Genç hekime 'sen öleceksin' dediler... İlk gününde istifa ettirdiler!
Pratisyen Hekim Gökhan Arkan mesleğinin zorluklarını ilk günden yaşamış genç bir doktor. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Gökhan Arkan’ın hekimliğin ilk günü neden istifa ettiğini anlattığı yazısı sosyal medyada geniş yankı buldu
Genç hekime 'sen öleceksin' dediler... İlk gününde istifa ettirdiler!
08 Ekim 2018 - MEDİMAGAZİN

Pratisyen hekim Gökhan Arkan'ın Ardahan Devlet Hastanesinde, ilk iş gününde yaşadığı ve istifa etmesine sebep olan olay, sosyal medyada 'sağlıkta şiddet son bulsun' dedirtti. 

"İlk günümde neden istifa kararı aldım?

4 Ekim Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Pratisyen Hekim olarak ilk iş günümdü. Çok mutlu çok heyecanlıydım. Sonunda uğruna olabilmek için nice emekler verdiğim kişiydim, doktordum. Memleketin en uzak köşesinde acil serviste insanımıza dokunacak, belki de hayatlar kurtaracaktım. Bu nedenle 30’da 30 acil tıp uzmanlığı yazmıştım. Sonuçların açıklanmasını bekliyordum.
İlk hastamdan sonra Hastanede tomografinin önünde  yardım isteyen bir gruba rastladım, koştuk arkadaşımla beraber. Bilmediğim bir çocuk hasta, kan kustu dediler. Etrafta kan lekeleri vardı. Nabızlar iyi. Bilinç durumunun iyi olmadığına anlık olarak karar verdim boyunluğu olduğu için travma hastası olarak değerlendirip kırmızı alana götürelim diye personelimize talimat verdim. O sırada neden olduğuna anlam veremediğim bir şekilde “seni öldüreceğiz” diyerek agresif davranışlara girişildi. Orada tahminen sekiz kişilerdi. Çocuğu tanımıyorum.  Doktoru değilim, değerlendireceğiz acil kırmızı alanda, izin verin çocuğu çıkartalım dedim. Tamam ama sen öleceksin dediler.

Çocuğu kapalıya çektikten sonra çok daha kalabalık oldular güvenliklere saldırdılar biz çocuğa müdahale etmeye çalışırken. ( daha doğrusu uzmanlar geldiler. ) Orada saldırılar bitmedi ve polise haber verildi. Polis ekipleri gelmeden güvenlik arkadaşlarımızdan birinin de burnu kırılmış. Hala içeri girip beni ve bir uzmanı işaret ederek öldüreceklerini söylediler. Bu olaylar hayli uzun surdu. Öfkeleri dinmedi. Öfkenin nedeni Tomografide içerideki hastanın çekimi varken onu çıkartıp kendi hastaları içeri alınmadığı içinmiş. Hatta kendi çocuklarının tomografi çekimini saldırarak yarıda kestirmişler. Başhekimimiz konuştu, başhekim yardımcılarımız konuştu yine de saldırganlardı.  Ölüm tehditlerinden geri adım atmıyorlardı. Ben 155 aracılığıyla polis aracına binerek öğretmenevine oradan da havalimanına geçtim. İstifamı bir arkadaşıma teslim ettim, Evime, memleketime döndüm. 1300 km’yi bunun için gelmişim. En çok da umudumu heyecanımı kırdıkları için üzgünüm. "

Gökhan Arkan 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Akin savci (Dr)
20.10.2018 09:18:04
1-Cabuk pes etmis 2-Siddet salt cahillige baglamak cok yanlis.45senelik hekimlik yaptim bu zaman zarfinda hekimlere. Tek bir saldiri duymadi.Cehalet o zaman yok muydu.Işin asli sosyal moral ve ahlaki değerlerde genel bir çöküş her kesimde şiddeti artırmaktadır.hanımına siddet uygulayan hiç yüksek tahsilli insan yokmu yani
People
20
2) Kırat (Serbest )
12.10.2018 17:51:26
Cehalet cehalet cehalet baskabirsey değil
Sıkıyorsa aynı hakaretleri mekanında savcıya hakime yada bir komisere yapsın bakalım bu tipler boyledir karsilarinda karsilik veremeyecek birilerini gorunce aslan kesilirler diyer tarafta pplis abi polis abi yapma abi diye yalvarirlar
People
10
3) Özgur ozturk (İşsiz)
11.10.2018 00:37:49
Ya memleket te cahillik diz boyu gittikcede devam ediyor artarak sonumuz kötü
Bu çukur dizisi bu kurtlar vadisi tarzi dizilerde iyice gencleri mafyatik yapiyor devlet in bu siddet dizilerini bi an once kaldirtmasi lazim
Doktorlarimiza gelince turk doktorlari dunyanin en cesaretli en duygusal en nezih doktorlaridir
Bu arada benim meslegim taksi soforudur doktor falanda degilim. Iyi gunler seninle olsun turkiye
People
42
4) Hurriyet (Dr)
10.10.2018 13:16:45
Böyle tehlikeli yere doktor gitmez. Lütfen bir dahaki sefere necasetolog veya fekaloidolog gönderin. Can güvenliği ancak bu şekilde sağlanır.
People
57
5) fatih yemişçi (dahiliye uzmanı)
10.10.2018 09:37:10
ölümle tehdit,görev başındaki memura hakaret tehdit ve saldırı sebeplerinden dolayı
dava açsan ,ellerine mahkeme celbi geldiği anda kapının önüne diz çöküp yalvarmaya başlar bunlar.Senelerce çalıştım ve olmayan karakterlerini iyi bilirim.
People
34
6) Mutsuz dr (Uz dr)
09.10.2018 23:34:10
Gerçekten yeter, sözde icraatlar, her hasta odaya girdiğinde yüreyim küt ediyor, hasta olaysız çıkınca seviniyorum çok şükür ölmedim yine, bizde insanız ya, adamlar bi kural koymuş, sanki Allahın kanunu, izin kullanamıyoruz ya, hasta oluyoruz rapor kullanamıyoruz, kazancımızı kesiyorlar, anlımızın teriyle kazandığımız hemde, bu nasıl bir adaletsizlik, doktor odaları, sendikalar ne işe yarıyor bunuda anlamıyorum
People
37
7) Ahmed (Krd uzmanı)
09.10.2018 18:15:17
Değerli hekim kardeşim çok geçmiş olsun, Allah bütün ömrün boyunca bu mesleği dilediğince güzelce yapmanı nasib etsin. Memlekette bize değer veren yok bana da silah çekti yoğun bakımda hasta yakınları polis gelince ilk sözleri hocam darp var mı yoksa yapacak birşey yok demeleri oldu. Sonrası da çekip gittiler. Üzgünüm fakat bu memlekette ilim yapılmaz gidip simsarcılık hırsızlık yapan daha çok hürmet görüyor.
People
77
8) Zeynep C (Doktor)
09.10.2018 16:15:16
Eline sağlık iyi ki istifa etmiş. Kimsenin hayatı, sağlığı kimseden üstün değil. O doktorun da psikolojisi önemli. İnsanlarımız edepli davranmayı öğrenmeli, birbirine öğretmeli. Daha insan gibi şartlarda çalışmayı diliyorum bu arkadaşımız için de diğer tüm sağlık çalışanları ve hatta sıkıntılı bölgelere atanan öğretmenler için de... Eskiden ne üzülürdük değmeyecek insanlara hizmet gitsin diye. Bu eşkiyalar için en iyisi afişe edilip diğer insanların bunlar nedeniyle hekimden mahrum kaldığını hatırlatmaktır.
People
47
9) Mehmet (Dr)
09.10.2018 10:51:36
Şimdi bu haber sosyal medyada yayınlansa %90 yorumlar buna benzer olacak;adamın çocuğu ölüyor, o psikoloji de yapabilir, o doktor olmasa da başka bir doktor o adama hata yapmıştır, canını yakmıştır. Çivi çıktı yapcak bişey yok.
People
43
10) Sinan Y (Aile Hekimi )
09.10.2018 09:26:01
"Mazlumun bedduasından sakınınız. Çünkü onun duasıyla Allah arasında perde yoktur" kim hak yediyse;kim zulmettiyse..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/06-30/06 5. Karadeniz Hematoloji Sempozyumu HEMATOLOJİ SAMS
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA