32 dişini kaybeden kadının ağrıları dinmeyince çene sinir uçları kesildi
ANTALYA'da, beyaz diş isteğiyle girdiği operasyonların ardından 32 dişini çektirmek zorunda kalan Sunay Öztürk'ün (41) ağrıları dinmeyince, çeneye giden sinir uçları kesildi.
32 dişini kaybeden kadının ağrıları dinmeyince çene sinir uçları kesildi
12 Haziran 2018 -

ANTALYA, (DHA) - Alanya ilçesinde yaşayan, 2 çocuk sahibi Sunay Öztürk, 6 ay önce dişlerini beyazlatmak amacıyla zirkonyum kaplama yaptırma kararı aldı. Bankadan 10 bin lira kredi çekip, özel diş polikliniğine giden Öztürk’ün üstten ve alttan 10’ar olmak üzere toplam 20 dişi kaplama için kesildi. İstediği beyaz dişlere kavuşmak için gün sayan Öztürk, bir süre sonra yine aynı polikliniğe geldi. Azı dişinde ağrı olduğunu söylemesine karşın, iddiaya göre, Öztürk'e kaplama işlemi gerçekleştirildi. İşlemin ardından birkaç gün sonrası azı dişindeki ağrının diğer dişlere vurmasıyla doktoruna tekrar başvuran Öztürk'e, antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verildi. Bu ilaçları kullanmasına rağmen ağrıları dinmeyen kadın, azı dişi ile ağrı hissettiği diğer 3 dişinin çekilmesini istedi. İmza karşılığında dişleri çekilen Öztürk'ün ağrıları yine kesilmedi.

1,5 AYDA 32 DİŞİNİ ÇEKTİRDİ

Bunun üzerine Sunay Öztürk, Antalya, Isparta ve Denizli’de farklı doktorlara başvurdu. Öztürk, iddiaya, göre gittiği her diş doktorundan "Ağrın bu kez dinecek" yanıtını aldı. Çeşitli kanal tedavileri ile devam eden diş çekimlerinden de sonuç alamayan Öztürk, ağrıdan kurtulabilmek için tüm dişlerini çektirme kararı aldı. Yaklaşık 1,5 ayda 32 dişinden olan Öztürk, ağrı kesiciler fayda etmediği için yeşil reçete kapsamına giren uyuşturucu ilaçlarla bir nebze ağrılarını dindirebildi. Öztürk, beyin ve sinir cerrahına da giderek, durumunu anlattı. Burada Öztürk'e, ‘trigeminal nevralji’ teşhisi koyuldu. Son çare olarak beyin ameliyatına giren Öztürk’ün operasyon sonrası da ağrıları dinmedi. Öztürk'ün yaşadığı acı dolu günler, başının yanı sıra kalbini ve tansiyonunu da etkiledi. Dişlerindeki sıkıntıdan dolayı kalp kapakçığı açılan Öztürk, hipertansiyon hastası oldu.

SİNİRLERİ UYUŞTURULDU

Sunay Öztürk, ağrılarından kurtulmak için son çare Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvurdu. Burada yapılan operasyonla Öztürk'ün çeneye giden sinirleri uyuşturuldu. Çene ameliyatını gerçekleştiren Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Dr. Alper Sindel, "Ağrıların olduğu bölgedeki sinir uçlarının bağlantısını kopardık. Hastanın ağrısını gidermeye çalıştık. Şu anda çok erken; ama ilk olarak hastanın eski ağrılardan ziyade sadece ameliyat ağrıları olduğunu görüyoruz. Henüz güçlü bir ağrı kesici başlamadık. Bu tespiti yaptıktan sonra ağrı kesici vererek, ameliyat ağrılarını da dindirip, hastayı rahata kavuşturacağız" dedi.

ÇENE CERRAHİSİ İŞLEMİ YAPILDI

Ameliyatın diş yapma ya da diş yenileme operasyonu olmadığını kaydeden Dr. Alper Sindel, "Bu operasyon tamamen çeneye giden hissiyat sinirlerinin, daha önce kafa kaidesi içerisinde yapılmış operasyonla çözülememesi nedeniyle gerçekleştirdiğimiz çene cerrahisi işlemidir. Yani diş ile çok alakası olan işlem değil. Daha sonra yapılabilecek protezin alt kısmında yer alacak diş kemiğinin düzeltilmesi işlemini de yaptık. Çünkü o kemiklerde de diş çekimine bağlı ciddi düzensizlik vardı. Sinir uçlarını ağrıyı tekrar geri getirmesinler, diye kestik. Hastanın ağrılarının 3 gün içinde azalmasını bekliyoruz. 1 hafta içinde de normale dönmesini bekliyoruz. Hastanın hissizlik adaptasyonunun da 1- 2 ay içinde geçeceğini öngörüyorum. Mimiklerde farklılaşma olmayacak" diye konuştu.

'AMELİYAT YÜZDE 70- 80 HASTADA BAŞARI SAĞLAR'

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mahmut Akyüz ise hastaya daha önce 'trigeminal nevralji' tanısı koyulduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bu hastalığın ilk tedavisi, ilaç tedavisi. Bir süre sonra ilaç tedavisi ile tolere edilemeyince cerrahi prosedürü uygulanmak zorunda kalırsınız. Bunlardan en etkilisi, ağrının giderilmesi için sinirle damar arasındaki bası ilişkisini ortadan kaldırmak dediğimiz bu ameliyattır. Bu ameliyat yüzde 70- 80 hastalarda başarı sağlar. Bu hastanın da sinir uçları cerrahi prosedürle kesildi. Artık bundan sonra bu bölgede herhangi bir hissi, ağrı dokunma yüzey altı hissi olmayacak."

'ACILARIMDAN KURTULMAK İSTİYORUM'

Ağrılarının geçmesi için her tür operasyona razı olduğunu dile getiren Sunay Öztürk ise "Acılarımdan kurtulmak istiyorum. Daha kötüye gitmek istemiyorum" dedi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
58
1) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
27.07.2018 11:56:05
19 Tem 2018 - Diş beyazlatma tedavisi sırasında dişlerinin tümünü kaybeden ve Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşayan 41 yaşındaki Sunay Öztürk'ün yardım çağrısı üzerine

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl'ün Girişimiyle ,

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yetkilileri Harekete geçti ...

https://www.haberler.com/32-disini-kaybettigi-icin-acidan-otanazi-isteyen-11065706-...

Başta Hasta İle Birebir İlgilenen Hocalarımız Olmak Üzere Emeği Geçen Herkese Teşekkürler , Selamlar , Saygılar..

Hanımefendiye Tekrar Geçmiş Olsun...

Rahatsızlığının Tekrarlamaması Dileğiyle...

Acı Çeken Herkese , Tüm Hastalara Şifa Diliyorum....
People
82
2) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
20.06.2018 18:37:01
Alanya ilçesinde Yaşayan , 2 Çocuk Sahibi Sunay Öztürk Hanımefendiye Birbiri Ardına Yaşadığı çok Talihsiz , Tarifsiz ve Izdıraplı Günler , Acılar Nedeniyle Geçmiş Olsun Dileklerimi İletiyorum..

Umarım Hanımefendi Bundan Sonra Asla Benzer Şekilde Ağrı ve Acı Çekmez..

Allah Hepimizi Her Zaman , Öncelikli Olarak Parayı Hedeflemeyen Karşısındaki Hastayı İnsanı da Kendisi ve Tüm Sevdikleri , Yakınları , Ailesi Gibi Gören Bilen Duyarlı Vicdanlı İnsanlarla , Hekimlerle Karşılaştırsın...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA