1) Asistanlara blok şeklinde veya günaşırı nöbet tutturulmayacak, nöbet programları, hasta ve çalışan güvenliğini sağlayacak şekilde düzenlenecektir.

2) Tutulan nöbet karşılığında izin kullandırılamayan hallerde, nöbet ücretleri en geç müteakip ayın 15 ine kadar ödenecektir.

3) Eğitim ve araştırma hastanelerinin döner sermaye bütçelerine, asistanlarla ilgili olanlar da dahil olmak üzere eğitim ve araştırma-geliştirme giderlerinin karşılanması için yeteri kadar ödenek konarak, her türlü eğitim giderinin 2004/97 ve 2008/16 sıra nolu genelgeler doğrultusunda döner sermaye kaynaklarından ödenmesine devam edilecektir.

4) Personelin eğitimine ve mesleki gelişimine katkı sağlayacak her türlü eğitim araç-gereçleri (kitap, bilimsel içerikli yayın vb.) döner sermaye kaynaklarından temin edilecek ve personelin mesleki eğitim ve bilimsel etkinliklere katılımları sağlanacaktır. Hâlihazırda eğitim ve araştırma hastanelerimizde ücretsiz olarak sağlanmakta olan bilimsel yayınlara elektronik erişim imkânları ile ilgili -varsa-  aksaklılar giderilecek ve tüm sağlık çalışanlarıyla birlikte özellikle asistanlara, elektronik ortamda veya basılı bilimsel yayın, kitap ve kongre desteği sağlanacaktır.

5) Bakanlığımız kurumları, ihtiyaç duyduklarında, araştırma ve geliştirme hizmetlerini, 2010/58 ve 2010/82 sıra numaralı genelgeler çerçevesinde yapılacak protokollerle kamu üniversitelerinden temin etmeye devam edecekler ve bu hizmetlerin karşılığını döner sermayeden ödeyeceklerdir.

6) Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinin 20 nci maddesi çerçevesinde, eğitim hastanelerinde teşkil olunan Hastane Konseylerinde, asistanların bilimsel faaliyetleri ve hasta teşhis ve tedavisi ile ilgili hususlarda çalışmalar yapmak üzere komiteler oluşturulacak ve bunların aktif olarak çalışmaları sağlanacaktır.

7) Asistanlar, uzmanlık bilgi ve becerisi gerektiren iş ve işlemleri klinik şefi, klinik şef yardımcısı, başasistan veya uzman tabiplerin gözetiminde ve nezaretinde yapmaktadırlar; bundan dolayı bu işlemlerin kayıtlarının nezaret eden ilgili uzmanlar adına yapılması gerekmektedir. Ancak uzmanlık bilgi ve becerisi gerektirmeyen ve genel olarak tabiplerin ve bu kapsamda asistanların yaptıkları iş ve işlemlerin başka kişiler adına kayıtlara geçirilmesi haksızlık ve adaletsizliğe yol açacağından kabul edilemez. Bu sebeple, uzmanlık bilgi ve becerisi gerektirmeyen ve asistanların bağımsız olarak yaptıkları iş ve işlemler, ilgili uzman veya eğitim personeli adına kaydedilmeyecek ve bu iş ve işlemlerin puanları klinik hizmet puan ortalaması ve hastane hizmet ortalaması hesabına dâhil edilecektir.

8) Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitim Yönetmeliği’nin 25 inci maddesinin 3 üncü fıkrasının (e) bendindeki “Uzmanlık öğrencileri verilen eğitimi ve eğitim sorumlularını yıllık olarak nitelik ve nicelik açısından değerlendirir ve uzmanlık eğitimi takip sistemine kaydeder. Bu değerlendirme, eğitimin niteliğini ve eğitim sorumlularının bilgi, beceri ve davranışlarını kapsar. Kurum amirleri, bu değerlendirmelerin akademik kurulda görüşülmesini sağlar.” hükmünün, “uzmanlık eğitimi takip sistemi”nin devreye girmesinden itibaren titizlikle uygulanması temin edilecektir.

 

Kaynak: Sağlık Bakanlığı Genelgesi

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) mustafa şahin (uzman olmak üzere bir doktor)
09.07.2011 11:08:18
bence bakanlık acilen üniversitelere verilen özerkliği kaldırmalı ve de denetlemeli.
her üniversite kafasına göre mevzuat çıkarıyo.babalarının çiftliği ya hani.
siz bu kadar yetki veriseniz üniversitelere dahada onlar sizi tanımaz.bakanlık size sesleniyorum
People
0
2) kemal akıtan (uzman)
25.04.2011 11:25:17
aferin çok güzel genelge ya. ya üniversitelerdeki asistanlarr ne yapacak?
bu karar eğitim araştırma hastanelerini bağlıyor üniversitelerde nasıl olacak bu iş?
kim denetleyecek?
yök mü? hiç sanmam
ya bakanlık? onlar karışamazki. sonuç gene sıfır. boş safsatalar.
People
0
3) doktor dahiliye (doktor)
25.04.2011 11:05:27
7. maddeyi nasıl anlıyorsunuz.
Ben şöyle anlıyorum
7. madde cerrahi branşlara avantaj sağlamakta. Hangi cerrahi işlem uzmanlık bilgisi gerektirmeden yapılabilir. Birde cümle öyle kurulmuş ki şeflere yol gösteriyor.
People
0
4) dr y.s (uzman hekim)
25.04.2011 10:46:03
bakanlığın yanında bizim operasyonlar ilkokul talebelerinin kurbağaya otopsi yapmasına benziyor..
parçala,böl yönete devam..
doktorların o kadar güçlü grevine rağmen,onlarla topluca TBB'yi muhattap kabül edip oturmaya gerek yok..
aramızda sanırım en etkili muhalefeti yaptığını ve yapacağını gösteren asistan arkadaşlarla önce git görüş,gönül alıyor gibi yap,benim bakanlığımdan şikayetleri yok şikayetleri hocalarından deyip gene hedef şaşırt,sonra da dönerden veriyormuş gibi,onları koruyormuş gibi yap aradan çekil..maaşa zammı unuturlar zaten
biz de aptalız ya!!
bu bizim dönerin GUİNESS rekorlar kitabına geçmesi lazım!!
hastaneye ambulans aldık:DÖNERDEN
borcumuz çıkmuş,borçları ödiycez:DÖNERDEN
hastanede tadilat var:DÖNERDEN
devlet asistan doktorlarına kitap bile almıyor-alamıyor,nasıl alınacak:DÖNERDEN
BU DÖNER İŞİ ÇIKTI ÇIKALI EN SEVDİĞİM DÖNERDEN DE SOĞUDUM,DÖNERCİ SANKİ SUÇLUYMUŞ GİBİ KAPISINDAN GEÇMEZ OLDUM..ŞİMDİ KEBAP YİYORUM..BAKANLIKTAN RİCA EDİYORUM,ŞU DÖNERİ KEBABA ÇEVİRECEKLERSE HAKKIMIZI DA VERSİNLER BENİ KEBAPTAN DA SOĞUTMASINLAR.
BAKAN
People
0
5) derekabebe (uzm dr)
25.04.2011 09:53:09
hepimiz o yoldan geçtik, bazı şeyleri yazarak olmuyor , asistan sayısı az ise nöbet sayısı nasıl ayarlanacak , kadro isteniyo , maliye olmaz diyor, 5 istiyoruz 1 geliyor, örneğin hangi ameliyat uzmanlık gerektirmiyor onuda öğrenirsem sevineceğim.
People
0
6) murat (dr)
25.04.2011 08:54:02
biz ne kanunlar gorduk ancak yonetmelikleri kadar uygulanabilir oldular..*aile hekimligi*

biz ne genelgeler gorduk aslinda yoktular..*muhtemelen bu cikan genelge*
yaptik mi yaptik genelgesi..uygulanabilirlik ..hemen hemen sifir..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA