ÖSYM’nin açıkladığı TUS Sonuçları binlerce hekimi mağdur etti!
25 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirilen 2016-DUS, 2016-STS Diş Hekimliği, 2016-TUS Sonbahar Dönemi), 2016-STS Tıp Doktorluğu sınavları 2016 yılının bitimine sayılı günler kala nihayet açıklandı.
ÖSYM’nin açıkladığı TUS Sonuçları binlerce hekimi mağdur etti!
19 Aralık 2016 11:15 -

Açılan dava ve uzayan mahkeme süreçleri sınava giren hekimleri 2 ay kadar bir süre mağdur etti. 13 Ekim’de normalde açıklanması gereken sonuçlar ve geçen 2 aylık süreçte ÖSYM’nin bilgilendirme yapmaması zaman zaman hekimlerin #osymtusuacikla şeklinde tepkisine de neden oldu.

ÖSYM Başkanlığı 16 Aralık 2016 tarihli açıklama ile sınav sonuçlarını ilan etti.

2016-DUS, 2016-STS Diş Hekimliği, 2016-TUS Sonbahar Dönemi), 2016-STS Tıp Doktorluğu sınavlarına  ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış ve itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olup 2016-DUS sınavının klinik bilimler testinin 22. ve 42. soruları, 2016-TUS Sonbahar Sınavının ise Temel Tıp Bilimleri Testinin 47. sorusu iptal edilmiştir.

Ankara 7. İdare Mahkemesinin kararları uyarınca yukarıda belirtilen sorulara ek olarak; 2016-TUS Sonbahar Dönemi Sınavının Temel Soru Kitapçığında yer alan Temel Tıp Bilimleri Testindeki 55. soru ile Klinik Tıp Bilimleri Testi 21., 72. ve 9. soruların   iptal edilmesine karar verilmiştir. Bahsedilen soruların bu sınav ile eş zamanlı uygulanan 2016-STS Tıp Doktorluğu Sonbahar Dönemi sınavında da yer aldığı göz önünde bulundurularak değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır, açıklanmasında bulundu.

Açıklanan Tıpta Uzmanlık Sınavı puanları binlerce hekimi mağdur etti. DoktorlarSitesi.NET’e gelen mesajlarda ve yapılan yorumlarda hekimler; netlerinin düşük hesaplandığı, puanlarının yanlış hesaplandığı, klinik puanlamanın hiç hesaplanmadığı, sınava girip sınav kurallarına uyulmasına rağmen sınavının geçersiz sayıldığı, daha önceki hesaplamalardan çok farklı sonuçlar net tablosu ve puan aldıklarını ifade ederek bu duruma isyan etti ve bu sorunun derhal çözülmesini istediler.

Konuya dair açıklama yapan TUS Analisti Uzm. Dr. Fatih BATI: “

"3-4 soru için 2 ay gibi ciddi bir zaman kaybına uğrayan hekimler şimdi de böyle şok edici sonuçlarla karşılaştı, hekimlerin geleceğini belirleyen sadece hekimlerin değil bu ülke insanının da sağlığının geleceğini belirleyici ehemmiyetteki bir sınav soru hatalarının yanında mahkeme ve dava süreçlerinin aylarca uzaması ciddi sıkıntılar doğuruyor, burada 300-500 kişiden bahsetmiyoruz 10 bin civarında hekim bu süreci bekliyor, hayatını erteliyor, yarınını planlayamıyor. Özellikle mahkeme süreçlerinin en geç 1 ay içerisinde halledilmesi ve ÖSYM'nin de sorunsuz bir şekilde puanları açıklayıp adayları stresten kurtarması gerekiyor. Şimdi puanlar açıklandı hekimler tercih ve gelecek planı yapmak yerine şu anda ÖSYM'den kaynaklı bu sorunları yanlış hesaplamaları düzeltmek için ekstra çaba sarf edecekler. Temennimiz artık bu tarz problemlerin son bulması", açıklamasında bulundu.

Aynı mağduriyetin sadece TUS’ta değil Diş Hekimlerinin girdiği uzmanlık sınavı DUS’ta da yaşandığını belirten Dr. Batı; “Sayın Prof. Dr. Ömer Demir, tercih süreci başlamadan hem hekimlerimizin hem diş hekimlerimizin geleceklerini belirleyecek bu sınavlardaki hatanın düzeltilmesi için lütfen yoğun çaba sarf ediniz” diyerek ÖSYM Başkanı’na çağrıda bulundu.

Anahtar Kelimeler:

tus osym

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)