Merdiven altı kürtaj iddiasına SGK’lı yanıt
Kürtajn yasaklanmadığını söyleyen İslam, yasal süre 10. haftaya kadar ve SGK kapsamında” dedi.
Merdiven altı kürtaj iddiasına SGK’lı yanıt
15 Temmuz 2014 01:56 - STAR Nevin Bilgin

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, kürtajın yasaklandığı, hastanelerde kürtaj yapılmadığı ve kadınların merdiven altına itildiği sorularına yanıt verdi. İslam, gebeliğin 10.haftası dolana kadar sakınca yoksa istek üzerine kürtaj yapılabildiğini açıkladı.

Mağdurlar için düzenleme

İslam isteyerek düşüklere ilişkin yasal düzenlemenin TCK’da olup kanunun 99.maddesine göre kadının mağduru olduğu bir suç sonucu gebe kalması halinde süresi 20 haftadan fazla olmamak ve kadının rızası olmak koşuluyla gebeliği sona erdirene ceza verilmediğini söyledi. İslam, “Ancak bunun için gebeliğin uzman hekimler tarafından hastane ortamında sona erdirilmesi gerekir” dedi.

Mart 2014’te yayınlanan SGK Sağlık Uygulama Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği hatırlatan İslam, “İsteyerek düşükler yeniden bu tebliğle sosyal güvence kapsamına alınmıştır” dedi.

İslam, Çocuğa Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı hazırlandığını, onay aşamasında olduğunu belirterek, çocukların yüksek yararı ve esenliği açısından hizmetlerin daha iyi sunumu ve kurumların işbirliğiyle çalışmasının sağlanacağını belirtti. Çocuk İşçiliğin Önlenmesine İlişkin Genelge yayınlandığını belirten İslam, çocukların eğitim ve öğretime kazandırılması, mevsimlik gezici tarım işçilerinin tespit edilmesi amacıyla da çalışmalarını yürüttüklerini kaydetti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) algim güzel (dr)
15.07.2014 17:28:36
devlet hastanelerinde sgk lıya kürtaj yapmamak için zorluklar sunulup kendi parası ile yağtırısa hemen yapılıyor gizli özelleştirme
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)