Tıpta uzmanlık seçiminde dikkat edilmesi gereken 21 madde!
Hekimler hayatlarına yön veren uzmanlık seçiminde nelere dikkat etmeliler?
Tıpta uzmanlık seçiminde dikkat edilmesi gereken 21 madde!
14 Nisan 2017 -

MEDİMAGAZİN HABER MERKEZİ-Hekimler uzmanlık alanını seçmekle aslında yaşam boyu uğraş vereceği bir alana adım atmış oluyor. Sağlık politikalarının yakından etkilediği uzmanlık alanlarını seçerken nelere dikkat etmeli? Belki sadece o günkü durum değil, geleceğin de hesaba katıldığı bir analiz yapmak gerekir.

Marmara Üniversitesi yayınlarından çıkan ve editörlüğünü Prof.Dr.Hakan Yöney ve Doç Dr.Dilek Gogas Yavuz'un yaptığı  'Tıpta Uzmanlık Seçimi' kitapçığında uzmanlık seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği şöyle özetlenmiş: 

 1. Aile ve özel yaşam üzerine etkileri  
 2. Akademik kariyer açısından özellikleri 
 3. Çalışma ortamının özellikleri 
 4. Diğer tıp veya bilim dalları ile ilişkileri 
 5. Dünyadaki gelişmelere uygun klinik pratik yapma olanakları 
 6. Eğitim süreci açısından özellikleri 
 7. İş bulabilme olanakları 
 8. Klinik uygulamada çeşitli tanı ve tedavi yöntemlerinin zenginliği 
 9. Klinik uygulamalarda hekim dışındaki faktörlerin önemi 
 10. Olumlu ya da olumsuz etki yapabilecek bireysel özellikler: Dikkat düzeyi, duygusal veya fiziksel dayanıklılık, ekip çalışması veya bireysel çalışmaya yatkınlık, el becerisi, enerji düzeyi, görme keskinliği, içe/dışa dönük olmak, rahatına düşkün olmak, sabır düzeyi, yaratıcılık, iletişim becerileri, vs. 
 11. Özel çalışma olanakları ve gereken yatırım, ekonomik beklenti düzeyi 
 12. Personel, donanım ve hastaneye bağımlılık derecesi 
 13. Risk, sorumluluk açısından özellikleri 
 14. Söz konusu tıp dalının geleceği 
 15. Stres açısından özellikleri 
 16. Sürekli yeni teknoloji ve yöntemlere uyum gereği 
 17. Tanı ve tedavi açısından netlik ve bilimsellik, tedavide sonuç alma oranı 
 18. Teorik, pratik, soyut, somut ağırlıkları 
 19. Varsa alt branşları ile ilgili genel bilgiler 
 20. Varsa hasta profili açısından özellikler 
 21. Zevkli, ilginç veya tek düze, sıkıcı yanları

 

 

 

Siz seçtiğiniz branştan memnun musunuz?

Branşınızın iyi ve kötü yanları neler?

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ....

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
11
1) Kamil Ömür (Uz.dr)
18.04.2017 11:34:35
Big Mücahid ( Erhan A. ) bende doğruya doğru yanlışa yanlış. Tam gün yasası, askeri hekimliğin kaldırılması , askeri yargının kaldırılması desteklediğim uygulamalar. Sen örneğin şiddet yasasının bir türlü çıkmaması nedeniyle yüz kere imdat dedin hükümeti eleştirdin. Burası demokratik ülke her ne kadar sıkıntılarımız olsa da. Hakaret olmadan her türlü eleştiri yapmak vatandaşlık görevimiz. Yapıcı olacaksın yıkıcı değil. Bir tane vatanımız var gideceğimiz yer yok. Sevgi ve saygılarımla .
People
3
2) bigmucahid (Hekim )
15.04.2017 13:24:01
Dr kamil ömür, gerçekten takdir ediyorum sizi. Gerçek isminizi çalıştığınız yer ile beraber yazıp hiç çekinmeden sistemi eleştiriyorsunuz. Dolaylı yoldan hukumeti de eleştirmiş oluyorsun yani. Bu cesaret nerden geliyor abi
People
7
3) Dr.Cevdett (cerrah)
14.04.2017 22:54:35
27 yıllık hekimim.
25 yılım genel cerrahi de geçti.
35 yaşından itibaren HT ilacı, 40 yaşından itibarende GUT ilacı kullanıyorum. Sebep:Cerrahi stres. Fibromiyalji de cabası. Her şeye rağmen branşımı seviyorum ve işimden memnunum. Diğer bazı branşlara göre riski yüksek, geliri riskine göre az. Ülkemin insanlarına hizmet etmek ve onların sıkıntılarından kurtulmasına sebep olup memnuniyetlerine şahit olmak manevi doygunluk açısından beni mutlu ediyor. Sonuçta yaptığınız işten mutlu ya da mutsuz olmak hayat görünüşünüze ve yaptığınız işi sevip sevmemenize bağlı.
People
13
4) Kamil Ömür (uz.dr)
14.04.2017 21:06:42
İş garantisi nedeniyle maalesef çok çok zeki olan çocuklar bile tıp fakültesi giriyor. Koç tıp burslu sonuncu giren Türkiye 68. si, Cerrahpaşa ing tıp Türkiye 364. sü Hacettepe İng Tıp Türkiye 589. sunu almış. Diğer Tıp fakültelerine ilk tercih giren en az 100 tane bu gibi çocuklar vardır. Resmen ülkenin krem tabakası kısır meslek doktorlukta heba oluyor. Boğaziçi Elek- Elektronik ve benzeri fakültelere de yine 500 çok çok zeki çocuk giriyor. Hadi bunlar yine mühendis olup patentli ürün icat edebilirler ülke kalkınmasında faydalı olabilirler. İleride siyasetle ilgilenecek kişilerin girdiği fakülteler ( sosyal okullar hukuk , kamu yönetimi vs vs ) düşük IQ lü zayıf öğrencilere kalıyor. Gerçi dünyada da buna benzer durum var. İlkokul Anadolu lisesi sınavında, Ortaokul fen lisesi sınavında, Üniversite sınavında Türkiye birincisi olan kişi ( isim vermiyorum ) pratisyen hekim olarak emekli oldu. 4 defa TUS a girip kazanamamış. Adam resmen tıpta harcanmış. Diyelim ki harcanmayıp başarılı bir doktor olsaydı en fazla bir tıp fakültesinde profesör olacaktı. Yine vatana millete inanılmaz faydası olan bir adam olmayacaktı ki. En iyi öğrencilerin yönlendirildiği fakülte ve mesleklerde çeşitlilik yaratacak ortamlar sağlanmalı işsiz kalmayalım abi mantığının önüne geçilmelidir. Bir dönem İTÜ Uçak, Hacettepe Nükleer enerji mühendisliğine çok kaliteli öğrenciler girdi bunlarında çoğu heba oldu.
People
29
5) dr (tbb)
14.04.2017 17:15:03
saldırılar ve hakaretler en büyük bela haline geldi.
People
44
6) abc (dr)
14.04.2017 16:22:01
bence artık hekimlik orta zekaya bırakılmalı..çok çalışarak orta zekalılar da yapar hekimliği..yüksek iq lu yaratıcı, ülkenin kaderini değiştirebilecek başarılı kişilere siyasetin ülke yönetiminin yolu açılmalı..açılmalı ki 3.dünya ülkesi olmaktan kurtulalım
People
45
7) uzman (uzman)
14.04.2017 14:55:35
geç bunları adamım kim görmüş heleniyi öptüğümü
tercih yaparken baktıkları ana unsurlar sadece
--kaç nöbeti var, kaç döneri var, o branşın yılda kaç uzmanı darp ediliyor, bıçaklanıyor, öldürülüyor, kaçına dava açılıyor
İŞİN ÖZETİ BU
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori