Bağımlılığı tedavi eden ilaç 2 yıldır yok
Alkol ve uyuşturucu bağımlılığını tedavi eden ilacın 2 yıldır piyasada olmaması doktorları çaresiz bıraktı. Uzmanlar Sağlık Bakanlığı’ndan yardım istedi.
28 Şubat 2014 09:41 - STAR MERVE ENGİN

Maliye Bakanlığı’nın 2011 yılında ilaç fiyatlarında düşürme yapması bağımlılık tedavisinde kullanılan ‘naltrekson’ eksen maddeli bir ilacın ithalinin, masrafları karşılanamaması nedeniyle firmalar tarafından durdurulmasına neden oldu. Uzmanlar ise özellikle alkol ve eroin bağımlılığı tedavisinde alternatifi olmadan ilk başvuru kaynağı olarak kullanılan ‘ethylex’ isimli ilacın yaklaşık 2 yıldır piyasada olmamasının tedavi sürecini yavaşlattığını ve zorlaştırdığını belirterek, ilacın tekrar getirilmesi için Sağlık Bakanlığı’na çağrı yaptı. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi ve Psikiyatrist Prof. Dr. İlhan Yargıç, 2 yıldır piyasada olmayan ‘naltrekson’ eksen maddeli bu ilacın bağımlılık tedavisinde ciddi bir boşluğa neden olduğunu belirterek şöyle konuştu:

Tedavide bir silahımız eksildi

“Alkolizm tedavisinde bu ilaçla birlikte toplam 3 ilaç, eroin bağımlılığında ise kullandığımız toplam 2 ilaç var. En önemlisi de bu ilaçlar birbirlerinin alternatifi değil. Piyasada 2 yıldır bulunmayan ilaç hastalarda tedavi sürecini ciddi oranda azalttı, tedavide kullandığımız önemli bir silahımız eksik kaldı. Biz Sağlık Bakanlığımızdan bu ilacın tekrar piyasaya getirilmesini arzu ediyoruz.’’

Alkol alma isteğini azaltıyor

İlacın özellikleri hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yargıç, ‘’Alkolizmin iki yönü vardır. Halkın daha çok bildiği yönü alkol bağımlısının alkolü bıraktığı anda el titremesi, kalp çarpıntısı, terleme, bulantı gibi yoksunluğa girmesidir. Diğeri psikolojik bağımlılık. Yoksunluk durumu birkaç günde atlatılabilir fakat psikolojik bağımlılık kolayca atlatılamaz ve sürekli istek yenilenir.  İşte naltrekson eksen maddeli bu ilaç, bu isteği ciddi oranda azaltıyordu ve hem hastaların hem de bizim işimizi kolaylaştırıyordu” dedi.

Eroinin panzehiri

Bu ilacı alkolizm dışında eroin bağımlılığında da kullandıklarını belirten Prof. Dr. Yargıç, şöyle konuştu: “Hatta eroin bağımlılığında başvurduğumuz ilk ilaçtı. Çünkü bu ilaç eroinin panzehiri gibidir. Eroine karşı antagonist bir fonksiyona sahip yani eroinin kimyasal etkilerini nötralize ediyor. Bir eroin bağımlısı   bu ilacı içtiğinde tekrar eroin kullandığında hiçbir şey  hissedemiyor, yani haz alamıyor ve sanki su şırınga etmiş gibi oluyor. Bu şekilde de eroinden uzaklaşıyor.’’

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)