'Görmek' için gittikleri hastanede 'kör' olduklarını iddia ettiler
Adana'da özel bir hastanede gözlerinde katarakt olduğu için ameliyat olan 17 kişiden 10'u, görmediği ya da görme kaybı yaşadığı iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na şikayette bulundu.
'Görmek' için gittikleri hastanede 'kör' olduklarını iddia ettiler
13 Eylül 2016 -

Adana'da özel bir hastanede 5 Ağustos 2016 günü 17 kişi katarakt nedeniyle göz ameliyatı oldu. Ameliyattan sonra evlerine gönderilen hastalar, narkozun etkisi geçtikten sonra göz ağrısı şikayetiyle yeniden hastaneye başvurdu. Burada iddiaya göre göz ağrılarının ameliyat yeni olduğu için olabileceği söylenen hastalar, ağrı kesici verilip gönderildi. Ancak gün geçtikçe ağrıları artan bazı hastalar, devlet ve üniversite hastanelerine sevk edildi. Yapılan tetkiklerde gözünde yüksek derecede enfeksiyon olduğu tespit edilen hastalar tedavi altına alındı. Bazı hastalar ikinci kez ameliyat olmak zorunda kaldı. Bu süreçte hasta yakınları özel göz hastanesinin doktorlarıyla da tartışma yaşadı. Hasta yakınları, doktorların ameliyat olanlar genelde yaşlı insanlar olduğu için "Bu saatten sonra görüp pilot mu olacaksın", "Enfeksiyonu evde kapmışsınız" dediklerini ileri sürdü. 17 hastadan çok yaşlı olanların ikinci bir ameliyatı kaldıramayacağı, hayati tehlikelerinin olduğu öğrenildi. Bu nedenle durumu kritik olan hastalar Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi ile Ankara ve İstanbul'daki hastanelere sevk edildi.

Ameliyat olan 17 hastadan 10'u göremediği ya da görme kaybı yaşadığı gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulundu. Ayrıca hasta yakınları Sağlık Bakanlığı'na da şikayette bulundu. Bunun üzerini Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'nden gönderilen heyet, hastanede inceleme başlattı. Yapılan incelemeler sonucu enfeksiyonun ameliyathanede kapılmış olabileceği ihtimali üzerine hastanenin ameliyathanesi 15 gün önce kapatıldı. Hastane ise ameliyatta doktor ve ameliyat hatası olmadığını ileri sürdü.


"Sağlam gittim, kör oldum"
5 Ağustos günü göz ameliyatı olan 60 yaşındaki Perihan Oğuş, bulanık gördüğü için hastaneye gözlüklerini değiştirmeye gittiğini belirterek, "Doktor beni muayene etti. Gözümde katarakt olduğunu söyleyip 'ameliyat edelim' dedi. Bende çocuklarıma danışıp ameliyat olmaya karar verdim. Ameliyat günü gittiğimde hangi gözümü ameliyat edeceklerini bana sordular, bende bilmediğimi söyleyince sağ gözümü ameliyat etmeye karar verdiler. O gün 17 kişi ameliyat olduk. Ameliyattan çıktıktan bir süre sonra eve geldim. Ancak ağrıdan duramadım. Böyle bir ağrı yok. Göz ağrımı hiçbir şey kesmedi. Tekrar hastaneye gittim, bana ağrı kesici verip, gözümü pansuman edip gönderdiler. Ancak ağrıdan yine duramadım. Hastaneye tekrar gittim, bu kez beni hastaneye yatırdılar. Bir süre burada yattım. Daha sonra çıktım ancak şikayetlerim bitmedi. Bir gün sabah kalktım, çocuklara görmediğimi söyledim. Hemen hastaneye gittik, beni Balcalı Hastanesi'ne sevk ettiler. Burada doktorlar muayene edip gözümün yüksek derecede mikrop kaptığını söyledi. Bir süre burada tedavi oldum ama hala göremiyorum. Hastaneye daha iyi görmek için gittik, kör olduk" dedi.


Oğuş, bırakın görmeyi gözünü dahi açamadığını ifade ederek, bunu yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunup, mahkemede hakkını arayacağını söyledi.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA