TEB: İlk 60 bine giren öğrenciler eczacılık fakültesine yerleştirilmeli
Türk Eczacıları Birliğince (TEB), Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda eczacılık alanına başarı sırası şartı getirilmesi ve ilk 60 bine giren öğrencilerin eczacılık fakültelerine yerleştirilmesi gerektiği bildirildi
TEB: İlk 60 bine giren öğrenciler eczacılık fakültesine yerleştirilmeli
29 Mart 2019 - AA

TEB'den yapılan yazılı açıklamada, Birliğin, sayıları 37 bini geçen eczacıların sesi olmak ve mesleğin güvenilir ve sürdürülebilir şekilde geleceğe taşınması için çalıştığı ancak verilerin "endişe verici" olduğu kaydedildi.

Acil önlemler alınmadığı takdirde eczacılık mesleğinin zarar göreceği, istihdam sorunlarının ortaya çıkacağı ifade edilen açıklamada, "Bu noktada bir kez daha vurgulamak istiyoruz; mevzu yalnızca bir mesleğin geleceği değildir. Yapılan yanlışlara devam edildiği sürece ülkenin teminatı gençlerimizin geleceği tehlikeye girecek, halk sağlığı da olumsuz etkilenecektir." değerlendirmesinde bulunuldu.


Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı'nda birinci olan genç atanamadı 


Açıklamada, eczacılık fakültesi sayısının 2019 yılında 49'a yükseldiği vurgulanarak, her yıl 1500'ün üzerinde öğrencinin eczacılık fakültelerinden mezun olduğu hatırlatıldı.

Sağlık Bakanlığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu'nda, 2023 yılında eczacı ihtiyacının 32 bin 900 olarak belirlendiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Buna karşılık şu anda Eczacı Bilgi Sistemi'ne kayıtlı 37 binin üzerinde eczacı bulunmaktadır. Birliğimiz bugüne dek konuya ilişkin Yükseköğretim Kurumu nezdinde defalarca girişimde bulundu. Devlet, vakıf, özel fark etmeksizin yeni eczacılık fakülteleri açılmamalıdır. Öğretim elemanı eksik, altyapısı bilimsel çalışma yapmaya uygun olmadığı halde açılmış eczacılık fakülteleri, bünyesinde bulundukları üniversite ve sanayi iş birliği ile Ar-Ge merkezlerine dönüştürülmelidir. 

Eczacılık fakültesi kontenjanları belirlenirken ülkenin kaynakları, sektörün iş gücü ihtiyaçları göz önüne alınmalıdır. Kontenjanlar acilen azaltılmalıdır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda eczacılık alanına başarı sırası şartı getirilmeli ve ilk 60 bine giren öğrenciler eczacılık fakültelerine yerleştirilmelidir."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) Yerli (Eczacı )
14.04.2019 00:50:11
Haydarcım eczacılar ülkemizde başta doktorlar tarafından değer görüp yetkililerce maddi ve yetki konusunda desteklenseydi bu gün ilaçları molekülleri atomları eczacılar bulur, ilaçların bulunmama gibi durumları olmaz, sizler firmaların boyunduruğunda olmaz, ilaç gibi stratejik bir zorunlu bir ihtiyaca muhtaç kalmazdık. Klinik eczacılıkta bu gün bir devrim yapardık. Eczacılar depolarda sürünmezdi. Sağlığın, eczacının, ilacın bu duruma gelmesinin sebebi siz doktorlarsınız. Ne kadar doktorsun o da ayrı bir konu ama bu kapital sisteme kul olduğunuz müddetçe bu işler düzelmez. Bilmem anlıyor musun?
People
22
2) Selim akıl (Eczacı)
12.04.2019 11:14:52
Dr Haydar Beye iki ana sorum var. 1) Majistral reçete yazmasını biliyor musunuz? 2) Yazabiliyorsanız yazdığınız ezbere formülü nasıl hazırlayacağınızı biliyor musunuz? Yani ilaç yapabilir misiniz? Eczacılık öyle kolay mı sanıyorsunuz ya da dışarıda gördüğünüz ülkemizde sayenizde yetkisizleştirilmiş meslektaşlarımızı anlayabilecek empatiye sahip misiniz? Hekimlik nasıl sanatsa eczacılık da bir sanattır. Eczacılık eğitimini almadan herkes tarafından yapılabilirse doktorluk da yapılabilir emin olun sizin anlayışınıza göre. Mesleğimizin tarihini ve amerika avrupada neler yapıyorlar bir okuyun ve lütfen böyle bir bilgiyle hiç bir mesleği nitelendirmeyin.
People
21
3) Hasan (Eczacı )
10.04.2019 22:34:58
Bizim ayak işlerini kalfalarımız yapıyor ama sizin işlerin büyük bölümünü hemşireler yapıyor ve bunu herkes biliyor. Bu çağda hala sizin gibiler var demekki ama haklısınız meslektaşlarınızla performans yarıştırmaktan dünyadaki gelişmelere bir haber kalmışsınız. Siz kim, eczacılık kim...
People
15
4) haydar çanlı (doktor)
05.04.2019 08:55:40
tamamen yanlış ticaret hukuku üzerinden yürüyen bir meslek dalı herkes tarafından yapılabilir zaten işleri kalfalar yapıyor ve bunu herkles biliyor...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/10-31/10 6. Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik Kongresi ENDOKRİNO... ANTA
28/10-01/11 5. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi MİKROBİYO... İZMİ
31/10-02/11 Türkiye Maternal Fetal Tıp Derneği Ultrasonografi Kursu KADIN... İSTA
30/10-03/11 63. Türkiye Milli Pediatri Kongresi PEDİATRİ KIBR
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
26/11-30/11 3. Uluslarası – 21. Ulusal Halk Sağlığı Kongresi HALK SAĞLIĞI ANTA