İstanbul Üniversitesi ve Aydın Üniversitesinden dişte genetik analizi: 'Hızlı ve güvenilir tanı'
Diş eti hastalıklarının başlamasında en önemli etken bakteriler olsa da genetik etkenlerin de önemli etkiye sahip olduğu gerçeğinden yola çıkan İstanbul Gelişim Üniversitesi ve Aydın Üniversitesi, ortak yürüttükleri “Farklı Periodontal Hastalıklarda Tükürük Mikro RNA Profilinin Analizi” başlıklı bilimsel bir projeye imza attı
İstanbul Üniversitesi ve Aydın Üniversitesinden dişte  genetik analizi: 'Hızlı ve güvenilir tanı'
20 Kasım 2018 08:52 - DHA

İstanbul Gelişim Üniversitesi ve Aydın Üniversitesinin, “Farklı Periodontal Hastalıklarda Tükürük Mikro RNA Profilinin Analizi” başlıklı projesi ile hastalara anında uygulanabilecek tanı testi ihtiyacını karşılamayı amaçladıklarını belirten Moleküler Tıp Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi N. Ozan Tiryakioğlu, “Hızlı ve güvenilir tanı testleri geliştiriyoruz” dedi.

Hastalara uygulanan güncel tanı testlerinin zaman aldığını dile getiren Dr. Tiryakioğlu, "Kronik diş eti hastalıkları ülkemizde en sık görülen hastalıklardan biri. Şu anda hastalara uygulanan testler hem zaman alıyor hem de diş eti hastalıkları konusunda özellikle de diş eti hastalıklarına yakalanma riskini belirleme açısından yetersiz kalıyor. Bu sebeple hastalarımıza anında uygulanabilecek testlere ihtiyaç duyuluyor. Projemizde elde edeceğimiz sonuçlar ile hastaya rahatsızlık vermeden uygulanabilen, hızlı ve güvenilir tanı testlerinin geliştirilmesini sağlayacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer