Taksi plakası gibi doktor kadrosu satılamayacak
Özel hastaneler arasındaki "kadro satışı"nın 1 Ocak'ta sona ermesine yönelik düzenlemeyle ilgili sektörden gelen eleştirilere Sağlık Bakanlığı yanıt verdi.
Taksi plakası gibi doktor kadrosu satılamayacak
25 Ekim 2013 12:15 -

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, geçmişte "taksi plakası gibi doktor kadrosu satın alınıyor" eleştirileri yapıldığını anımsatarak, düzenlemeyle buna son verildiğini, oluşan "sanal piyasa"nın kaldırılmasının amaçlandığını bildirdi.

Şencan, ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle özel hastaneler arasında uzman değişimi ve ruhsat devrinin 31 Aralık'tan sonra mümkün olamayacağını öngören düzenlemeyle ilgili AA muhabirine bilgi verdi.

Sağlık Bakanlığınca ülke kaynaklarının daha verimli kullanılması için yaklaşık 5 yıldır planlama uygulandığını anımsatan Şencan, bu sistemle özel sektöre ihtiyaç duyulan yerler için ruhsat, mevcutlar için de yeni kadro açılmasına izin verildiğini söyledi.

Yaklaşık 2 yıl önce de küçük ölçekli kurumların bir araya gelerek daha sağlıklı bir yapı oluşturmaları için düzenleme yapıldığını anlatan Şencan, ruhsat alıp faaliyete geçemeyen ya da faaliyete geçmesine rağmen ekonomik sıkıntı içindeki merkezlerin ruhsatlarının ve sahip oldukları uzman kadroların devrine imkan tanındığını belirtti.

Bu süreçte ruhsat ve kadro devri için "hava parası" alındığı ve bir piyasa oluştuğuna ilişkin kamuoyuna da eleştiriler yansıdığına dikkati çeken Şencan, "Geçmişte 'taksi plakası gibi doktor kadrosu satın alınıyor' diye eleştiri yapılıyordu, şimdi buna son veriyoruz" dedi.

Bunun için özel sektöre 6 aylık süre tanındığını kaydeden Şencan, şu bilgileri aktardı:

"Özel sektörden gelen, kadro ve ruhsat devri konusunda oluşan bu piyasayla ilgili eleştirileri dikkate alarak Sayın Bakanımızın talimatıyla böyle bir düzenlemeye gidildi. Kadro ve ruhsat devri konusunda oluşan sanal piyasayı kaldırmak amacındayız. Bu düzenlemeyle yüksek paralar karşılığında kadro ve ruhsat devri yapılmasının önüne geçmiş olacağız."

"Kadro tahsisi yapıyoruz"

Şencan, özel sektörden gelen "Bakanlığın yeni kadro tahsisi yapmadığı" eleştirilerinin anımsatılması üzerine, gelen taleplerin bakanlıkça değerlendirildiğini ifade ederek, "Özel sektörden gelen talep doğrultusunda zaman zaman yeni kadro tahsisi yapılıyor ve yapılmaya devam edecek. Nitekim kurban bayramı öncesi 300'ün üzerinde kadro tahsisi yaptık " diye konuştu.

Düzenleme ne getiriyor?

Temmuzda yapılan yönetmelik değişikliği, özel hastanelerin bu yıl sonuna kadar uzman kadroları ile planlama kapsamındaki merkezleri başka özel hastaneye devredebilme veya özel hastanelerin kendi aralarında karşılıklı olarak uzmanlık dalı değişimi yapabilmesine olanak sağlıyor.

Düzenlemeye göre, 31 Aralık'tan sonra planlama kapsamındaki merkezlerin devri, kadro devri ve değişimi yapılamayacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Dr (Doktorculuk)
27.10.2013 14:21:08
Planlama adı altında kadro simsarları ihya edildi namuslu kamudaki Dr lar ucuz iş gücü olarak kullanıldı
People
0
2) oral aralan (genel cerrah)
26.10.2013 00:13:49
Değerli meslektaşlarım ve sayın bürokrat büyüklerim, hepinizden özür diliyorum. Bugüne kadar aldığım kararlarla, sağlık sistemini kaosa BEN soktum. Mesela şu taksi-dolmuş plakası gibi kadro satılması, hava parası muhabbetlerine BENİM aldığım kadro kısıtlaması kararları sebep oldu. Kendimi size affettirmek için yeni tamgün yasası çıkarmak istiyorum, ama onu da beceremiyorum.
People
0
3) Osman adıgüzel (Dr)
25.10.2013 23:50:08
Hatadan dönmek Erdemdir.Geçte olsa kadro satım işlerinin durdurulup aklı Selim olarak ülke ihtiyacına göre yapılanmaya gidilmesi gerekir.Özel sektörü daraltmadan Kamuda da sanal bir sıkışma oluşturmadan arz talep dengeleri içerisinde Özel kamu Sinerjisi oluşturmalıyız.
People
0
4) AtilaKeskin (Kardiyolog)
25.10.2013 17:56:43
Bir iktidar düşününki sağlık sistemini yapboza döndürecek ve koyun gibi bir meslek grubu mensupları sayesinde hiçkimseye hesap vermeyecek.Durmak yok yapboza devam anasını satayım...
People
0
5) Dr.Adnan Özpek (Genel Cerrah)
25.10.2013 15:11:33
Bütün bu aksaklıkları ortadan kaldırmak için; özel sağlık işletmelerinin önündeki her türlü engelleme(yeni işletme açılması, ek yatak tahsisi, kadro tahsisi, fark ücret sınırlamaları vb.) kaldırılmalı, poliklinik ve hekim muayenehanelerine de SGK ile sözleşme yapma hakkı tanınmalıdır. Ancak bu şekilde sağlıklı bir özel sektör ortamı oluşturulabilir.
Mevcut sistem, hekimlerin ya büyük özel hastane zincirlerinin ya da kamu sağlık işletmelerinin modern kölesi olarak çalışmalarını sağlar.
People
0
6) Dr S İsmail Cihan (Tabip Uzman)
25.10.2013 14:18:37
Sayın Şencan göreve yeni mi geldiler ki "Geçmişte taksi plakası gibi hekim kadrosu satılıyordu" diyor. Demekki satışı benimle beraber seyrettiler.
Bunların bir hesabı verilmeyecek mi. Sayın Müezzinoğlu. Resmen ruhsatlar ilanlarla satıldı da stıldı.Aklım almıyor bunun bir hesabı yok mu.Diplomalı kölelik yaşandı adeta.
Yoksa "dün dündür" deyiverip yola devammı.
People
0
7) DRTK (OP.DR.)
25.10.2013 13:53:25
benzetme mükemmelen cuk diye oturmuş... biraraya gelemeyen, düşük puanlı arkadaşından 1000TL fazla lolipop verilerek satınalınabilen, aynı branştaşlar bile biribiri ile didişen, memeleketin 'en eğitimli?' meslek grubuna müstahaktır.
düşük cümle varsa kusura bakmayın, siz anlayın gari...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer