TUS'ta ilk 100'e girenler hangi branşları tercih etti! İşte en gözde branşlar!
2015 – İlkbahar Dönemi Tıpta Uzmanlık Sınavı sonuçları ve yerleştirme işlemleri tamamlandı. 2 bin 597 genel kontenjan, 183 yabancı kontenjanı ve 79 GATA kontenjanı ile toplamda 2859 kadro açılan Nisan 2015 TUS’ta Temel Bilimler Testi puan ortalaması 54,53 ve Klinik Bilimler Testi puan ortalaması 56,51 olarak açıklandı.
TUS'ta ilk 100'e girenler hangi branşları tercih etti! İşte en gözde branşlar!
09 Haziran 2015 -

2014 Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Dr. Ahmet Gürkan Erdemir 2015-İlkbahar Dönemi Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda Temel Bilimlerden 108 doğru 12 yanlış, Klinik Bilimlerden 104 doğru 11 yanlış yaparak; 74,71 Temel Bilimler Puanı ve  75,87 Klinik Bilimler Puanı ile TUS Birincisi oldu. Büyük bir başarıya imza atan Dr. Erdemir’in tercihi ise Hacettepe Tıp Fakültesi Radyoloji ihtisası oldu.

TUS’ta ilk 10’a giren hekimlerden 6’sının Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu olması ise dikkat çeken noktalardan biriydi.

İlk 100’e giren hekimlerin tercih ettiği branşlar her zaman merak konusudur. Her TUS sonrası çeşitli istatistiksel verilerle TUS’u inceleyen Uzm. Dr. Fatih BATI, ilk 100’e giren hekimlerin tercihlerini inceledi ve bunların branş branş dağılımını ortaya koydu.

Son yıllarda hekimlerin gözdesi haline gelen branşlar olan Dermatoloji, FTR, Göz ve Radyoloji bu TUS’ta da yine zirvedeki yerini korudu. İlk 100’e giren hekimlerden 23’ünün tercih ettiği Dermatoloji TUS’ta en başarılı hekimlerin en çok tercih ettiği branş olma ünvanına sahip oldu. Ardından 18 hekimin tercih ettiği Göz ve 16 hekimin tercih ettiği Radyoloji, TUS tercihlerinin top 3’ü oldu.

Çocuk Psikiyatrisi ve Plastik Cerrahi 7’şer hekim tarafından tercih edilirken, Psikiyatri KBB ve Dahiliye’yi 3’er hekim tercih etti. Birkaç yıl öncesinin TUS’ta ilk 10’a giren hekimleri tarafından tercih edilen Kardiyoloji’nin ise 100 hekimden sadece 2’si tarafından tercih edilmiş olması düşündürücüydü.

Bu grafikte yer almayan yani TUS’ta en başarılı hekimlerin hiç TERCİH ETMEDİĞİ  branşlar arasında; Kadın Doğum, Genel Cerrahi ve Kalp-Damar Cerrahi başta olmak üzere ciddi uzman hekim ihtiyacı olan Çocuk Cerrahisi ve Göğüs Cerrahisi gibi branşların başı çekmesi  son yıllardaki sağlık politikaları ve uygulamaları neticesinde hekimlerin TUS’ta cerrahi branşlara olan ilgisinin hayli azalmasının en somut örneği olarak yorumlandı.

TUS tercihlerindeki bu seçim trendinin önümüzdeki yıllarda da bu şekilde devam etmesi bekleniyor.

 

Uzm. Dr. Fatih BATI
Twitter https://twitter.com/drfatihbati

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
18.06.2015 14:39:31
Rumuz (İnsan)a kısa kısa leblebi niyetine ama tesbih gibi uzun.

Bugün Türkiyede genele özgü hangi sorun varsa sağlıkta da aynı sorunlar var.Format değiştirmiş.

Siyasal sistemde temsil ve biat sorunu mu var?

Sağlıkta da var.Bakınız bir gecede çıkan Kanun Hükmünde Kararname ve üniversiteler dahil kuyruğuna takıldığımız Performasn ve sağlğın ticarileşme döngüsüne !

Ucuz emek sorunumu var ? Sağlıkta da var mı!

Nitelik sorunu mu var ? Sağlıkta da var mı !

Liyakat sorunu mu var ?

Peki onun alt planı örgütlülükten beslenen özerklik sorunu ? Tüm toplumda siyasal dominatlıkla parelel gitmesi gereken özerklik tutumlarında dominantlık var mı? Esamesi yok !

Eğitimin dersane tartışamalarından ayyuka çıkan cemaat tarikat , parelel yada onu hoş gören siyasal kültür de sorun var mı?

Onun (siyasal sorunların) yansıması sorunları öngörmek zor mu?Değil.Zeka gerektiriyor mu? Gerektirmiyor.

Yada onun bu örgütlü halinde biçare Bilim , Eğitim LİYAKAT sorunları var mı?

Var !

Sen bu yapısal sorunları gör.Ondan sonra artık bu yapısal yanlışları zaman , fıtrat , ortam, şartlar diye geveyerek türeten konu başlıklarını , yada faciayı kolayca görebilirsin.

Tüm bu yanlışları büyük pişkinlikle karşılayan günübirlik hallerimizde yüzsüzlük , adamsendecilik , babasın , ağebeysin , dayısın hocam hocam kültürü var mı ?

Dün dündür bugün bugün yada benim memurum işini bilir ! metaforu siyasal ortam ve bununla pekişmiş oyu biz aldık çekilin yoldan , muhafetten tutumuyla dominat olmuş gündelik kültürümüzde sana çağrışım yaptırıyor mu ?

Arka planda örgütsüz bir toplum , bilim , hukuk , emek sorunlarını topyekün karşılamayan ve kollaps olmuş bir yapı var mı ?

Siz bunu kendinizin anlayacağı şekilde sağlık sisteminde uyarlayın!Sanıyorum benden daha yaratıcı acayiplikler bulacaksınız.

Benim bulduğum acayiplik %80-85 dışarı yani ithalata bağımlı az gelişmiş bir ülkenin en prestijli dalı pratisyen hekimlik ,aile hekimliği yada Halk sağlığı uzmanlığı olmalı.

Ama tercihlere bakınca bunlar yok.

Daha ileri gidersek peki emeğiyle akademik yada gayreti ve çabasıyla cerrahi yapanların emeklerin karşılığı ?

Özerkliği ve otonomisi ?

Kazanı kim bu sistemin ? Devletmi , milletmi , emeğini ortaya koyanlar mı? Hiçbiri ! Sağlıkta şiddetle parel giden maliyet sorunu var!Emeği , bilgiyi ,liyakatı ucuzlaştırmada zincirleri kopmuş sağlık sistemi ve ortamı var.

Akıl , ahlak ,etik kaynakların ergonomisini gerektiriyor.Bunlardan insan kaynakalarının albenilerine bakarak heba edildiğini anlayoruz.

Sağlıkta usul yerindelik bilgi aktamı liyakat sorunların , çöken ünivertelerle birlikte ancak ! görebiliyoruz.Oysa aklı olanın bunların üniversitede özerklik kavramlarıyla bağıntısı kurması geriyordu.Aklı olanlarda kuramadı.Fıtrat kuru özerkliğ

Ama yoklar.

Şimdi biz nereden başlamalıyız ?

Taktirlerinize sunuyorum.

Siyasal sistemimiz "dün dündür bugün bugün", "yollar yürümekle aşınmaz" ,"benim memurum işini bilir" gibi bir toplumu çökerten açıklamalar yanında tesadüf mü bileme ama güzel laflar da arada çıkarıyor.Bunlardan biri "hesaplaşmadan helalleşilmez" lafıdır.Umarım sadık kalınır.

Medimagazin eğer sanal kişileri gerçek kişiler olduğunu önemsiyerek bir yayıncılık yapıyorsa (ki böyle yapması gerekir )buradaki yapılan neredeyse tüm yorumların sağlık sisteminde bir hesaplaşma sorunu olduğuna işaret ediyor.Beddua gibi yazıları çok okudum.Eğer Medimagazin editörü elemiyorsa hiç olumlu yazı yok.Bu durum sağlık sistemimizde şiddet sorunuyla kendini zaten doğruluyor.

Artık üniversiteden mezun yeni meslktaşlarımıza ve yukardaki tercih önceliklerinde hızlı yer değiştirmelerde de malesef kendini gösteriyor.Görmek isteyen görür !

Nuri Bige Ceylan "üç maymun" ve "kış uykusu" filmleriyle ödül almıştı.Kültürel ve siyasal sorunlarımızın sanatsal yansımasıdır.

Hesaplaşma ahlak etik liyakat emek hakkı için eğer burada yazanlar doğru ise gerekmektedir.

Göreceğiz.

Sağlık sistemi içinde yaşadığı sıkıntı ve sorundan dolayı beddua gibi yorum yapanların yanında benim uzun ve sıkıcı yorumlarıma da katlanılmasını diliyorum.Ülkemizde en kolay özgürlük sanıyorum "okumama özgürlüğü".

Sıkılanların okumamasını diliyorum.Sıkılanlara ise ekonomideki çöküntüyü ve darboğası aşmak için sunulan taksitli kredi kartı satışları gibi hergün bir paragrafını okumalarını diliyorum.Ama indirim yapamayacağım.Sıkılanlar okumasınlar.Dert mi!

Bir kültür bu kadar eğitimli haldeyken bu kadar sık rumuzlu yazıyorsa daha kozmopolit yada alt katman sorunlarıyla bağıntılı eleştiri yapma ihtiyacı duyuyorum.

Yanılıyormuyum sayın Rumuz (İnsan)?

Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları uzmanı
18 haziran 2015
People
5
2) Rumuz (İnsan)
18.06.2015 11:56:28
Dr.Mücahit Altuntaş, sana tavsiyem yorumlarını kısa tut, bir de biraz daha basit bir dil kullan ki herkes anlasın. Aramızda benim gibi çok da zeki olmayan insanlar da var, bizi de düşün.
People
4
3) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
15.06.2015 17:44:59
Teşekkür ediyorum.Mümkün olduğunca temel sorunları maalesef tekrar ifade edeceğim.

Sağlık alanı da diğer alanlar gibi acayip derecede suistimale kurban gidiyor.İnsan fıtratı ve malüm sustimale açık , paranın cirit attığı alan.

Sistem insan için fıtrat bozucu tarzını ısrarla ve hatta bilinçli olarak tesis ediyor.Zira ülke sağlıkta dışa %80-90oranında bağlı.Yani pazarız.

Sağlıkta alnında olumsuz anlamda bozucu ana eksen var.

Ticarileşme ve siyasallaşma

Sağlık sistemi bu iki başlıkta oyuncak olmuş durumda.Fıtrat paraya ve siyasallaşmaya yatkın hale getiriliyor.Sağlıkta yıkıcı etki son on yılda maliyet ve çalışanların şartları ve iş yükü açısından çok daha olumsuz etkiledi.Medimagazinde çeşitli dünya görüşünde olanlar bunu burada çok kere ifade etti.Ama anlaşılmak istenmiyor.

Peki yapısal olarak sağlık sisteminin başka ne sorunu var !

Sistem nedense bilgiyi ve insanı daha iyi ele istihdam etmesi ve etkin hale getirmesi gerekiyor.

Nasıl ?

Basit biçimde yerindelik , usul , sevk sistemi , geri bildirim kayıt ve uzmanlığın yerli yerinde kullanımını yapamıyor.

Yapamama sebebebi ise yine dönüp dolaşıp tamam insan fıtratı ama arka planda siyasallaşma ve ticarileşme var !

Bunlar aşılır mı?

Aşılabilir !

Hekimelrin birnci basamaktan , hekm olmaktan doğan , muayne ve çalışma ortmaında doğan olağan şartların arkasında durması gerekiyor.

Olağan şartlar hekimin hastaya ayırdığı zaman , ortam , bilginin sevk sistemiyle kayıdı ve sistem içinde konumlanması, hekimin kendi ve iş sağlığı için yeterli eğitim ve dinlenme hakkının TAVİZSİZ arkasında durması.

Bunlar olursa , örgütlülük ihmal edlmezse birşeyler olabilir.

Çok basit ama aynı şekilde arka plan sorunlar (ticarileşme ve siyasallaşma ! ) itibariyle zor ve zamana yayılacak konular.Bilinç ve tutum alma hali gerekiyor.

Bunları dile getirmek ve arkasında daha çok durabilirsek hepimiz için çözüm mümkün.Yoksa genel olarak ucuz ve niteliksiz işin parçası haline gelmek pek kolay mümkün ve bu sorunu yaygın yaşıyoruz.Medimagazin bu anlamda çok işlev gördü.Teşekkür ediyorum.Fakat sağlık çalışanları , meslek odaları , TTB ve sendikalar ,üniversiteler , hasta hakları da bu konularda birlikte adımlar atmalı.Adımların birlikte atılması lazım.


Bu basit sorunlar dile getirmek ve onun arkasında kendi alanımıza özgü bütünsel yaklaşımla iz sürmek gerekiyor.

Basit olarak bu kadar komplike konulardan bunları anlıyorum.İletiyorum.

Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları uzmanı
15 haziran 2015
People
5
4) Baran (dr)
15.06.2015 15:53:40
Dr.Mücahit Altuntaş. Yazılarınızı ilgiyle okuyorum, sisteme panoramik bakıp yol gösterici yorumlar yapıyorsunuz. Hücre olmayı reddedip birey olmak bu toplumda zordur. Ne yazık ki doktor arkadaşlarımızın bir kısmı da dahil toplumumuzun hayata bakış açısı fotomaç ve amk dergilerinden ibaret...
Lütfen yorumlarınızı bu toplumdan esirgemeyin, merak etmeyin sizi anlayabilen bir grupta var.
People
4
5) Özgür (Pratisyen)
15.06.2015 09:14:31
Mücahit hocam ne kullanıyorsan bende kullanmak istiyorum
People
3
6) tolga öztürk (pratisyen hekim)
15.06.2015 01:56:45
dr mücahit beyin yorumları harika...bi solukta okuyorum...bence politika cerrahi dallarda yeni siyasi oluşumla değişecektir...
People
0
7) mustafa (doktor)
11.06.2015 15:09:13
prestij olarak NASA da çalışmaktan sonra gelen veya ondan daha önce yer alan tek bölüm nrş. ama çok yorucu ve yoğun.
People
4
8) Mücahit Altuntaş (iç hastalıkları uzmanı)
11.06.2015 09:52:57
Bu ülke ahmaklıktan çok vakit kaybediyor.

Çok para kaybediyor.

Çok gereksiz işler yapılıyor.

Çok yanlışa ortak olunuyor.

Gereksiz aşırı siyasileşmiş ,keyfileşmiş işler , üniversite ile periferin yada uygulama alanlarının iki yüzlü uyuşmazlığı var.

Kısa yazdım.

Mücahid değil Mücahit.

Yazılarda , konuşmalarda , teori ile pratik arasında ilişki kurulmuyor ,yüzleşilmiyor , bütün görülmüyor , kat üstüne kat olan sorunlarımız ifade eksikliği , adamsendecilik ile sürdürülüyor.

Üniversiteler , titri olanlar , ortalama ilk okul4-6 seviyesine göre eğitimli olan kesimlerde bu soruna yanlışa , cahilliğe ortak oluyor.Adam harcamak diyebiliriz.

Vaktin çok olması ve çok yazma , hiç okunmama eleştirisini çok yüzeyel , malesef samimi de değil.

Malpraktis yasasının bu kadar kolay çıkarılması bir vakadır.Çıkaranlar ve bu çıkarılmış hale hazırlıksız olanlar , itiraz etmeyenler ayrı ayrı ele alınması gereken vakadır.

Bu kadar eğitime rağmen rumuzlu yazma vakadır.

Tornadan çıkmış gibi aynı tarz düşünen bir sistem ve insan modelleri çok sorunlu görünüyor.

Hepsi o kadar kat kat olmuş ki , sağlıkta en basit şeyleri , özerklik , liyakat , örgütlü şüphecilik , nitelik sorunun ortam ve zaman ile olan bağıntıları , bilgiyi paylaşmak , eğitim ve iş hayatında sürtünme yaratan direnç oluşturan ergonomiyi bozan kavramları ele almak eleştiri konusu oluyor.Aslında almamak , görmezden görmek eleştiri konusu olmalıydı.Trajik görünüyor.

Sinir sistemi yada nöronlar bir çok bağlantıyla çalışıyor.Bağıntı sayısı arttıkça değeri artıyor.Biz ie malesef bağ( yada ilişki) kurmayı unutmuş görünüyoruz.Fizyolojiyi , anotomiyi yani temel işleyişleri (hekimlik eğitimine rağmen ! ) unutmuş görünüyoruz.Lenf sisteminin beyinle bağıntısı müthiş buluş olurken biz kendi aramızda en basit bağıntıları kuramamayı iş bellemişiz.VAh vah

Sağlık sistemi sadece sağlık kavramının anlayışını yitirmesi , yabancılaşma sorunundan başka , altyapısal ve gündeik ilişkilerinde değerlerini ( en basit biçimde hasta hekim iletişiminde ; kayıt , zaman , bilginin hasta ve hekim alanlarında paylaşılması kullanılması gibi en primitif alanda ) bile çalıştırmıyor , görmezden geliniyor.

Üzücü.

Yine daha üzücü olan bu kadar uzun ve ağır eğitim ve sınavlardan geçip altı yada on yılını bu eğitim sürecinde geçirip , "en basit standartların "ihmal edilmesini" gevşek biçimde uzun yada okunmuyor eleştirisi getirmek.

Demek herşeyin baştan ele alınması gerekiyor.Deha geriler ilk okul öncesine , ebeveynlere , yaşanan sistemin hallerine bakmak gerekiyor.sağlıksa ve sağlık bu kadar eğitimli biçimde iğdiş ediliyorsa sil baştan !

Dr.Mücahit Altuntaş
İç hastalıkları
11 haziran 2015
People
0
9) dr. (acil)
10.06.2015 21:40:35
acillerde doktorlara hakaret ve aşağılama çok fazla.doktorlar acillerden kaçmak istiyor.bakanlık bir çok yeri bitirmiş durumda.
People
7
10) bigmücahid2002 (hekim )
10.06.2015 17:36:51
Mücahid hocam, vaktin bol galiba. Çok uzatıyorsun yazıyı. Birçok kişi hepsini okumuyor. Yorma kendini bu kadar.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori