TUS için asistan doktor sayısı 6 binden 8 bine yükseliyor
Sağlık Bakanı Demircan: "(2018 yılı bütçesi) Bütçede alım var, rakamlar bütçe kesinleşip verildiğinde daha net olacak. Personel açığımızı kapatmaya yönelik geçen seneye göre daha fazla alım olacak. Daha üç gün var, çünkü rakamı biraz büyütebiliriz" ''6 bin TUS sınavı için asistan kadrosunu 8 bine çıkardık"
TUS için asistan doktor sayısı 6 binden 8 bine yükseliyor
13 Ekim 2017 14:10 -

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, gelecek yılın bütçesinde bu yıla göre belli bir oranda artışın ve bütçe sınırları içerisinde personel alımının söz konusu olacağını belirterek, "Bütçede alım var, rakamlar bütçe kesinleşip verildiğinde daha net olacak. Personel açığımızı kapatmaya yönelik geçen seneye göre daha fazla alım olacak." dedi.

Demircan, kahvaltılı basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Sağlık Bakanlığının 2018 yılı bütçesi için ne öngörüldüğü ve hemşire ve doktor açığının giderilebilmesi için bir alım söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine Demircan, yeni bütçede 2017'ye göre belli bir oranda artış olacağını söyledi. Demircan, 2018'de bütçe ölçeğinde çok büyük bir genişleme olmayacağının altını çizerek, "Bütçeyi iki taraflı olarak değerlendireceğiz. Birincisi, oluşan genişlemeyi en önemli konuları öne çekerek kullanacağız, aynı zamanda tasarruf da yapacağız. En son tasarruf yapılacak alan sağlıktır ama yine de yapılır. Neden? Çünkü, kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmak zorundayız." dedi.

Türkiye'nin yakın zamanda yaşadığı birçok soruna ve çevresinde yaşanan olaylara rağmen kalkınma trendini sürdürdüğünü dile getiren Demircan, bu nedenle bütçe kaynaklarının da en verimli şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı.

Demircan, ikinci olarak bütçede personel alımının da söz konusu olduğunu ifade ederek, "Evet, bütçede alım var, rakamlar bütçe kesinleşip verildiğinde daha net olacak. Personel açağımızı kapatmaya yönelik geçen seneye göre daha fazla alım olacak." müjdesini verdi. Alınması öngörülen personel sayısı hakkında bilgi vermeyen Demircan, "Daha üç gün var, çünkü rakamı biraz büyütebiliriz." diye konuştu.

TUS sınavı için asistan kadrosunu 6 binden 8 bine çıkardık"

Yurt dışında yaşayan Türk hekimlerin Türkiye'ye gelmesine yönelik yürütülen çalışmaların hangi aşamada olduğunun sorulması üzerine Demircan, doktor açığının söz konusu olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

"Benim gördüğüm şekliyle üzerinde detaylı bir çalışma olmasa da 5-6 yıl içinde pratisyen hekim açığının kapanacağı şeklindedir. Hatta evvelki gün akşam ve dün de son çalışmalarını yaptığımız zorunlu hizmet kura öncesi ihtiyaçlarla gelen kadroyu en adil şekilde buluşturuyoruz. Nerede ne kadar hekim ihtiyacı olduğunu, elimizde ne kadar hekim bulunduğunu orantılı bir şekilde kuraya koyarız. Baktık ki pratisyen hekim ihtiyacımızı karşılamaya doğru ilerliyoruz. Aile hekimliğinde ihtiyacımız var, onu da zaten kapıyoruz yavaş yavaş.

İkinci büyük açığımız uzmanlar, yan dallar da gelişiyor. Bu kapsamda, TUS sınavı için asistan kadrosunu 6 binden 8 bine çıkardık. Dünkü kararla 2 bin eklendi. Bu hem üniversitelerimizi rahatlatacak, çünkü asistan ihtiyaçları vardı onların. Hem de ortalama 5 yıl sonra uzman dönüş rakamları daha yüksek olacak. İnşallah bu sayı sorunu, Türkiye'nin önünde pratisyen hekim noktasında 5 yıl içinde giderek kalkacak, uzman hekim noktasında da yan dalları da dahil edersek 10 yıl sonra sorunumuz azalacak."

Türkiye'nin, sağlık elemanı yetiştirmede yüksek standartlı eğitim veren bir ülke olduğuna işaret eden Demircan, "Yetişen elemanların hepsi Türkiye'de kalmıyor, gidebilir. Dışardan da birileri gelip Türkiye'de sağlık hizmeti verebilmeli. Bunu da açık hale getirmemiz lazım. Çünkü sağlık turizmini ciddi olarak ele alacaksak, sadece sağlık turuzminden istifade etmek isteyen insanların önünü açmakla kalmamalıyız. Burada hizmet vermek isteyenleri de devreye sokmalıyız. Yeni konsepte uygun yasal alt yapıyı da düzenlemek zorundayız." diye konuştu.

Demircan, eskiden birtakım engellerin söz konusu olduğunu anımsatarak, mecburi hizmet yapılmadan sisteme girilemediğini söyledi. Şimdi bunun değiştirilebileceğini ifade eden Demircan, "Neden mecburi hizmet görecek burada? O bizim kaynaklarımızı kullanmamış ki yurt dışında kendi kaynaklarıyla eğitimini görmüş ve burada çalışmak istiyor. Gelir, burada çalışma şartlarımıza uyuyorsa çalışabilir. Bunun gibi daha geniş çerçeveden meseleye yaklaşmamız lazım." değerlendirmesinde bulundu.

 

Anahtar Kelimeler:

asistan tus doktor

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Uzman Zenci (Doktor)
24.10.2017 12:19:57
Uzman özlem hanım yani şiddetin sebebi doktorlarımızın kalitesizliği. Kalitesiz olan doktorlar da iki cümle önce hakkını savunduğunuz yurdumun gariban doktorları. Vallahi ben ne demek istediniz pek anlayamadım. Fakat ulaştığım sonuç, acizane, uzman fizyolog olarak her şeyin farkında olan halkımızı niteliksiz eğitim almış bir kalitesiz doktordan daha kurtarmış olduğunuz. Teşekkürler!
People
4
2) Uzman Özlem (Uzman Fizyolog)
17.10.2017 22:29:37
Ne ala yurt dışından gelen hekime hemşire vs ye mecburi hizmet yok.Gariban çocuğuna mecburi hizmet var.Saglıkta şiddet neden arttı biliyormuşsunuz artık eskisi gibi kaliteli tıp eğitimi verilemediğinden kaliteli doktorda yetişmiyor .Halk bunun farkında .Bakınız son yaşananlara dalak diye cerrah 22 yaşında tek testisli gencin testisini alıyor .Makatı kapalı bebeği 3 gün fark edemiyorlar .Bunlar bilinen daha
People
3
3) Elif (Diyetisyen)
15.10.2017 01:54:51
Sağlık alanında hemşire ve doktorlardan başka bir sürü meslek grubu daha var. Onlar da düşünülmeli. Diyetisyen ve fizyoterapist kardeşlerimiz yüksek kpss puanlarıyla açıkta kalıyorlar. Biraz da onlar için kadro açılmalı, alımlar arttırılmalı diye düşünüyorum
People
12
4) A (İ)
14.10.2017 18:12:55
Mantar gibi her yere tıp fakültesi açıldı. Gerçekten kendini iyi yetiştirmiş bilgili bir doktor da aynı değerde, hoca görmeden 6 sene gidip gelmiş teneke de aynı değerde. İkisi de diplomalı, ikisi de doktor. Hak mı bu , adalet mi bu!
People
3
5) Eray (Dr)
14.10.2017 17:14:59
Siz malum yapilanmanin artik idarecileri ve sendikaci saglik memurlarinin dedikodulariyla hekimi surgun ederseniz yuzbin hekimde uzman olsa faydasi olmaz
People
11
6) m. murat (dr)
14.10.2017 13:22:38
10 yıla kalmaz doktorlar da tıpkı öğretmen adayları gibi Hakkari-Şemdinli gibi yerlere atanınca havalara uçacaklar. Bu doktor enflasyonuyla şu dönemlerde garanti iş imkanı diye tercih edilen hekimlik mesleği de işsizlikten nasibini alacaktır. "Mecburi hizmet insan haklarına aykırıdır" serzenişleri nostalji olarak hatırlanacaktır.
People
8
7) Ufuk engin (Uzman doktor)
13.10.2017 19:13:10
Sağlık çalışanlarına müjde vardı ne oldu??.. bi türlü müjde kararı çıkamıyor ama onun disinda hekim somurusune yonelik her turlu karari uc bes gunde aliyorsunuz masallah..devam bu şekilde aferin..hala sağlık turizmi diyor cok komik..aslinda yurtdisindan gelecek hekimler daha da komik..bu performans dayatmasinda siddet ortaminda, emeklilikte ac kalmaya davet ediyor tabi tabi gelirler emin ol..anca tatil yapmaya gelirler belki de sağlık turizminden kastı budur bakanın
People
59
8) tuurul (kardiyoloji uzmanı)
13.10.2017 15:05:45
Tarlaya kabak ekiliyor sanki. Memleket doktorla doldu halen yetmiyor.
People
41
9) Dr.Cevdett (Cerrah)
13.10.2017 14:39:45
Önce aciller, sonra aile hekimliği. Nitekim bugün belli olan münhal kadrolar ile bu önceliğin fark edildiğini görüyoruz. Ne de olsa bakanımızın CERRAH feraseti var. Teşekkürler...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)