112 çalışanları 'Arka Sokaklar' ekibinden özür bekliyor
Sağlık Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, "Arka Sokaklar dizisindeki oyuncuların 'ambulans geç kaldı' ifadesi fedakarca çalışan 112 personelini rencide etmiştir. Hatayı yapan senaristin 112 camiasından özür dileyerek, hatasını düzeltmesini tavsiye ediyoruz" dedi.
112 çalışanları 'Arka Sokaklar' ekibinden özür bekliyor
10 Ekim 2016 -

Sağlık Sen İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, özel bir televizyon kanalında yayınlanan Arka Sokaklar dizisindeki "Ambulans geç kaldı" ifadesinin 112 çalışanlarını rencide ettiğini söyledi. "Dizide senaryo gereği geç kaldı ibareleri defalarca söylenmiş ve ambulansların sürekli geç kaldığı izlenimini verilmiştir" diyen Başkan Özdemir, "Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hızla tırmandığı günümüzde ambulans ve acil sağlık hizmetleri ile ilgili toplumda yanlış bir algının oluşmasına sebep olacak ifadelerin kullanılması 112 çalışanlarına karşı toplumda güven ve itibar kaybına yol açabilecek ve hedef gösterilmesine neden olacaktır. Ülkemizde ambulanslar kent genelinde 10 dakikada, kırsalda ise 30 dakika içerisinde yaralı ve hastaya ulaşmaktadır. Bölgeye en yakın ambulans görevde ise onun yerine bölgeye en yakın ekip ya da ekiplerin olay yerine sevki gerçekleştirilir" dedi.
"Senaristler eğitim almalı"
Acil hastalara en kısa sürede ulaşarak müdahale etmek ve gerektiğinde hastaların bir sağlık kuruluşuna naklini gerçekleştirmek için yoğun çaba gösteren ambulans ekiplerinin olay yerine ulaşmasında trafik yoğunluğu, trafikteki diğer araç sürücülerinin duyarlılığı, gereksiz kullanımı, yol ve hava şartları gibi birçok çevre faktörünün de etkisi olduğunu anlatan Özdemir, şunları söyledi: "Dizide bu yanlışın yapılması senaristin bu işi bilmemesi, reyting uğruna bir bir camiayı hedef aldırması ve toplumsal itibarı zedelemesine sebep olacağından kabul edilir bir tarafı yoktur. Dizilerde bu yanlışların yapılmaması adına senaristlerin bu konularda eğitim aldırmaları konusunda yasal zorunluluklar getirilmesi gerekmektedir. Radyo Televizyon Üst Kurulu bu tip yanlışları yapan dizi, senarist, oyuncular ve kanal hakkında gerekli cezai yaptırımı da uygulaması gerekmektedir. Bu anlamda dizideki yanlışın düzeltilmesi bakımından bundan sonraki çekilecek bölümlerde 112'nin geç kalmadığı, geç kalıyorsa sebeplerini konu alan bir bölüme yer verilmesini, hatayı yapan senaristin 112 camiasından özür dileyerek hatasını düzeltmesini tavsiye ediyoruz." 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
5
1) Ali (Hekim)
10.10.2016 16:52:20
Doktorlari aşağılayıcı diyaloglar ve konuşmalar ne olacak. ??
People
8
2) ou (doktor)
10.10.2016 11:31:38
Bu dizide bir tıbbi danışman yok. Var ise de tıp ile alakası yok sanırım. Adama CPAP maskesi takılmış, sanki entübe gibi diyaloglar. Ayrıca bilinci de kapalı olarak gösteriliyor. Bilinci kapalı adama CPAP takılmaz. Ayrıca yok nefes alamaz ise gene makineye bağlarız, hayati tehlike çok... Metinlerinizi profesyonel bir tıbbi danışmana okutun!! Ayrıca bu dizi bu kadar saçmalık içerdiğinden seyrediliyor olabilir, bu durumda tüm ölümlerin yegane sebebi sağlık çalışanları, 112 ekipleri ... Memlekette de öyle değil mi zaten. 90 yaşında son dönem kanser hastası ölünce, ölümün tek sorumlu sağlıkçılar, doktorlar değil mi! Hastalığı da veren, onu tedavi edemeyen, ona iyi bakamayan, göz göre göre öldüren sağlıkçılar! değil mi her şeyin sorumlusu?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori