İran Sağlık Bakanından ABD'ye yaptırım tepkisi
İran Sağlık Bakanı Hasan Haşimi, ABD'nin Tahran'a yönelik yaptırımlarının "ilaç ve tıbbi malzeme" teminini engellediğini belirtti
14 Temmuz 2018 -

ANKARA  - İran Sağlık Bakanı Hasan Haşimi, ABD'nin Tahran'a yönelik uyguladığı yaptırımların ilaç ve tıbbi malzemelerin teminine engel olduğunu söyledi. 

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA'nın haberine göre Haşimi, bünyesinde tıp fakülteleri barındıran üniversitelerin rektörleriyle başkent Tahran'da bir araya geldi. 

Haşimi, buradaki görüşmesinde kasım ayında uygulanmaya başlayacak ABD yaptırımlarına karşı hazırlıklı olunması uyarısında bulundu.

Yaptırımların doğrudan halkı etkilediğini vurgulayan Haşimi, "ABD'nin İran halkını düşündüğü, ilaç ve tıbbi malzemelerin yaptırım listesinde olmadığı bir yalan çünkü, finansal yaptırımlarda kundaktaki bebekten sıradan vatandaşa kadar herkes zarar görür." dedi. 

İranlı bakan, şöyle devam etti:

"Bankacılık işlemleri yaptırıma maruz kaldığında mali kaynaklar zarara uğruyor ve bunun zararı doğrudan halka yansıyor. Bu süreçte gece gündüz çalışmalı ve şartların geçmişten çok daha farklı olduğunu anlamalıyız." 

Haşimi, yaptırımların oldukça ciddiye alınması gerektiğini belirterek, "Bir fırtınanın yaklaştığını bilmeliyiz ve hazırlıklı olmalıyız." ifadesini kullandı.

Anahtar Kelimeler:

iran hasan hasimi abd

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
16.07.2018 12:37:09
20 yıldır bir hayalim var : Batı ülkeleri bir iyilik yapıp bize de ambargo uygulasa da biz de 10 yıl içinde nükleer denizaltılarımızı, kıtalararası füzelerimizi, elektronik / hibrid otomobillerimizi, bilgisayar işletim sistemimizi, orjinal ilaçlarımızı- tıbbi cihazlarımızı geliştirip Küba Guantanamo daki Amerikan üssünün yanına Küba'lılarla ortak üs açsak, uçak gemilerimiz Panama , Alaska açıklarında, Kızıldeniz ve Çin denizinde devriye gezse ne güzel olurdu. O zaman belki Pensilvanya'ya bir gece gelin almaya MPT76 lı çocuklarımızı da gönderebiliriz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)