İnme konusunda hekimler ve hastalar BEYİNDER'de birleşecek
Beyin kanaması ve felci konusunda hastaları bilgilendirmek amacıyla BEYİNDER hasta derneği kuruldu. Dernek hem hastalara doğru bilgilendirme yapılması ve güncel tedaviler ile ilgili yardımcı olacak hem de birinci basamak hekimlerin eğitilmesini sağlayacak
İnme konusunda hekimler ve hastalar BEYİNDER'de birleşecek
22 Ağustos 2017 13:22 -

Beyin- Damar Hastalıkları Hasta Derneği(BEYİNDER)'nin başkanlığını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derya Uludüz yapacak.

Dernek adına konuşan Prof. Dr. Uludüz, "Hem dünyada hem Türkiye’de inmeye bağlı ölümler ilk sıralarda yer alıyor. İnme sonrası felç olanların yaşamlarındaki zorluklar ise hastaların doğru tedaviye ulaşması açısından büyük önem taşıyor. Felçli hastaların eğitimi, rehabilitasyonu ve doğru tedavinin yapılabilmesi için İstanbul merkezli BEYiNDER'i kurduk" dedi.

BEYİNDER’in onur üyeleri arasında Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof Dr Şerefnur Öztürk ve Prof Dr Taşkın Duman yer alırken,  yönetim kurulu ise hasta ve hekimlerden oluşuyor.

Dernek yönetiminde Dr.İbrahim Ersoy, Prof Dr İpek Midi, Doç.Dr.Füsun Mayda Domaç, Uzm.Dr.Osman Özgür Yalın, Uzm.Dr.Deniz Palamar, Uzm.Dr. Tuğçe Özekli Mısırlıoğlu, Uzm.Dr.Mustafa Emir Tavşanlı, Dr Hakan Uzun ve Psikolog Dr Ayhan Bingöl bulunuyor.
 

"AMACIMIZ HALKIN DOĞRU BİLGİLENMESİNİ SAĞLAMAK"

Beyin damar hastalıkları ile ilgili hekimleri ve hastaları bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Uludüz, "Teşhis, tedavi ve hastalığın önlenmesinde önemli gelişmelere rağmen inme yaygın bir hastalık olmaya devam ediyor. Dernek olarak amacımız beyin damar hastalıkları konusunda halkımızın doğru bilgilenmesini sağlamak, hekimlerin bu konudaki eğitimine destek olmak; hastaların ise doğru ve yenilikçi tedavilere ulaşmasına katkıda bulunmak. Böylece hastalarımızın yalnızlığını paylaşmayı ve onların yaşamlarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz’ dedi.
 

TÜRKİYE ÇAPINDA İLETİŞİM AĞI

Derneğe hem felçli hastaların bakımını sağlayan sağlık personelinin hem de hastaların üye olabileceğini belirten Prof. Dr. Uludüz, ‘Yaşlanan nüfusumuzla beraber inme geçiren kişi sayısı her geçen gün artıyor. Tüm Türkiye’de hastaların doğru hekime ve doğru tedaviye ulaşabilmesi için bir ağ kurmayı hedefliyoruz. Büyük şehirde yaşayan hastalar da ülkenin en ücra köşesinde yaşayan hastalar da kuracağımız bu ağla birlikte iletişimde olacak. Dernek olarak hem vatandaşımıza inmenin önlenmesi, hem de felç konusunda hastalarımızın doğru bilgilenmesi için eğitim kampanyaları hazırlayacağız’ dedi.
 

'BEN DE FELÇ OLACAK MIYIM?' SORUSUNUN CEVABI BULUNDU


Ailesinde felç öyküsü olan herkesin aklına ilk gelen sorunun ‘Ben de felç olacak mıyım?’ olduğunu belirten Prof. Dr. Uludüz, bu sorunun artık cevap bulduğunu, BEYİNDER olarak inme riskini hesaplama kampanyası hazırladıklarını ve önlem olarak eğitim faaliyetlerinde bulunacaklarını söyledi.
 

AVRUPA İLE BAĞLANTIYA GEÇİLECEK

İnme vakalarında erken ve doğru müdahalenin önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Uludüz, dernek olarak dünyadaki bilimsel gelişmelerin de yakından takip edileceğini belirtirken Avrupa İnme Topluluğu (SAFE) ile bağlantıya geçilerek, uluslarası ilişkilerin de geliştirileceğini söyledi.

Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere resmi kuruluşlarla da yakın işbirliği iiçinde olacaklarını getiren Uludüz, ''İnme konusunda halkımızın sağlık okuryazarlığının artması, hekim hasta işbirliğinin kuvvetlenmesi çok önemli. Dernek olarak resmi ve sivil kuruluşlarla bu işbirliği yaparak hem inmenin önlenmesi hem de felçli hastalarımızın doğru tedaviye ulaşması, eğitimi ve rehabilitasyonu konusunda ülkemizi daha iyi noktalara getirmeyi hedefliyoruz’ diye konuştu.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)