TUS'ta tercih sıralaması nasıl değişti? En çok puan alanlar hangi branşları tercih ediyor?
ÖSYM tarafından ilk kez Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın (TUS) değerlendirilmesi yapıldı. 2017 Nisan ayında yapılan TUS sınavına ait verilerin yer aldığı değerlendirme raporunda, klinik bilimlerde dermatoloji, temel bilimlerde biyokimya gözde branlar arasına girdi
TUS'ta tercih sıralaması nasıl değişti? En çok puan alanlar hangi branşları tercih ediyor?
08 Mayıs 2018 -

MEDİMAGAZİN-2017 TUS İlkbahar Dönemi’nde Temel Tıp Bilimleri Testi’nde 11 bin 768, Klinik Tıp Bilimleri Testi’nde ise 11 bin 773 aday yarıştı. Değerlendirme raporunda adayların yüzde 51’ini erkek, yüzde 49’unu kadın adaylar oluşturdu. Kadın ve erkek adayların puan ortalamalarının birbirine oldukça yakın olduğu görüldü.

Asistanlığa başlamayanlar TUS’ta daha başarılı

Adayların yüzde 59’unun TUS’a ikinci ve üçüncü kez başvurduğu belirlenirken; sınava giren adayların yüzde 90’ı uzmanlık öğrencisi olarak saptanırken geriye kalan yüzde 10’luk aday oranını da uzmanlık eğitimine devam edenler, uzmanlık eğitimine devam etmekte iken istifa edenler, bir uzmanlık alanına yerleştirildiği halde eğitime başlamayanlar ile uzmanlık eğitimini tamamlayanlar oluşturdu.

Yapılan TUS değerlendirme sonuçları “Bir uzmanlık alanına yerleştirildiği halde eğitime başlamamış adaylar” hem Temel Tıp Bilimleri puanında hem de Klinik Tıp Bilimleri puanında en yüksek puan ortalamasına sahip olarak belirlendi.

 

 

Çoğunluk tıp fakültelerine yerleşiyor  

Yerleştirilme durumlarının da değerlendirildiği 2017 TUS İlkbahar Dönemi’nde Temel Tıp Bilimleri puanıyla 163, Klinik Tıp Bilimleri Puanıyla 3.033 olmak üzere toplam 3.196 adayın uzmanlık alanlarına yerleştirildiği belirlendi. Yerleşen adayların yüzde 74’ünün tıp fakültelerine geriye kalan yüzde 26’sının ise eğitim ve araştırma hastanelerine yerleştirildiği bilgisine varıldı.

Temel Tıp Bilimleri puan türünde “Tıbbi Biyokimya”

Temel Tıp Bilimleri puanı ile yerleştirme yapılan alanlar arasında en yüksek puanla yerleştirme yapılan ilk üç alan tıbbi biyokimya, mikrobiyoloji ve klinik mikrobiyoloji ile tıbbi patoloji olarak görülüyor. Temel Tıp Bilimleri puanı ile yerleştirme yapılan alanlara yerleşen adaylardan kadın adayların oranı yüzde 67.

Klinik Tıp Bilimleri puan türünde “Deri ve Zührevi Hastalıklar”

Yapılan değerlendirmede Klinik Tıp Bilimleri puanı ile yerleştirme yapılan alanlar arasında en yüksek puanla yerleştirme yapılan alanların, sırasıyla deri ve zührevi hastalıklar, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi ile radyoloji olduğu bilgisine varıldı. Kalp ve damar cerrahisi cerrahisi, beyin ve sinir cerrahisi, çocuk cerrahisi ve göğüs cerrahisi gibi uzmanlık alanlarına adayların en düşük puanla yerleştiği gözlendi. Klinik Tıp Bilimleri puanı ile yerleştirme yapılan alanlara yerleşen adayların yüzde 53’ünün erkek adaylar oluştururken, erkek adayların özellikle cerrahi alanlarda yoğunlaştığı tespit edildi.

 

Temel Tıp Bilimleri puan türünde hem de Klinik Tıp Bilimleri puanında en yüksek puan ortalamasını “Bir uzmanlık alanına yerleştirildiği halde eğitime başlamamış adaylar” aldı.

 

 

Temel Tıp Bilimleri puanı ile yerleşilen uzmanlık alanlarına göre adayların puan ortalaması incelendiğinde tıp dışı alanlardan tıbbi biyokimya ile mikrobiyoloji ve klinik mikrobiyoloji alanlarına yerleşen birer aday bulunurken,  Temel Tıp Bilimleri puanı ile yerleştirme yapılan arasında en yüksek puan tıbbi biyokimya alanına ait olup; bunu mikrobiyoloji ve klinik mikrobiyoloji ve tıbbi patoloji takip ediyor.

 

 

Klinik Puanı ile yerleşilen uzmanlık alanlarına göre adayların puan ortalamalarında en yüksek puanı ortalaması yüzde 70,06 ile deri ve zührevi hastalıklar olarak ortaya çıkarken kalp ve damar cerrahisi, beyin ve  sinir cerrahisi, çocuk cerrahisi ve göğüs cerrahisi gibi uzmanlık cerrahi uzmanlık alanlarına adayların daha düşük puanla yerleştiği gözlendi.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
21
1) dr.bio (hekim)
31.05.2018 10:21:34
Çalıştığım hastaneye 26 bin hizmet puanı ile kurum içi atamada atandım. Benim atanmam ile PDC sayımız doldu. Normali benden sonra bu hastaneye atama yapılmamasıdır. Bu yıl ne şekilde geldiğini kendide açıklayamayan (tabiki torpille) bir arkadaş daha geldi. Ortalamadan performans alırken gelirimiz bin TL kimi aylar dahada altına düştü.

Sorun şu bizim bu olayda suçumuz ne? Falandan gelen arkadaşa böyle bir yaptırım olabilir PDC fazlası yeri isteme ekonomik anlamda mağdur olursun bu olabilir ama daha önce kurum içi atamada atanmış kişileri neden cezalandırıyorsun? 5 ailenin her birinden 3-4 bin TL gasp etmek ne demek. Toplam gelire göre borçlanmış (çocukların okul taksidi,ev araç kredisi vs.)

Sonuç olarak bakanlıktan PDC dolu yere atama yapılmasının yasaklanmasını veya sadece bunu kabul ederek fazladan gelen kişinin performansında kesinti yapılmasını talep ediyoruz.
People
54
2) Hırsız (Var)
28.05.2018 10:07:51
Torpilli Zatlar... Torpilim var istediğim hastaneye atanırım diyorsunuz ama gözden kaçırdığınız konu 4-5 ailenin her birinden aylık 3-4 bin TL çalıyorsunuz. Bunun farkına varın ve PDC dolu olan hastaneyi istemeyin.

Sayın bakanlık yetkilileri ya bir hastaneye PDC fazlası atamayın veya performans dağıtım sitemini yeniden düzenleyin. Kurum içi atamada 20-30 bin puanla atanmış kişilerin üzerine torpilli zatı PDC fazlası olarak yollayıp sonrada suçlularmış gibi döneri kuşa çevirmek hangi aklın ürünüdür.(Mikrobiyoloji ve Biyokimya'da ortalamadan alan hekimlerin performansı PDC fazlası olunca bin TL nin altına düşüyor)
People
61
3) PDC (Mağduriyet )
25.05.2018 19:10:32
Biyokimya ve Mikrobiyoloji uzmanlarının PDC mağduriyetine son verilsin.Ya PDC fazlası atama yapılmasın veya performans uygulama kuralı mağduriyet giderilecek şekilde değiştirilsin...
People
53
4) Güler misin? (Ağlar mısın?)
25.05.2018 11:02:42
Mecburi hizmetin amacı hekimlerin gönüllü gitmediği yerlerde hekim açığını kapatmak. Uygulamada ise torpiliniz yoksa bu kural torpiliniz var ise istediğiniz yer kuralı geçerli oluyor. Kurum içi atamada 30 bin puanla tercih edilen yere ''mecburi'' hizmet atamasına defalarca şahit olduk.

Peki Şırnak gibi bir ile PDC fazlası Mikrobiyoloji uzmanı atamak nedir. İhtiyaç olmadığı halde hem il olarak hem de ekonomik anlamda mağdur ediyorsun (PDC fazlası olduğunda ortalama yerine 3 kuruş döner alıyorsun aşağıdaki yorumlarda arkadaşlar ayrıntılı yazmış) Yine aynı dönem eş durumu isteyen hekime Şırnak A grubu il gidemezsin denmiş. Sonrasında 2 hekim mecburi hizmet ataması ile atanmıştı.

https://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/okuyucudan/tr-sirnak-a-grubu-gidemezsin-1-79-44313.html

People
6
5) ats2 (dr)
24.05.2018 07:36:38
Sayın Sinal ya Almanya’da yaşamıyosun ya da üfürüyosun..muassır medeniyetlerde hekimler çok ciddi paralar kazanıyolar ve analarının ak sütü gibi helal..bugüne kadar söylediğin rakamlar hep atmasyon daha geçen arkadaşıma Alamanya’dan çok ciddi teklif geldi öyle olmasa sen de oralara kaçmazdın
People
7
6) bethune (doktor)
23.05.2018 14:01:44
performans sistemi hiç bir ülke için iyi bir sistem değildir. Sağlıkta ve eğitimde performans olmaz. İş barışını bozmuştur, kaliteyi düşürmüştür, gereksiz işlem sayısını arttırmıştır. Hekimleri vicdanı ve hak ettiği para arasına sıkıştırmıştır. hekim memnun değil, hastalar da memnun değil ki günde 5 doktor 3 hastane dolaşıyorlar. Sağlık harcamaları tavan yapmış, sgk batma noktasına gelmiştir. Her hastanın puan olduğu sistemlerde, hasta başına 1-2 dakika düşmektedir. Öncesinde de karşıydık şimdi de karşıyız. sağlıkta performans ölüm demektir. her hekim buna karşı çıkmalıdır, düzeltmelerde yamalarla çözülecek bir iş değildir, performans sistemleri bir an önce terk edilmelidir.
People
11
7) aydin sinal (hekim)
23.05.2018 10:57:03
baslangicta performans sistemini savunmustum,ama simdi savunmuyorum nedeni;yakinda performans sistemindeki gelir dagitimi icin babadan kalan tarla yi paylasmak icin urfa asiretleri gibi cinayetler cikacak.anladimki türkiye icin en uygun olani anladimki eskisi gibi muayenehane ve"benim memurum isini bilir" sistemi,her milletin ,devletin kendine özgü bir karekteri var,performans sistemi muaasir medeniyetler icin derim.almancada bir söz var"jedem das seine" türkcesi gemisini kurttaran kaptan,her koyun kendi bacagindan asilir gibi..gercekten eski muayene sistemini destekliyorum
People
58
8) Dr. (mecburi)
23.05.2018 10:14:49
Biyokimya ve Mikrobiyoloji için PDC sorunu ilgili trajikomik bir olay anlatayım. Mikrobiyoloji uzmanı arkadaş torpili olmadığı için Şırnak'a PDC fazlası olarak mecburi hizmete atandı. İhtiyaç olmadığı halde 6.bölgeye atandığına mı yansın 3 kuruş döner aldığına mı? Ki o dönem sözleşme hakkıda kalkmıştı.

Aynı dönem kuraya girdiği torpilliler rahatı bozulmadan istedikleri yerde ''mecburi'' hizmet yaparken arkadaş toplamda onların yarı gelirine Şırnak'ta çalışmıştı.
People
52
9) PDC (Sorunu Çözülsün!!!)
21.05.2018 11:41:03
Biyokimya ve mikrobiyoloji uzmanlarına dostça bir uyarı.
Arkadaşlar her ne olursa oldun bir hastaneye PDC fazlası olarak gitmeyi istemeyin veya kabul etmeyin.

PDC fazlası olmanız sadece sizin gelirinizi düşürse bu konuda özgür olabilirsiniz ama durum öğle değil. Örneğin PDC 4 siz 5.kişi olarak gittiniz. Sizin dışınızda 4 ailenin gelirinin düşmesine neden oluyorsunuz. Her bir aile için 3-4 bin TL. Unutmayın ki o arkadaşlarınız toplam gelire göre planlama yapıyor borca giriyor. Kimseden aylık gelirinden 3-4 bin TL azaltmaya hakkınız yok.

Birçok arkadaş bunun bilgisinde değil sadece kendisinin gelirinin düşeceğini veya toplamda az bir miktar azalacağını düşünüyor. Durum öyle değil aşağıda arkadaş rakamlarla net durumu ortaya koymuş.
People
115
10) Bizim suçumuz (ne?)
18.05.2018 14:23:26
Biyokimya ve Mikrobiyoloji için PDC 'ye göre dağıtım saçmalına son verilsin ya da bir hastaneye hiçbir koşulda PDC fazlası hekim verilmesin.

Kurum içi atamada 29 bin puanla atandığım hastaneye torpilli zat PDC fazlası olarak geldi. Üstelik başka bir hastanede hiç hekim olmamasına rağmen orayı beğenmemiş (lükse bak).

Ortalamadan aldığımız 4-5 bin performans bin TL ye düştü.5 kişi iken hastane toplamda 20-25 bin TL dağıtırken 6 kişi olduk diye toplam 6-7 bin TL dağıtıyor böyle saçmalık olur mu? Birde şimdi torpilli zatın beğenmeyip gitmediği hastaneye sırayla geçici göreve gidecekmişiz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA