Pulmoner kapak darlığına 'Kılıç Tekniği' ile tedavi: 'Hastalar ameliyatsız sağlığına kavuşuyor'
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Kardiyoloji biriminde geliştirilen "Kılıç Tekniği" yöntemiyle, pulmoner kapak darlığı olan hastalar ameliyatsız tedavi ediliyor
Pulmoner kapak darlığına 'Kılıç Tekniği' ile tedavi: 'Hastalar ameliyatsız sağlığına kavuşuyor'
11 Şubat 2019 - AA

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Girişimsel Kardiyoloji biriminde geliştirilen ve Dünya Yapısal Kalp Hastalıkları Kongresi'nde kabul gören "Kılıç Tekniği" yöntemiyle, pulmoner kapak darlığı olan hastalar ameliyatsız tedavi ediliyor.

KOÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı İnvazif Kardiyoloji Araştırma ve Uygulama Birimi'nde görevli öğretim üyeleri Prof. Dr. Teoman Kılıç, Prof. Dr. Tayfun Şahin, Dr. İrem Karaüzüm, Dr. Şenol Coşkun, Dr. Burak Acar ve Dr. Kurtuluş Karaüzüm'den oluşan ekip tarafından 3 boyutlu ekokardiyografi eşliğinde "minimal invazif" girişimsel kardiyolojik yöntemlerle gerçekleştirilen işlemlerde, ileri düzeyde yapısal kalp hastalığı olan ve açık cerrahi için yüksek risk taşıyan hastalar sağlığına ameliyatsız kavuşuyor.

Kılıç'ın geliştirdiği ve soyadını verdiği, Dünya Yapısal Kalp Hastalıkları Kongresi'nde de kabul gören "Kılıç Tekniği" yöntemi, kardiyolojinin dünyaca önemli bilimsel dergilerinden "Texas Heart Institute Journal"da da yayımlandı.

Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitede yaklaşık 8 yıldır girişimsel tedavi yöntemleriyle yapısal kalp hastalığı olan kişilere açık ameliyatsız müdahaleler gerçekleştirdiklerini söyledi.

"Önemli sonuçlar aldık"

Prof. Kılıç, bu yöntemle pulmoner kapak darlığı olan hastalarda önemli sonuçlar aldıklarını aktardı.

Erişkinlerde doğumsal kalp hastalıklarından biri olan pulmoner kapak darlığı tedavisinde, geliştirdiği özel bir balonla tedavi uyguladıklarını anlatan Kılıç, şu bilgileri verdi:

"Daha önce aort kapak darlığının giderilmesi için kullanılan bir balonu, geliştirdiğimiz özel ölçüm metodumuzla pulmoner kapakta şişirdik ve çok olumlu sonuçlar aldık. Sonuçlarımız, Amerika'da Mineapolis'te transkateter kapak tedavileri geliştirme sorumlusu Prof. Dr. Wesley Pedersen tarafından Dünya Yapısal Kalp Hastalıkları Kongresi'nde, 'Kılıç Tekniği' olarak sunuldu. Pulmoner kapağın balonla açılması tedavisi için daha önce kullanılan klasik balonlar, erişkin hastalarda çoğu zaman kapak üzerinde duramayabiliyor.

Bazen geçici pil eşliğinde bunları stabilize etmeye çalışarak şişirmek gerekebiliyor ancak buna rağmen balon kayabiliyor. Biz, 'Kılıç Tekniği' yöntemiyle aslında öncelikle aort kapağının açılması için geliştirilmiş ancak pulmoner kapakta hiç kullanılmamış olan 8 şeklindeki bir balonu, özel ölçüm metodumuzla uygun boyutunu da belirleyerek kullandık ve çok iyi sonuçlar aldık. Hastada balonun şişme ve inme süreleri çok kısa. Beraberinde ona göre geliştirdiğimiz balon ölçme tekniği var."

Tedavi için merkeze başvuruyorlar

Kılıç, bu tekniklerinin kardiyoloji camiasının önemli bilimsel dergilerinden biri olan "Texas Heart Institute Journal" dergisinde "Pulmoner darlıkta yeni bir balon valvuloplasti tekniği" olarak yayınlandığını aktardı.

Türkiye'den ve yurt dışından çok sayıda hastanın tedavi olmak için merkezlerine başvurduğunu anlatan Kılıç, şöyle devam etti:

"İleri ciddi derecede aort kapak darlığı olan ve açık cerrahi için yüksek risk taşıyan hastalarda transkateter yöntemle açık ameliyat uygulamadan anjiyo laboratuvarında aort kapak takılması (TAVI yöntemi) işlemini gerçekleştiriyoruz. Özellikle ciddi ileri evre mitral yetersizliği olan hastalarda mitral mandallama tedavisi (Mitraclip), daha önce mekanik ve biyoprotez kapak takılmış ancak bu kapakların etrafında delik oluşmuş (Paravalvuler kaçak) olan hastalarda uyguladığımız 'paravalvuler kaçak kapatılması' işlemleri ve özellikle erişkinlerde kalp içi deliklerin açık ameliyatsız yöntemlerle kapatılması konusunda da ülkemizde önemli bir merkez konumundayız."

"Uluslararası çalışmaların yürütüldüğü merkezlerden biri olduk"

Kılıç, dünya genelinde birçok uluslararası çalışmaya eşlik eden merkez konumunda olduklarını, özellikle tıbbi tedaviye ve diğer cihaz tedavilerine dirençli ciddi ileri evre kalp yetersizliği veya tıbbi tedaviye dirençli pulmoner hipertansiyonu olan hastalarda atriyal akım düzenleyici (Atriyal flow regülatörü-AFR) ismi verilen özel bir cihazın kalp içine yerleştirilmesiyle ilgili uluslararası çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

Tıbbi tedaviye dirençli ileri evre kalp yetersizliği olanlarda kalbin kasılma gücünün düştüğünü ve sol kulakçıkta ani basınç artışının gerçekleştiğini belirten Kılıç, şöyle konuştu:

"Bu basınç artışına bağlı olarak da pulmoner venlerde ani bir basınç artışı olabiliyor ve bu da hastada akciğer ödemi gibi hayatı tehdit eden durumları tetikleyebiliyor. Bazı hastalara ilaç tedavisi ve çeşitli cihaz tedavileri uyguluyoruz ama hepsinde yeterli yanıt alamıyoruz. AFR cihazı, soldan sağa bir şant gerçekleştirdiği için kan akımını sağ kulakçığa doğru yönlendiriyor ve bir miktar sol sistem basıncını düşürerek hastanın daha konforlu hareket etmesini sağlayabiliyor. Tıbbi tedaviye rağmen herhangi bir şey yapamadığımız dirençli hasta gruplarında bu yeni yöntemler gelecekte umut verici tedaviler olarak değerlendirilebilir. AFR implantasyonunu, Türkiye'de en fazla uygulayan merkeziz. İşlemsel başarı oranımız çok yüksek ve çok olumlu sonuçlar alıyoruz."

"Ameliyat riski olan hastalara transkateter yöntemler kullanıyoruz"

Protez kapak deliklerinin açık ameliyatsız yöntemle kapatılmasında da Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri olduklarına işaret eden Kılıç, "Özellikle ikinci, üçüncü kez hastanın göğüs kafesinin açılmasıyla yapılacak ameliyatların hastaya getirdiği riskler mevcut. Çoğu yaşlı hastalar, hipertansiyonu, şeker hastalığı, kronik akciğer hastalığı olanlarda anjiyografik yöntemlerle örneğin protez kapağındaki delikleri kapatıyoruz. Bu hasta için çok büyük bir konfor. İşlem süreleri de oldukça kısalmakta. Bu konuda da Türkiye'de önemli bir hizmet verdiğimizi düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Transkateter Aort kapak implantasyonu (TAVI) tedavisinde en önemli merkezlerden biri olduklarını ve yurt dışından çok sayıda doktorun eğitim için kendilerine geldiğini anlatan Kılıç, yapısal kalp hastalığı olan 300'den fazla hastanın açık ameliyatsız yöntemle sağlığına kavuştuğunu ifade etti.

Prof. Teoman Kılıç, bu tedavi yöntemlerinin uygulanmasında destek veren KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Prof. Dr. Yavuz Gürkan'ın başkanlığını yürüttüğü Anesteziyoloji ve Reanimasyon ekibi, Prof. Dr. Turan Berki'nin başkanı olduğu Prof. Dr. Şadan Yavuz, Prof. Dr. Muhip Kanko ve Doç. Dr. Oğuz Omay'ın yer aldığı Kalp Damar Cerrahisi ekibine katkılarından dolayı teşekkür etti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
7
1) SenolDr (Kardiyolog)
11.06.2019 00:55:42
Hocam yazilarinizi dikkatle takip ediyoruz. Ulkemiz icin gurur verici yayinlar. En son Eurointervention da yayinlanan ortak yazinizi da gorduk tebrikler. Sadi nickli arkadas da bir okusun cok garip yorumlar yazmis ama okumasini tavsiye ederim:) Hocam gurur duyuyoruz. Yolunuz hep acik olsun!
People
16
2) Remzi (Kardiyolog)
19.05.2019 02:16:16
Yazida anulus capindan ziyade dom yapmis kapaklarin pulmonerdeki centiklenme yapan segmentin anjiyo goruntusune gore olcum yapmis ve bunu cok guzel ifade etmissiniz hocam. Konuyu bilmeyen arkadaslar anlamadan yorum yapmadan once su yaziyi bir acip okusunlar ya. Hocam soz ucar yazi kalir tebrik ediyoruz. Tum ekibinize selamlar tesekkurler!
People
21
3) OmerH (Kardiyolog)
27.04.2019 04:53:38
Teoman Hocamm! Tebrik ediyor ve basarilarinizin devamini diliyoruz! Anulus kavramini ortadan kaldiran bir yayin! Kapaga lock eden bir balon! Cok iyi dusunmuzsunuz! Hocam calismalarinizda basarilar diliyorum.
People
32
4) NecatiK (Uzman Doktor)
24.04.2019 21:12:48
Ülkemizden yayınlanan önemli bir teknik ve güzel sonuçlar alınmış. Şu yemeyin bizi diyen arkadaş bilimsel kalitesini de çok güzel ortaya koymuş. Hocam tebrikler, başarılarınızn devamını dileriz.
People
31
5) ArifD (Dr)
24.04.2019 21:09:53
Teoman Hocamızı tebrik ediyoruz. Şu İngiltereden gülen arkadaşlar hocanın açıp Heart, Circulation Atherosclerosis, Journal Heart Valve Disease ve Texas taki yayınlarını da okusunlar. Hocam siz bu tip yorumlara aldırmayın, başarılar.
People
32
6) AhmetC (Dr)
24.04.2019 21:05:35
Aşağıda yazılanlara baktığımda anlam veremediğim tam bir hazımsızlık sorunu mevcut. Arkadaşların yayını açıp okumadıkları da belli. Yayında yeni balon ölçüm metodu ile birlikte yeni bir balon yeni bir teknikle kullanılıyor. Hocamızı tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. Teoman Hocam burda Meyve veren ağacı taşlarlar atasözü cuk diye yerine oturmuş. Ha bu arada Texas Heart Journal önemli bir dergidir ve o dergide yeni bir teknik ve original investigation asla para ile yayınlanmaz. Zar zor yaptıkları Case reportlarla karıştırmışlar heral hocam bunlar dikkate almayın. Yolunuza devam edin.
People
9
7) mehmet akdoğan (doktor)
13.02.2019 15:42:36
Anladığım kadarıyla yeni bir uygulama değil, fakat haber azlığı nedeniyle yayınlanmış. Fakat böbrekten 300, safra kesesinden 400 taş çıkması gibi bu haberler de artık ilgi çekmiyor.
People
7
8) Sadi (Dr)
13.02.2019 12:30:54
Texas heart daki vaka bildirisine baktım. Pulmoner balon işlemi. Farklı bisey yok. Tum dunyada 1982den bu yana yapılan bir işlem. Sadece aynı işlemde farklı bir balon kullanmış Dr Kılıç ve arkadaslari. Haber değeri yok. Bilimsel değeri de yok bana sorarsanız... JACC, circulation, JAMA, nejm, AJC, EHJ gibi dergilerde yayın yapın da habercileri o zaman çağırın arkadaşlar. Yemeyin bizi..
People
15
9) yemrey (uz dr)
11.02.2019 17:32:00
Ben de ne işlemi yapıldığını anlamadım. PULMONER BALON işlemi deniyor ama yazıda bu işlemle ilgili bişey yok. Daha çok kliniklerinde yapılan işlemler anlatılmış. Bu işlemlerde artık çoğu üçüncü basamak hastanelerde yapılıyor. Yani yeni bişey yok burda, biraz reklam kokuyor haber
People
21
10) Niki (Dr)
11.02.2019 11:45:46
Yaw arkadaş pulmoner balon yıllardır tüm dünyada yapılıyor..Texas Heart Institute Journal da dünyaca ünlü falan değil, paralı yayın kabul eden, uyduruk bir dergi. Bu tip haberler meslektaşlarınız nezdinde itibar kazandırmaz aksine kaybettirir. Ingilterede çalışan bir hekim olarak habere burdaki kardiyologlarla birlikte güldük..
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA
27/09-28/09 1. Marmara Radyasyon Onkolojisi Günleri RADYOLOJİ İSTA