TUS Dershanesinin ÖSYM ile hesaplaşması, binlerce hekimi mağdur etti!
İlkbahar Dönemi TUS’una giren adaylar bazı doktorların seçilmiş sorulara itiraz etmesi ve ÖSYM’nin itirazlara vereceği cevap beklenmeden açılan 'önleyici' davaların kendilerini mağdur ettiğini dile getiriyor. TUS mağduru adaylara göre bu durumun nedeni; özel bir TUS dershanesinin teşviki.
TUS Dershanesinin ÖSYM ile hesaplaşması, binlerce hekimi mağdur etti!
16 Mayıs 2017 - MEDİMAGAZİN

İlkbahar Dönemi Tıpta Uzmanlık Sınavı(TUS) 22 Nisan tarihinde gerçekleştirildi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)sınav takvimine göre bu sınavın sonuçlarının 17 Mayıs tarihinde açıklanması bekleniyor. Ancak adaylar, sürecin bazı meslektaşları ve TUS dershanelerinin politikaları nedeni ile uzamasından dolayı mağdur olduklarını ifade ediyor.

TUS mağduru hekimlerden Dr. Oğuzhan Yıldız ve  Dr. Elif Güler’in Medimagazin ile paylaştığı bilgiler şu şekilde:

‘’Son yıllarda neredeyse her TUS döneminde olduğu gibi bu dönemde de bir TUS dershanesinin teşvikiyle bazı doktorların seçilmiş sorulara itiraz ettiği, bu itirazlara ÖSYM tarafından verilecek cevap beklenmeden açılan 'önleyici' dava ve ilgili mahkeme sürecinin sonuç açıklanma ve aday yerleştirme işlemlerini aylarca uzattığı bu ortamda; bir dershanenin ÖSYM ile hesaplaşması ve çıkarları uğruna, anlaşmalı avukatı ve sınava giren bazı doktorlar aracılığıyla, dolaylı da olsa TUS'a müdahil olması, sınava giren binlerce hekimi rahatsız etmiş ve tepkilere neden olmuştur.

Bahsi geçen dershanenin sponsorluğunu üstlendiği forum sitesinde bu durumu dile getiren, eleştiren hekimlerin mesajlarının silinmesi ve forumdan atılması da ayrıca vurgulanması gereken başka bir noktadır.’’

‘’Yaşananların sorumlusu ÖSYM’’

ÖSYM tarafından yapılan çok sayıda sınavda hatalı soruların olduğunu ifade eden adaylar,  ‘’Yaşanan tüm sıkıntıların baş sorumlusu, adaylara yönelttiği özensiz hazırlanmış sorularla ÖSYM'nin ta kendisidir, ancak itiraz ve dava süreci de dikkate alındığında ortaya çıkan net sonuç; aylarca sınav sonucunu dahi bilmeden görevine başlamayı bekleyen hekimlerin mağdur durumda oluşudur.’’ diyor.

Aynı problem 2016’da da yaşanmıştı

Benzer bir olayın 2016 Eylül Dönemi TUS'unda da yaşandığını ifade eden Yıldız ve Güler’e göre: ‘’Söz konusu dershane aracılığıyla sınava yapılan itiraz ve sorulara açılan davalar neticesinde o dönemde de binlerce hekimin TUS yerleştirme süreci aylarca gecikmişti. Hem maddi hem de manevi kayıplar yaşanmıştı. Daha da ilginci ÖSYM'nin itirazları sonucu tüm bu dava süreçleri ve alınan kararlar Danıştay tarafından iptal edilmiş, hekimlerin yaşadığı mağduriyet yanlarına kalmıştır.’’ 

''TUS dershanesinin kurbanı olmak istemiyoruz''

Benzer bir durumun 2017 Nisan sınavında da yaşanmamasını ve bir TUS dershanesinin ÖSYM ile hesaplaşmasının kurbanı olmak istemediklerini vurgulayan adaylar, dava açılmasına karşı olduklarını ve mevcut dava sürecinin tamamlanması talep ettiklerini belirtiyor.


‘’10 yılda 50 soru iptal ettirdik, daha ne olsun? iddiası ile bu kriz süreci üzerinden prim yapmaya çalışanlar sadece hekimlerin mağduriyetine sebep olmaktadır.’’ 


Bu duruma tepkisiz kalmayan hekimler Twitter’da #2017NisanTUS hashtagi, Facebook’ta ise 2017 Nisan / TUS Bilgi Paylaşımı Platformu  üzerinden tepkilerini dile getirirken, kamu kurum ve kuruluşları üzerinden de haklarını arıyor ve  ÖSYM'ye sınavı daha önce belirtilen tarihte açıklaması çağrısında bulunuyor.

 

 


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) Özgür (Hekim)
31.05.2017 10:52:11
Adı belli olan bu dersane bilerek bu işlere giriyor çünkü sınav açıklanmadığı sürece kaos ortamında kazanıp kazanmadığını bilmeyen binlerce insanı tekrar dersaneye kayıt ettirme çabasında.Kazanıp giden adam artık onun ekmeği olmayacak çünkü.
People
2
2) Mehmet Fatih Demir (Doktor)
21.05.2017 11:52:33
Bu işe dershane gözetmeksizin bakmak gerekir yanlış soru hazırlayan bir kuruma hiç itirazınız olmayacak mı? Hiçkimse ÖSYM' yi eleştirmesin kimse hakkını aramasın mı istiyorsunuz?
People
0
3) Dr.pedi (Uzman doktor)
20.05.2017 01:35:43
Aynı olay yandal sınavındada yaşanıyor.yeter artık 6 aydır açılan davalar yüzünden sınav açıklanmıyor.HErkeste moda oldu sorulara dava açmak.o kadar insanın emeğine yazık.insanın artık sınava çalışma ve girme isteğide kalmıyor..bir sınav 6 aydır açıklanmazmı?
People
0
4) Mehmet Ay (Uzman)
19.05.2017 22:34:40
Çığ gibi büyüyen tepkilerden sonra kesinlikle taraf olmadığını iddia eden dershane, arkadaşlarla görüştük davayı geri çekecekler demiş. Şimdi dershane borazanı site bunu dershanenin bir başarısıymış gibi anlatmaya başladı. Tam bir komedi. Nefret ettim şöyle insanlarla meslektaş olmaktan.
People
11
5) f.tekin (pratisyen dr)
18.05.2017 10:37:30
Dersane 7-8 soru iptali olursa dava geri çekilir demişti.6soru iptal edildi.1 sorunun hesabını yapan dersane davayı sürdüreceğini belirtti.

Dersanenin neyin peşinde olduğunu anlamakta zorlanıyorum.TUK tarafsız bir heyet olarak değerlendirmesini yaptı.TUK un kararına saygı gösterin.

Artık yeter.Bekletmeyin.Yetkililerden yardım istiyoruz...
People
1
6) Ali Arda (Intern )
18.05.2017 07:06:07

ANASAYFA > Basın Odası > Duyurular > 2014 > Gazetelerde Yer Alan Asılsız İddialar (16.09.2014)
Gazetelerde Yer Alan Asılsız İddialar (16.09.2014)

BASIN AÇIKLAMASI
(16.09.2014)

Gazetelerde Yer Alan Asılsız İddialar

Bugün bazı günlük gazetelere ilan vererek, 2014-TUS/DUS Sonbahar Dönemi sınavı ile ilgili asılsız iddialarla Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Sayın Başbakanımızı yanıltıcı mahiyette açık mektup yazan bir grup isim, ÖSYM'yi ağır suçlamalarla töhmet altında bırakacak ifadeler kullanmışlardır.


Son dört yıl içinde geliştirmiş olduğu sınav sistemi, güçlendirilmiş insan kaynağı ve günün koşullarında modernize edilmiş teknolojik altyapısı ile ÖSYM, yapmış olduğu her işlemi saniyesi saniyesine kontrol altına almış ve her saniyenin hesabını verebilecek duruma gelmiştir.


ÖSYM'nin sınavlarında sorduğu her bir soru farklı zamanlarda çok sayıda akademisyen tarafından titizlikle hazırlanmakta ve denetlenmektedir. Buna rağmen bazı sorular, ortaya çıkan ve çoğu zaman da esasa ilişkin olmayan ancak mutlak adalet bakımından gerekli olduğu düşünüldüğünden, sınav sonrasında adayların verdikleri cevapların analizi ve bilim kurullarının görüş ve tavsiyeleri ile ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından iptal edilmektedir. Ancak, sürekli değişerek gelişen ve tıp gibi son derece geniş bir alanda farklı yorum ve bakışlara dayanılarak çoğu zamanda umulmadık biçimde mahkemeler tarafından iptal edilen sorular da olmaktadır. Bu durumlar, ÖSYM tarafından adayları asla mağdur etmeyecek biçimde yönetilmektedir.


İlanda yer alan ve iddiadan ibaret gerçek dışı bazı hususlara incelendiğinde;

ÖSYM sınavlarına giren ve isteyen her aday, sınavda kendi kullandığı soru kitapçığını, cevap kağıdını ve kendisine ait cevap anahtarını inceleyebilmektedir,
ÖSYM hiç bir zaman adaylara, iddia edildiği gibi, "soruları ezberle" demez,
Veri tabanında değişiklik yaparak herhangi bir kişiye sağlanacak haksız bir kazanç, karşılığında ağır cezaları gerektirmektedir. Bu ve benzeri düzenlemeler 6114 sayılı Kanunda açıkça yer almıştır,
ÖSYM hiç bir adaya asla haksız kazanç temin etmez.

Söz konusu ilan, ticari malzemesi giderek tükenen bir TUS hazırlık dersanesinin organizasyonu olup asla itibar edilmemelidir. Toplam 39 ismin yer aldığı ve bu isimlerden de sadece 13'ünün 2014 yılında TUS/DUS sınavlarına girdiği halde “Tüm adaylar adına” açıklama yapıldığı iddiası tam karşılığı ile gerçek dışı ve gülünçtür. Mezkur dershanenin bu saldırılarını yönetmekle görevli olduğu sosyal medya paylaşımlarından anlaşılan, listede ismi bulunan, dershane idarecisi kişinin, bu deshaneye bir şekilde bağlı kişileri organize etmek suretiyle infial ve aynı zamanda reklam amaçlı böylesi bir girişimde bulunduğu açıktır. Kaldı ki, ÖSYM’nin oluşturduğu teknik altyapı sayesinde malum dershane sahibi olarak tanınan diğer bir kişinin de eski bir tarihte başkasının yerine sınava girdiği tespit edilmiş, ancak başlatılan soruşturma zaman aşımı dolayısıyla akim kalmıştır.


ÖSYM, sadece hak edene hak ettiğinin verilmesini gerçekleştirmek amacıyla sınav güvenliğinden taviz vermeksizin ölçme kalitesini korumaya yönelik faaliyetlerinden asla vazgeçmeyecek ve Türkiye için olabilecek en güvenilir sınav sistemini sürdürmeye devam edecektir.


Adaylara ve kamuyouna duyurulur.


ÖSYM BAŞKANLIĞ
People
4
7) Dr (Dr)
17.05.2017 10:42:33
Benim merak ettiğim konu neden soru hazırlama Komisyonu değişince davaların başladığı? Eskidende yanlış sorular vardı ama hiç dava açmazdı bu dersane
People
3
8) Mehmet Ay (Uzman )
17.05.2017 08:26:40
dershane borazanı bir internet forum sitesi makul eleştiri yapan herkesi sildi, dershanenin davayla ilgisi olmadığını söyleyip fake hesaplarla dava destekçisi yorumlar yaptı ve cevap veren bütün insanları siteden uzaklaştırdı. Kesinlikle bu dershaneye hatta daha öncelikli olarak bu utanç kaynağı borazan siteye yaptırım uygulanması gerekiyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA