Üniversite öğrenci adayları en çok sağlık ve hukuk programlarına baktı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonrası tercihlerini yapmaya başlayan üniversite adayları, karar verme sürecinde YÖK Atlas sisteminden yararlandı. Sonuçların açıklanmasının ardından 6 günde 1,5 milyon kişinin kullandığı YÖK Atlas'ta adaylar en çok hukuk ve sağlık programlarına baktı
Üniversite öğrenci adayları en çok sağlık ve hukuk programlarına baktı
24 Temmuz 2019 - İHA

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın 2019-YKS tercih döneminde yoğunlukla başvurulan en önemli bilgi ve rehberlik kaynağı olacağını ifade ettiği YÖK Atlas sistemi, YÖK tarafından hizmete sokulduğu 2016 yılından bu yana tercih dönemlerinde üniversite adayları ve rehberlik hizmeti veren hocalar tarafından çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. 2019-YKS sonuçlarının açıklandığı 17 Temmuz tarihinden bu yana geçen 6 günlük sürede YÖK Atlas'ın kullanım trafiği, geçen senenin aynı dönemine oranla bir buçuk kat artarak toplam 1 milyon 556 bin kişiye ulaştı. Ziyaret başına ortalama kullanım süresinin 7 dakika 13 saniye olduğu YÖK Atlas sisteminin tercih dönemi sonuna kadar 2 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılması bekleniyor.

Lisans programlarının liderliğine hukuk programları yerleşti

Tercih döneminin ilk 6 gününde YÖK Atlas sisteminin kullanım istatistikleri incelendiğinde lisans programlarında ilk üç sırada hukuk, tıp ve diş hekimliği programlarının yer aldığı görüldü. Hatırlanacağı üzere 2018-YKS YÖK Atlas sistemini kullananların en çok inceledikleri program tıp olmuş, çok az farkla hukuk ikinci sırada yer almıştı. 2019-YKS tercih döneminin ilk 6 günlük istatistiklerinde hukuk programının bu yıl liderliğe yerleştiği görüldü. Bu iki programı sırasıyla takip eden diş hekimliği, hemşirelik ve bilgisayar mühendisliği programlarının geçen yılki yerlerini aynen korudukları gözlendi. Geçtiğimiz yıl 10. sırada yer alan beslenme ve diyetetik programının bu yıl 6. sıraya yükselmesi dikkat çekti. YÖK Atlas sistemini kullananların en çok incelediği lisans programları arasında sınıf öğretmenliği 9, mimarlık 13, veterinerlik 22, makine mühendisliği 27. sırada yer aldı.

Ön lisans tercihlerinde sağlık programlarına ilgi yoğun oldu

Tercih döneminin ilk 6 gününde YÖK Atlas sisteminin kullanım istatistikleri incelendiğinde iki yıllık ön lisans programlarında ilk üç sırada ilk ve acil yardım, anestezi ve bilgisayar programcılığı yer aldı. Onları sırasıyla adalet, ağız ve diş sağlığı, tıbbi laboratuvar teknikerliği gibi programlar takip etti. Geçtiğimiz yıl 8. sırada yer alan bilgisayar programcılığı bölümünün bu yıl 3. sıraya yükselmesi dikkat çekti. Listede aşçılık 13, grafik tasarımı 17, sivil savunma ve itfaiyecilik 21 ve mekatronik programı 28. sırada yer aldı.

YÖK Atlas sistemini kullananların en çok incelediği ön lisans programları arasında sağlık programlarının fazlalığı gözlemlendi. Listenin ilk on sırasında geçtiğimiz yıla benzer bir şekilde 7 ön lisans sağlık programı yer aldı.

Adaylar YÖK'ün "Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm" projesine kayıtsız kalmadı

Hem lisans hem de önlisans programlarında sağlık alanındaki bölümlerin ön plana çıktığı tabloda bilgisayar mühendisliği, bilgisayar programcılığı, yazılım mühendisliği bilgi güvenliği teknolojisi programlarının sıralamalarda önemli yerlerde yer alması, adayların yakın bir zamanda YÖK tarafından ilk kez başlatılan "Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm" ve geleceğin meslekleri çalışmaları kapsamında ülkemizdeki dijital dönüşüm ile ilgili gelişmelere kayıtsız kalmadığına işaret ediyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA