TUS değişiyor mu? YÖK'ten Sağlık Bakanlığına TUS ve DUS için yeni öneri
Yükseköğretim Kurulu, Sağlık Bakanlığına TUS ve DUS ile uzmanlık alanlarına yerleştirilen tıp doktorlarına ve diş hekimlerine sınava tekrar girmeden alan değiştirme imkanı verilmesine yönelik öneri götürdü
TUS değişiyor mu? YÖK'ten Sağlık Bakanlığına TUS ve DUS için yeni öneri
25 Kasım 2019 14:29 - AA

ANKARA  - Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığına Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) ve Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) ile uzmanlık alanlarına yerleştirilen tıp doktorları ve diş hekimlerine sınava tekrar girmeden alan değiştirme imkanı tanınmasına yönelik öneri götürdü. 

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği gereğince TUS ve DUS ile merkezi olarak ÖSYM tarafından uzmanlık alanlarına yerleştirilen tıp doktorları ve diş hekimlerinin, eğitimlerine devam ederken alan değiştirebilmeleri ancak tekrar sınava girerek mümkün oluyor. 

YÖK'e bu konuda gelen taleplere ve ÖSYM verilerine göre, bir uzmanlık programına yerleşenlerden yaklaşık yüzde 9'u tekrar sınava girerek dal değiştiriyor. 

YÖK, "uzmanlık eğitimlerine devam edenlerden eğitim programlarını değiştirmek isteyenlere tekrar sınava girmeden aldıkları puana göre aynı dönemde olmak şartıyla eşit veya daha düşük puanlı başka bir uzmanlık dalını seçebilmeleri için ilgili yönetmelikte gerekli değişikliklerin yapılması" önerisini, Sağlık Bakanlığına yazılı bildirdi. 

YÖK'ün Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğine dair değişiklik önerisine ilişkin son kararı Sağlık Bakanlığı verecek.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
35
1) Anlayan Sezer (HKM)
26.11.2019 12:11:00
tıp eğitimi değil tus eğitimi ciddi ekonomik ekosistem oluşturdu. mevcut tıp eğitimini çöpe atabilirsiniz o derece. tıp eğitimi dergilerinde konuyla ilgili yazı yok. ahlak yoksunu ve zalim bir eğitim-yarış içinde beyinleri yanıyor ve hasta oluyor genç hekimler. avrupada uzmanlık eğitimi seçenekleri değerlendirilmeli. bitmeli bu stresss.
People
6
2) Cengiz Albayrak (Doktor)
26.11.2019 11:08:40
Iyi düşünülmeli üniversite değiştirmek gibi bir şey değil işleyişi çok bozabilir.
People
58
3) Afşin (Doktor)
26.11.2019 10:51:54
Muhtemel birinin çocuğu yüksek yerlere yerleşemiyor.. Çözüm bunu buldular..
People
22
4) Mustafa (Doktor)
25.11.2019 22:13:23
Geri dönük olacak mı? Önceden uzman olanları ve şu an asistan olanları kapsayacak mı? Yoksa bundan sonra kazananlar için mi geçerli olacak?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)