TUS’ta zamanlama sorunu: Mecburi hizmet sonrası olmalı
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülfem Çelik tıp öğrenciliği, Tıpta Uzmanlık Sınavı ve tıp eğitimindeki standardizasyonun önemine ilişkin açıklamalar yaptı. Tıpta Uzmanlık Sınavı ile ilgili mecburi hizmet sonrası sınavın yapılmasının öğrencilerin eğitimi anlamında daha yararlı olduğunu ifade etti
TUS’ta zamanlama sorunu: Mecburi hizmet sonrası olmalı
11 Mart 2019 15:47 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN- Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın adaletli sonuç sağladığını belirten Dekan Prof. Dr. Gülfem Çelik TUS’un yapılmasını desteklediğini belirtti. Prof. Dr. Çelik TUS’un zamanlaması ile ilgili detaylara değinerek şunları kaydetti: 
“TUS intern eğitiminin hemen bitiminde olduğunda, internlük dönemi ki bu dönem esas yeterliliklere ulaşıp hasta ile vakit geçirdikleri gerçek hekim gibi davrandıkları o 12 ay ne yazık ki kitapların arasında geçiyor.  Halbuki biz hastalar ile geçirsin istiyoruz.  Öğrencilerimiz de fakültenin bitiminde TUS’un olmasını istemiyor. Hatta bununla ilgili Sağlık Bakanlığı görüş aldığında bu düşüncemizi bildirmiştik.   Okul bittikten sonra TUS stresi olmaksızın son sene geçtiğinde o 12 ay çok yararlı geçer. Hasta hekim iletişimi, uygulama gibi konuları daha iyi öğrenirler.  Bir sene de mecburi hizmet yapıp sahada gerçek bir pratik yaptıklarında TUS girdiklerinde çok iyi geçeceğine inanıyorum.  TUS’un internlükten bir sene sonraya, mecburi hizmet sonrasına alınması öğrencilerimizin de isteği.  Bizim de isteğimiz açıkçası. Çünkü o 12 ayı kaybediyoruz. Halbuki en önemli zaman o 12 ay. Bütün bilgileri onun için veriyoruz ve tam oraya geldiklerinde anksiyeteleri çok yüksek oluyor.  Çünkü çok ciddi bir eleme sınavı her geçen gün giren sayısı artıyor. “ dedi. 


Tıpta Uzmanlık Sınavında tercihlerin daha sınırlanmaya başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Gülfem Çelik malpraktis riskinin yüksek olduğu bölümlerin tercih edilmediğini belirterek risksiz alanların daha çok tercih edildiğini ifade etti. 
“İnternlerimizi kazanmayı daha çok tercih ediyoruz “diyen Prof. Dr. Çelik Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde stajların Cuma günü bitecek şekilde ayarlandığını öğrencilerin de hafta sonu kendilerine vakit ayırmasına imkan tanıdıklarını ifade etti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Mehmet Yılmaz (Elektrik Mühendisi)
14.07.2019 00:28:07
USMLE sınavları baz alınarak kıyıda köşede kalan bilgilerin sorulmadığı, tam tersine bir doktorun bilmesi gereken, hayatta da karşılaşabilecekleri işe yarar bilgilerin sorulduğu, bilgisayar üzerinde ve sözlü/uygulamalı olarak çok aşamalı sınavlar yapılmalıdır. Bu sınavların 1. aşaması 3. dönem sonundan itibaren uygulamalı vakalar ile harmanlanmış temel bilimler için olmalı. 5. sınıf sonundan itibaren de klinik bilgiler için olmalı. 6. sınıf sonrasında da ilk iki sınavda başarılı olup asgari puanı alan adayların gireceği, hasta rolü yapan kişiler önünde USMLE CK sınavı gibi uygulamalı sınav olmalı. Bu sınavlar her ay tekrarlanarak, birden fazla kere girilebilecek sınavlar olmalı. Tekrar sınava girecek öğrencilerden yüksek ücretler alınmalı. 3 sınavı da belirlenen asgari puanların üzerinde alıp tercih yapmaya hak kazanan öğrenciler merkezi yerleştirme ile tercih dönemlerinde asistan olmaya hak kazanmalıdır. İsteğe bağlı olarak, cerrah olmak isteyen adaylar için 5. sınıftan itibaren simulatör üzerinde ayrı bir beceri, yeterlilik ve uygunluk testi yapılmalıdır. TUS sınavı kazananların mecburi hizmete gidip, geri dönmeleri gibi saçma bir uygulama yerine, mecburi hizmet dilekçe ile 2 yıla kadar istenilmesi halinde ertelenebilmelidir. Tıp fakültelerine açıldıktan sonra 8 yıl içerisinde akredite olma şartı getirilmelidir. Akredite olamayan yeni tıp fakülteleri kapatılmalıdır. Mevcut tıp fakültelerine 3 yıl içerisinde akredite olma şartı getirilmeli, olamayan tıp fakülteleri kapatılmalıdır.
People
5
2) hekik (dr)
30.05.2019 04:22:05
Kimse kusura bakmasın ama bir tıp fakültesinin amacı gerçekten iyi pratisyen yetiştirmek olacaksa eğer intörnlerin bulunması gereken yerler acil çocuk acil ASM olmalıdır. Diğer yerlerde abuk subuk işlere koşturulmasının bedava amelelik yaptırmanın anlamı yok
People
7
3) DrNow (İnternAmele)
25.03.2019 15:30:26
İnternlikte doktorluk mu yaptırıyorsunuz da böyle bir talepte bulunuyorsunuz ? Sekreterlik,amelelik diploması da istiyoruz.
People
14
4) Dr. Nida (Hekim)
17.03.2019 22:54:07
İntornlük gibi zaman kaybı olan bir sene yerine direk zorunlu göreve başlamayı talep ediyorum ben de. Tıpkı ABD'deki gibi. Ayrıca temel derslerin bittiği 2. Sınıfın sonunda temel sınavına girmeyi kliniklerin bittiği 4 veya 5. Sınıfta klinik sınavına girmeyi de talep ediyorum. Öğrencinin yararını düşünme ancak bu şekilde olur. Ameliyathaneden frozen taşıtılan ve tüm hemşire ve personel işinin intorne yaptırıldığı çöpe giden bir senede ders de çalışmasınlar tam amele olsunlar diyerek değil. Malesef bu bazı asistanlık dönemlerinde de böyle. Bilimsel çalışma yapacağı hastalık tanı ve tedavilerini öğreneceği seneleri ziyan ediliyor insanların. Farkındalık ve duyarlılık en çok da hocalarımıza yakışır.
People
28
5) Mehmet Uyar (Uzman Doktor)
12.03.2019 16:14:09
Tıp fakültesi öğrenciler 4.cü sınıftan itibaren derslere ve stajlara ilgisini kaybediyorlar, sebebi ise TUS dershanelerine kayıtların bu sınıftan itibaren yapılmaya başlanması. Hele tıp eğitiminin en önemli safhası olup öğrencileri gerçek doktorluğa alıştırma süreci olan internlük te arasanız da bulamazsınız çoğunu kliniklerde. Hepsi fakülte ve hastaneleri ekerek TUS dershanesinde vakit geçirmekte.
Bu neenle TUS sınavına mezuniyetten en az 1 veya 2 sene sonra girilebilmesini hararetle destekliyorum.
Tıp öğrencilerine de bir çift lafım olacak; Doktor olmanın onurunu ve güzelliğini yaşamaya hazır olmak şansı %100 ellerinde iken, kendilerini TUS kazanamamış (TUS kazanma oranı % 8) mutsuz ve başarısız %92 'nin içinde görmek için bütün tıp eğitimini harcamalarının neresi mantıklı anlamış değilim. Hesap ortada.
People
25
6) Cemal (Emekli)
12.03.2019 11:19:49
Dünyanın en zor sınavı olan tus a 15 nöbet tutarak nasıl hazırlanacak? Ya mecburiden ya da sonra istifa edip tus a hazırlanacak.Sonuç stres ve zaman kaybı.Şimdiki sistem mi;gećlerin pestilini çikarma...uzmanlık ara sınıflarda başlamalı.
People
24
7) ali (doktor)
12.03.2019 11:08:39
insanların sınav hakkı elinden alınmamalı. ne zaman isterlerse girebilmeliler . gerçek pratik sahada değil intörnlükte olmalı. sahaya çıkıldığında zaten iş işten geçmiş oluyor - bir daha da hoca yüzünü görebilen nadir--. O yüzden intörnlük peryodunun sonunda öğrenci sık karşılaşacağı klinik sorunlarla ilgili tanı ne olabilir hangi tetkik hangi ilaç sorunlarını çözebiliyor olmalı.Ama en son biz bıraktığımızda yok hastanın bcr abl si çıktı mı çıkmadıysa ara laboratuarı al noktasındaydık.doktorluk acilde öğrenilir
People
16
8) AHMET (KARSLIOĞLU)
12.03.2019 09:33:54
sayın hocamıza katılıyorum intörn dr.adayı bir öğrenci babasıyım int.de öğrencilerin çoğu getir götür işi yaptıklarını söylüyorlar akılları tus dershane ve tus imtihanda olıyor bir yıl değilde mezuniyetten 6 ay sonra tuşa giriş hakkı verilmeli
People
18
9) Yalçın yarar (Dr)
12.03.2019 06:45:44
Başka bir öneriniz daha var mı
People
35
10) Dr ali demir (Intorn)
12.03.2019 05:55:16
Ozaman staj dönemlerindede sözlü sınavı yapmayalımki stajlarımız verimli ve stressiz geçsin. Nasıl bir düşünce yapısı bu
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)