geçmek isteyen kurumların 5 yıllık stratejik planlarına uygun olarak hedef oluşturup denetime girdiklerini belirtti.

“Kardiyoloji uzmanları iyi bir iç hastalıkları eğitimi almalı”

Dâhili branşlarda hizmet veren kardiyoloji gibi branşlardaki hekimlerin öncelikle genel dâhiliye eğitimi alması, daha sonra branşlaşması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Hülagü, bu şekilde hem eğitim hem de hizmette kalitenin artacağını ifade etti.

İyi bir iç hastalıkları eğitimi almadan yan dal eğitimi almanın sıkıntılarına da değinen Hülagü,

“Bir iç hastalıkları uzmanı bu eğitimden sonra gastroenteroloji yan dal eğitimi aldığında; diyabet, böbrek hastalıkları ya da kanamalı bir hastada meydana gelebilecek komplikasyonları ve tedavi seçeneklerini çok daha iyi biliyor. Çünkü bu hastalıkların hepsi birbiri ile bağlantılı.

Buradaki sıkıntı şu; örneğin; bir kardiyoloji asistanı çok kısa bir süre iç hastalıkları eğitimi alıp alanına geri dönüyor. Bizim eğitim aldığımız dönemde iç hastalıkları eğitimi sonrasında 3-4 yıl kardiyoloji eğitimi alınırdı. Ancak kardiyoloji eğitimi şuanda ayrı bir dal ve eğitim sisteminin eski hâline dönmesi gerektiğini düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

 

 

Kimler endoskopi yapmalı?

Endoskopi ile ilgili gündemde olan konulara da değinen Hülagü,  ‘’Kimler endoskopi yapmalı, kimler gastroenteroloji eğitimi almalı konusunda yasal bir boşluk var. Bugün bir pratisyen hekim bile eline bir endoskopi alıp bu işin hiç eğitimini almadan endoskopi yapabilir ve tanı koyabilir.

Bizim önerdiğimiz; öncelikle endoskopinin tanı mı tedavi amaçlı mı olup olmadığının belirlenmesi. Eğer bu uygulama tanı amaçlı yapılacaksa,  endoskopi uygulaması yapacak iç hastalıkları ve genel cerrahi uzmanlarının altı aylık veya bir yıllık eğitimden sonra yapması.” şeklinde konuştu.

“Hekimler eğitimlerde ciddi bir girişimsel işlem sayısına ulaşmalı”

Tedaviye yönelik eğitimlerde ise üç yıllık gastroenteroloji eğitimi alındığını ifade eden Hülagü, “Bu da şunu getiriyor; hekimin hocasıyla veya uzman uygulayıcı ile beraber oldukça ciddi bir girişimsel sayıya ulaşması.  Örneğin; mideye bakmada hocayla birlikte en az 100 tane endoskopi yapması, lezyonları tanıması ve tedaviye yönelik teşhis koyması.

İkinci olarak ise erken evre kanserleri gibi ileri teknik gerektiren uygulamalar var. Bu hastalarda tanı koymak çok önemli. Tanıyı ilk koyduğunuzda tedavi seçenekleri bulunuyor ama teşhis koyulmayıp ortada kalan vakalar var. Bu nedenle girişimsel endoskopi büyük önem taşıyor.” dedi.

“Masamın üzerinde en az 10 tane atlanmış kanser bulgusu var”

Cerrahların, “Ameliyatını yapıyorsam endoskopiyi de yaparım.” dediğini, ancak cerrahi eğitim süresi içinde verilen endoskopi eğitiminin yeterli olmadığını söyleyen Prof. Dr. Hülagü, “Masamın üzerinde en az 10 tane bir hafta önce yapılmış, endoskopide hiçbir şey yok denilip de mide ve kolon kanseri tespit ettiğimiz vaka var. 

Çok iyi merkezlerde bile endoskopi işleminden hızla geri çıkılan durumlarda gözden kaçan polipler oluyor. Bu iyi merkezlerde gastroentereloji uzmanları tarafından yapılırken bile gözden kaçabilirken, bu işin eğitimini hiç almamış genel cerrah ve dâhiliye uzmanları bu teşhisi koyamaz.” ifadelerini kullandı.

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Ahmet ekrem (Doktor)
27.04.2017 04:03:29
eğitim süresi şöyle olsun; 3 yıl dahili eğitim+4 yıl yandal. Tamam. Fakat kimin hangi yan dal ihtisası yapacağı en başından TUS ile belli olsun. Yan dal sınavı diye birşey olmasın.
People
3
2) dr (uz)
19.04.2017 14:06:08
dahiliye bitti.boşuna uğraşmayın.bırakın rahat rahat tarih olsun...
People
9
3) erdal (acar)
17.04.2017 10:55:23
bugün dahiliye poliklniğine gittiğinizde tahlil kağıdının üzerine gideceğin yerler şeker biraz yüksek endokrin kreatinin 1.4 nefroloji alt : 44 gastroenteroloji . eklemlerindede ağrı varmış romatoloji... ekg de t negatifliği var gitmişken kardiyolojiyede git deyip günün bitiren o kadar çok meslektaşımız var ki !!!!! biran önce bu çözülmezse ne yazıkki iç hastalıkları pratisyen fort gibi triyaj yapan bölüm olarak anılacak . en önemli yapılacak olan gerekçeli yandal sevk yani resmi yönlendirme . neden gönderiyorsun a) ben diabeti bilmiyorum b) ben bu ilacı yazamıyorum c) yan dal görüşü istiyorum .. performans kaygısı buraya yönlendiriyor doktorları . 40 bakacağıma 120 bakar triyaj yapıp gönderirim diyor çoğu malesef . çok küçük bir düzeltme ile bu durum düzeltilebilinir. katkı sağlamadığın hasta üzerinden performans vermeyeceksin ve ilgili hekimi kurum içi eğitime tabi tutarsın 5 yılda bir branşlara yeterlilik sınavı yaparsın ..
People
5
4) Dr.T (Doktor)
17.04.2017 09:11:58
Ona kalırsanız, küçük dahili branşların çoğu dahiliyenin, küçük cerrahi branşların çoğu da genel cerrahinin yan dalı olmalı. Bildiğim kadarı ile ABD'de böyle. Sanırım ülkemizde Sağlık Bakanlığının doktor ihtiyacının fazla olduğunu söylemesi nedeni ile uzun bu tür uzun eğitim planları yapılmıyor. Ayrıca bu kadar uzun eğitim süreçlerinden ve zahmetten sonra insanların ne kazanacağı da meçhul. Zaten dikkat ettiyseniz yan dalların bir 10 yıl önceki cazibesi de kalmadı. İnsanlar şu anda yan dalı ancak bir sosyal problemlerini (tayin, çocuk, eş durumu) çözmek için yapıyorlar. Ülkenin gözde bir şehrinde merkeze atamasını yaptıran hekim dönüp de yan dala bakmıyor. Zira o çarka bir girdiği zaman, bütün düzeninin alt üst olacağını biliyor.
People
6
5) dr (dr)
17.04.2017 09:09:41
yan dal olsa ne olur, olmasa ne olur.bu mu konu.dahiliye aile tarih olmak üzere.
People
2
6) tugrul (kardiyoloji uzmanı)
14.04.2017 17:11:29
Doktorlar yan dal seçimi yaparken sayıları az kıymetli bölümleri tercih ediyor. Kardiyolojinin hali zaten içler acısı, sayımız da çoğu branşda olduğu arttı, bir kıymeti de yok. Yan dal yapılırsa kim yazar bu bölümü? Niyet kötüyse tabi neden yan dal yapılmasın?
People
34
7) Murat çelikten (Uzman)
14.04.2017 10:45:46
Afferim. Yiyin birbirinizi.
Sistem başarıya ulaştı.
Sağlıkta dönüşümün hekimleri dònüştürme ayağı başarıya ulaştı.
Herkes gözünü başkasının cüzdanına (puanına) diksin.
Poliklinik hastalarınıza meslektaşlarınızı kötülemeye devam edin.
Kırıp geçirin, yıkıp dökün,
Yani yiyin birbirinizi efendiler.
Hekimleri dònüştürmenin 2. Fazı çok yakında...
People
7
8) Hüsnü Değirmenci (Kardiyoloji)
14.04.2017 00:16:48
Sen hangi çağda yaşıyorsun hocam.Neredeyse dahiliye kalmadı.Bence Dahiliye diye bir bölüm olmamalı.Neymiş iç hastalıkları.Oldu olacak bir de dış hastalıkları koyalım yeter.Ne gerek var ortopediye beyin cerrahisine.Gastroenterolog olmak için kemik iliği aspirasyonu mu yapmak lazım.Periferik yayma mı bakmak lazım.O zaman ben şunu sorarım:Diyabeti bilenler Miyokard enfarktüsünü tanıyor mu?
People
9
9) Yemrey (Dr)
13.04.2017 21:44:46
Bu tarz düşünceler bizi ileriye götürmez. Şu anda kardiyoloji bile alt dallara ayrılmalı diye düşünüyorum
People
11
10) DrHammer (doktor)
13.04.2017 21:16:09
Temel dal İç Hastalıkları olmak üzere; Kardiyoloji, Endokrinoloji, Gastroenteroloji, Nefroloji, Göğüs Hast. gibi yan dal bölümlerine TUS ile direkt girilebilmelidir. Bu dallarda 3 yıl Genel Dahiliye+ 3 yıl Yan dal uzmanlık alan eğitimi şeklinde direkt uzmanlık verebilir. Sağlam Dahiliye bilgisi olmazsa olmazdır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
26.10-25.11ÖZEL KIRIKHAN BİLİM HASTANESİ - NÖROLOJİ UZMANI ARANIYORPersonel Arayanlar
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA