Acil servislerde yoğunluğu azaltacak araştırma: Yüksek Eğitimli Uzman Hemşire formülü
Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden bir çalışma grubu yayımladıkları makale ile acil servislerdeki yoğunluğu azaltmak ve hasta bekleme süresini kısaltmak için Yüksek Eğitimli Uzman Hemşire modelinin işlevselliğine mercek tuttu
Acil servislerde yoğunluğu azaltacak araştırma: Yüksek Eğitimli Uzman Hemşire formülü
22 Ocak 2019 - MEDİMAGAZİN

Bekleme süresinin az olması ve tedavi maliyetinin düşük olmasının sağlık kalitesini etkileyen parametreler olarak göze çarptığı ifade edilen çalışmada bu iki önemli parametre dikkate alınarak bir örnek simülasyon modeli oluşturuldu.

Ayakta tedavi edilebilecek hastaların kontrol ve muayenesine dikkat çekilen çalışmada acil servis çalışma prensibine göre, hemşirelere tanımlanan görevin doktorlar tarafından verilen talimatlarla sınırlı kaldığı vurgulanıyor.

Çalışmanın önerdiği yetkileri genişletilmiş hemşirelerinin özelliklerinin normal hemşirelere nazaran daha yüksek seviyede olması gerektiği belirtiliyor.

Bu çalışma önerisine göre normal hemşirelik eğitiminin bitirilip ek olarak 2 yıl daha eğitim alınarak yüksek eğitimli uzman hemşire (YUH) (High-Educated Specialist Nurse-HSN) istihdamı sağlanması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Makalede Yüksek Eğitimli Uzman Hemşirenin özellikleri şu şekilde belirtiliyor:

Eğitim özellikleri:

· Dört yıllık temel hemşirelik üniversite eğitiminin tamamlanmış olması,

· Üniversite eğitimi sonrası yüksek lisans eğitimi için giriş sınavından geçmiş olması,

· Yüksek lisans eğitimini tamamlanmış olması,

· YUH belgelerini yenilemek için belirli aralıklarla yapılacak olan sınavları başarmış olması

Yetkileri:

· Acil servislerde istihdam edilmesi,

· Belli hastalıklar için doktor iş birliği olmadan hastaları muayene edebilmesi,

· Yasalar çerçevesinde belirlenen ilaçlar için reçete yazabilmesi,

· Diğer hemşireleri denetlemesi

Sosyal Hakları:

· Normal hemşire vardiya sistemine ve çalışma saatlerine sahip olması,

· Normal hemşirelerden yüksek ama doktorlardan düşük ücret alması,

· Sağlık Bakanlığının sağladığı diğer sosyal haklara sahip olması

Özellikle metropol şehirlerde acil servislerdeki yoğunluğun ölçülemez derecede olduğuna dikkat çekilen makalede; Yüksek Eğitimli Uzman Hemşire (YUH) uygulaması ile elde edilecek sonuçlar şu şekilde belirtiliyor:

Acil servislere gelen çoğu hastanın acil diye nitelendirilen bir sağlık sorununun bulunmamasıdır. Bu durum, hastaların bekleme ve hastanede kalış sürelerinin çok uzun olmasına ve tedavi edilen hasta sayısının azalmasına neden olmaktadır.

Bu çalışma ile acil servislerde acil olmayan ya da ayakta tedavi edilebilecek olan hastaların yüksek eğitimli uzman hemşireler istihdamı ile tedavi edilerek hastanedeki bekleme süresinin azaltılması amaçlanmıştır.

1/24 (günlük) ve 7/24 (haftalık) çalışma esasına göre uygulanan kesikli-olay simülasyon örneği ile YUH istihdamı sağlanarak tedavi edilen hasta sayısında,

1/24 esasına göre yüzde 26,71

7/24 esasına göre yüzde 15,13 oranında artış sağlandığı görülmüştür.

Hastaların acil servise kayıt yaptıkları andan itibaren tedavi olmak için bekledikleri süre

1/24 esasına göre yüzde 38,67

7/24 esasına göre yüzde 53,66 oranlarında iyileşme sağlanarak bekleme süresi kısaltılmıştır.

Aynı şekilde bir hastanın tedavi olmak için acil servislerde geçirmesi gereken süre ortalama 82,46 dakikadan 53,97dakikaya düşürülmüştür.

 Bulgular arasında, acil servislerde istihdam edilen kaynaklardan yeteri kadar verim alınamamasıyla YUH istihdamı sayesinde kaynaklara ait verimlilik oranlarında bir denge sağlandığı görülmüştür. Ek olarak, YUH istihdamı ile doktorların çalışma yoğunluklarının azaldığı tespit edilmiştir.

Bu araştırma makalesi Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden Abdulkadir Atalan ve arkadaşları tarafından hazırlanıp Marmara Fen Bilimleri Dergisinde yayımlandı

Araştırma makalesinin tamamına ulaşmak için tıklayınız

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Hüseyin B. (Dr pratisyen)
28.02.2019 18:07:07
Hemşireler zaten sürekli hastaların fizik muayenelerini gerçekleştirmekte ve ileri takipleri yapmaktadır. Hemşirelerin muayene etmesi gayet mantıklıdır. Acil yoğunluğunu azaltarak daha nitelikli sağlık hizmeti vermenin yolu açılır. Travma ve cerrahi vakalarında zaten bir ekip işi olarak değerlendirmek mümkündür.
People
8
2) Kd (Anestezi tek )
17.02.2019 03:20:52
Sistem baştan aşağı sorumlu. Hekimler artık çoğu yerde iyi yetişmiyor staja geliyorlar görüyoruz.doktor hemşireyi yapamaz diye değil egolarindan bu yetkiyi almasini istemiyor çoğu gelişmiş ülkede var bu sistem.bence en önemli sorun görev tanımı,açıldı tek doktor aynı anda elli işlem yapılıyor ama puanlar doktora nokta
People
56
3) Ali (Hekim)
24.01.2019 06:00:30
Adliyelerdeki yığılmayı önlemek için de mübaşirlere hakim, polislere savcı yetkisi verilsin.
People
54
4) Metin (vatandaş)
23.01.2019 11:49:08
Yahu bunun çözümü çok kolay ama kimse işine gelmediği için söylemiyor.Bakın ben sizin adınıza söyleyim isterseniz.Tek çözüm acillerden bonus puan sistemini kaldırıp,acil hasta bile olsa ücretli yapıp,aile hekimlerine sevk zinciri şartı koymak.hepsi bu kadar basit işte...Yapmak istiyorsanız buyurun yapın bakalım.
People
25
5) Hercai (Hemşire)
23.01.2019 11:09:53
26 yıl önce Bulgaristan'dan gelen Hemşire arkadaşlarla Bursa'da çalışırken şaşırmıştık. Onlar aldıkları eğitimden dolayı Bulgaristan'da bazı alanlarda muayene yapıp reçete yazdıklarını söylüyorlardı. Sistem makalede anlatılan sistem yani Lisans+ 2 yıl'dı. Sağlık Yönetimi Yüksek Lisansı yapmış bir hemşire olarak şunu söyleyebilirim. Endüstri Mühendisi arkadaşlarımızın yaptığı çalışma yıllardır uygulanan bir modele dayanıyor. Türkiye'de kabul görmesi zor. Neden mi?
1-Bizde profesyonelleşme algısı aynı değil. bu durum Tıp eğitimi alan arkadaşlarımızda antipati oluşturacaktır haklı olarak.Çünkü bunu uygulayan ülkelerde bu eğitimi alanların bilgi düzeyi sınavlarda birbirine yakın puanları içeriyor, bizdeki gibi uç puanla girilen üniversitelerin verdiği eşit olmayan eğitime dayanmıyor
2- Diğer sağlık profesyonellerin de sıkıntıya neden olacak, şunun için söylüyorum pratisyen hekim de yüksek lisans mezunu diğer sağlık çalışanı da aynı eğitim düzeyinde görünüyor ama içerikler çok farklı. Düzeyin aynı olması neden sorusunu da beraberinde getiriyor
3- Yüksek Lisans diplomasını çok az emekle çok basit müfredatla alan ile kaliteli eğitim için emek veren kişiler aynı potada bence de bu konuda çok ciddi bir nicelik ve kalite sorunu var
4- Aldığım eğitim için verdiğim emeğe bakıyorum da yalnızca nicelik olarak o diplomayı alanları görüp ( hak ederek alan herkesin yeri başımın üstüdür) yazık diyorum.
Emek vererek aldığı diplomayı hak eden herkesin. hakkı olan saygı ve ücreti alması dileğimle,
People
50
6) Mehmet turkmen (Dr)
23.01.2019 10:08:34
Kalfalar eczacı, teknisyenler mühendis, katipler avukat ..... olsunlar . Bence marmara mühendisliği kapatsınlar, gereksiz oksijen tüketmesinler.
People
33
7) Nilgün Yalçın (Pediatri)
22.01.2019 23:32:16
Neden Ali'nin işini Veli'ye yaptırıyoruz ki. Burada sorun gerçekte acil olmayan öksürük-hapşırık-cildinde kaşıntı-1 aydır belinde ağrı... vb durumlarda gereksiz yere acile başvurulması. Buna çözüm bulabilirseniz ne ala. Bu hastaların 3 veya 5 saat beklemesi hayati tehlike yaratmaz, sorun yok bence.
People
30
8) Recep (Hemşire)
22.01.2019 22:54:32
Hemşire olarak şunları söyleyebilirim ancak.
Ayrı mesleklerin ayrı ayrı işleri vardır. Bir hekimin işini bir hemşire ne kadar yapabilir, ne kadar doğru yapabilir? Bilgi düzeyi ya da pratik seviyesi yeterli midir?

Acil servisteki yoğunluğun sebebi sağlık personelinin işlere yetişememesi değil, hastaların gerçekten acil olmamasıdır. Bir hemşire eğitim aldığı şeylerde uygulama yapabilir. Hekim ayrıntılı anamnez alır, gerekli tetkikleri yaptırır, tanısını koyar, tedaviyi planlar. Hemşire tedaviyi uygular. Şahsen bir hekimin bilgi düzeyinde olduğumu ya da olacağımı düşünmüyorum. O yüzden bu formül tutmaz.
People
75
9) dr (dr)
22.01.2019 18:21:02
İpini koparan, kafaya takan, canı sıkılan acilde... Ölçü çoktaan kaçtı. Eleme, süzme şart. Planı buna göre yapmak lazım. Nereden süzecen, eliyecen ? Tabii ki 1. basamaktan. Binlerce insanı , ki bunların % 90 ının acil olmadığını biliyoruz, can pazarının olduğu, hayatların pamuk ipliğine bağlı koptu kopacak haldeki bir ortama yığmak hem yanlış hem de günah, vebali var... Aile hekimi, 1. basamak resmi olarak sevketmedikçe, ya da ambulans getirmedikçe acile elini kolunu sallayarak gelinmeyecek. Aynı kural 3. basamak için de geçerli. Doktor sevkedecek; çarşı pazar , AVM gezer gibi fellik fellik hastane hastane dolaşılmayacak. Güme gidenler, gerçek aciller ve kritik hastalar. Kalabalıkları çekeceksin acilden, ayıklamayı başka yerde yapmak üzere.
People
62
10) Ahmet Çelik (Dr.)
22.01.2019 14:09:28
Hekimlerimiz ve hemşirelerimiz yeteri kadar eğitimli zaten. Malpraktislerin çoğu yoğunluktan hastana yeteri kadar vakit ayrıramamaktan kaynaklanıyor bence. Bilgisizlikten değil yani. İllaki birilerini eğitecekseniz vatandaşımızı eğitiniz. Ha birde acil hizmetlerinden 3-5 tl katılım payı alın bakın görün acil yoğunluğu nasıl azalıyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA