Sadece doktorlar değil, doktor adayları da mutsuz! İşte rakamlar!
YÖK’ün ‘Tıp Eğitiminde İnternlük Çalıştayı’nda sunulan raporlara göre tıp fakültesi öğrenciliğinin son yılında, “intern” olarak adlandırılan doktor adaylarının yüzde 80’den fazlası mutlu değil...
Sadece doktorlar değil, doktor adayları da mutsuz! İşte rakamlar!
22 Mart 2018 - MİLLİYET AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) tıp eğitimine ilişkin düzenlediği ‘Tıp Eğitiminde İnternlük Çalıştayı’ sağlık sistemine girecek doktor adaylarının sorunlarını gözler önüne serdi. Çalıştay kapsamında 2 binin üzerinde tıp fakültesi son sınıf öğrencisinin katıldığı “İntern doktorlar ne düşünüyor” anketine göre, doktor adaylarının yüzde 80’i yaşamlarından memnun değil ve bu memnuniyetsizliğin yüzde 90’ını aldıkları eğitimler oluşturuyor.

‘Koşullar yetersiz’
Ankara’daki tıp fakültelerinin intern doktor temsilcileri ve koordinatörlerinden oluşan komisyonun hazırladığı sorularla 2 binin üzerinde doktor adayının katıldığı anket çalışmasından öne çıkan sonuçlar şöyle:

Doktor adaylarının yüzde 89’u internlük eğitimi süresindeki çalışma ortamı ve fiziksel koşulların yetersiz olduğunu düşünüyor. İntern doktorların yüzde 66.8’i yetki ve sorumlulukları çerçevesinde çalışma olanağı bulamıyor. Adayların yüzde 90’ına göre stajın amaç, öğrenim hedefleri ve olanakları, yararlanılabilecek eğitim kaynakları kendileriyle paylaşılmıyor. Doktor adaylarının yüzde 75’i son sınıfta aldıkları teorik eğitimlerin meslek hayatında işe yaramayacağını düşünüyor.

Başkalarının işi

İnternlerin yüzde 40’ı da hastanelerde yetkin olmadıkları işi yapmak zorunda kaldıklarını ifade ediyor. Bunların da yüzde 91’i en sık olarak hemşire ve personelin işlerini yaptıklarını düşünüyor. İntern doktorların yüzde 63.9’u başta hemşireler olmak üzere diğer sağlık personeli ile de sorunlar yaşıyor. Adayların yüzde 80.5’ine göre nöbet sırasındaki fiziki şartlar yetersiz ve internlerin yüzde 78’i nöbet sonrası izin kullanamıyor.

Sebep tıp eğitimi!

İntern doktorların yüzde 82.8’i yaşamlarından memnun olmadıklarını belirtirken, memnun doktor adaylarının oranı yüzde 18.2’de kaldı. Bu memnuniyetsizliğin büyük oranda tıp eğitimi ile ilgili olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 87.3 olarak belirlendi.

Uzmanlık için vakit yok

Ankete göre doktor adaylarının yüzde 22.3’ü uzmanlık sınavına çalışmadıklarını söylerken, yüzde 46’sı TUS’a çalışmanın internlük eğitimine zarar verdiğini düşünüyor. Katılımcıların yüzde 83.9’u internlük eğitiminin TUS’a katkı sağlamadığını düşünüyor. Katılımcıların yüzde 91.5’i de TUS’a hazırlanmak için yeterli zamanlarının olmadığını söylüyor. Cevaplara göre internler haftada ortalama 15 saat civarında çalışıyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
16
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
24.03.2018 13:35:51
Hele de ki Niye ??
People
30
2) Hekim (Hekim)
23.03.2018 20:13:03
ebe mi açık açığı doktor doldurur
Hemşire mi açığı var doktorla doldurulur
Sekreter açığı mı var doktorla doldurulur
Teknisyen mi açığı var doktorla doldurulur
Tabiki doktor açığı var ? denir sürekli, çünkü sağlık personeli denilince doktor anlaşılır
People
31
3) nur hanım (intern dr)
23.03.2018 20:12:43
Bu çalıştayda konuşulan konulardan birinin tusun internlik eğitimini kötü etkilediği için 6.sınıftan 2 sene sonra yapılmasına karar verilmiş. Pardon ne eğitimi? Dosya getirme götürme eğitimi mi? Saatlik kan şekeri eğitimi mi? Yoksa sekreterlik eğitimi mi? Doktorluk hakkında biraz olsun eğitim veriyorsanız (ki internlik döneminin %2si falan ancaktır) merak etmeyin onu can kulağımızla dinliyor ve öğreniyoruz.
Neden kimse mecburiye gitmiyor diye kara kara düşünüyorlar ben söyleyeyim son sene yaptırdığınız ayak işleri yüzünden bildiğimizi de unutuyoruz. Periferde tek başımıza ne yapabiliriz? O yüzden herkes perifere çıkmadan asistan olup bari orda öğrenelim diyor. 150 kişilik sınıfta uzmanlık düşünmeyen 2 kişi var onlar da yabancı uyruklu. O yüzden yaptırdığınız ayak işlerinden arta kalan vakitte tus çalışıyoruz.
Umarım bir yetkili dahi bunu okur fakültelerin bu yaptığı zulme bir dur der. Ben bitirdim artık 1 ayım kaldı. Ama diğer değerli meslektaşlarım için bunu can ı gönülden dilerim.
People
29
4) Hanim (Dr)
23.03.2018 10:34:25
Sağlık calisanlarinda mobing diğer sektorlerden 16 kat fazla! Gariptir en çok psikolojik şiddet, stres ve mobingi yine sağlık çalışanları birbirine yapıyor. Internlugum hayatımın en mutsuz en stresli donemiydi, asistanın copunu atmakla başlar, normal bir insanın asla kaldıramayacağı hakaretlere azarlara tepki veremeyecek hale gelmekle son bulur. Tıpa birlikte başladığım ıkı sınıf arkadaşım internluk döneminde intihar etti. Şimdi asistanim uğradığımı yapmıyorum internler de elinden geleni yapıyorlar, saygılılar. Isimiz zaten zor bari biz birbirimize anlayışlı olalım yardım edelim.
People
73
5) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
22.03.2018 21:43:03
Bu yıl Türk halkı genelinde yapılan istatistikler ; halkın %11' nin mutsuz olduğunu gösteriyor. Ülkenin zeka ve çalışma olarak kaymak tabakasını oluşturan doktor öncülerinde çok daha fazla mutsuzluk olması ; onca çabanın karşılığında aldıkları-alacakları şeylerin tamamen farkında olmalarından kaynaklanıyor . Kısacası biraz daha aptal olsaydık ya da karakterimizi borsaya sokarak sırtımızı bir yerlere dayasaydık çok daha mutlu olabilirdik
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA