Özel hastanelere ayrıntılı fatura şartı
Özel hastaneler artık ayrıntılı fatura vermek zorunda. Vermeyen hastaneler hakkında ruhsat iptaline kadar varan cezai yaptırımlar uygulanacak
Özel hastanelere ayrıntılı fatura şartı
12 Nisan 2014 11:03 - BUGÜN NESRULLAH SONAY

Sağlık Bakanlığı Özel Hastaneler Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti. Özel hastanelere fatura veya fişlerin ekinde ücreti ne olursa olsun verilen tüm hizmetlerin dökümünün yer alması şartı getirildi. Eskiden 100 liranın altındaki ödemelerde ayrıntılı fatura istek doğrultusunda veriliyordu.

"VERGİ GİZLENİYOR"

İdari anlamda da SGK, haksız para alan özel hastanelere ceza verebilecek. Bu ceza ilk seferde uyarı olacak. İkincisinde acil hizmetler hariç 10 günlük kapatılacak. Tekrarlanması halinde ise cezalar ruhsat iptaline kadar varabilecek. Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, fatura konusunda suistimal yaşandığını öne sürdü.

Demir, "Özel hastaneler vatandaştan alınan haksız paranın ortaya çıkmasını istemiyor ve vergi kaçırıyorlar. Fatura vermediğinde hastane toplamda yüzde

28 oranında vergiyi devletten gizliyor. Vatandaştan alıyor ama faturalandırılmadığı için devlete ödenmiyor" ifadelerini kullandı.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer