'Ücretsiz tedavi'ye inanmadı, gizlice para bıraktı
- Manisa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'ndeki diş tedavisinden ücret alınmadığına bir türlü inanmayan Bulgaristan uyruklu Gülbiye Çalışkan'ın, "tedavi ücreti" diyerek mendilin içinde gizlice bıraktığı parayı iade etmek için hastane personeli seferber oldu
'Ücretsiz tedavi'ye inanmadı, gizlice para bıraktı
24 Nisan 2018 -

 Manisa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde tedavi olan ve "tedavi parası" diye mendil içinde gizlice para bırakan Bulgaristan göçmeni 65 yaşındaki Gülbiye Çalışkan'a, güvenlik kameralarınca yapılan tespit sonucu parası iade edildi.

Türkiye'de yaşayan oğlunu ziyarete gelen Çalışkan, Bulgaristan'da diş tedavisi pahalı olduğu için Manisa'da Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi'ne gitti.

Çalışkan, tedavisini yapan doktor Nalan Erol'a tedavi bedelini vermek istedi. Çifte vatandaş olduğu için tedavisinin ücretsiz olarak yapıldığı, herhangi bir ücret ödemek zorunda olmadığı belirtilmesine rağmen ikna olmayan Çalışkan, kimseye fark ettirmeden mendile sarmış olduğu 400 Türk lirasını masanın üstüne bırakıp çıktı.

Masaları temizleyen görevliler, parayı bulunca hastane yetkililerine durumu bildirdi. Hastanenin güvenlik kameralarını inceleyen görevliler, paranın Gülbiye Çalışkan tarafından masaya bırakıldığını tespit etti.

Durumu öğrenen Başhekim Barış Kaya, hastane müdürü Yüksel Ülker ve Dr. Erol ile, hem parayı teslim etmek hem de hastayı kontrol amacıyla Çalışkan'ı evinde ziyaret etti.

- Çalışkan: "Doktor bana anlatırken ben anlamamıştım"

Ödenen paranın devletin hizmetlerine karşılık olduğunu belirten ve geri almak istemeyen Çalışkan'ı, Başhekim Kaya, Türkiye'deki sağlık sistemi hakkında bilgi vererek parayı geri alması konusunda ikna etti.

Yapılan ziyaretten memnun kalan Çalışkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan'da yaşadığını, Türkiye'de yaşayan oğlunu bazen ziyarete geldiğini belirtti.

Bulgaristan'da sağlık tedavisinin çok pahalı olduğunu söyleyen Çalışkan, şöyle konuştu:

"Bulgaristan'da tedavi ücretleri pahalı, ben de çifte vatandaş olduğum için Türkiye'de tedavimi yapmak istedim. Bedava olduğunu bilmiyordum, yanımda olan parayı bıraktım. Parayı tedavinin ilk taksidi olarak bırakmıştım, geri kalan ücreti daha sonraki randevuda verecektim ama sonra öğrendim ki Türkiye'de sağlıkta diş tedavisi ücretsiz yapılıyor. Bayağı sıkıntı oldu, zahmet oldu. Doktor bana anlatırken ben anlamamıştım."

- Dr. Kaya: "Tedavisini kaldığı yerden bitireceğiz"

Başhekim Dr. Kaya da Çalışkan'ın tedavisinin başarılı bir şekilde yapıldığını, tedavi sürecinin de takip edildiğini belirtti.

Kaya, "Teyzemiz Avrupa ülkelerinde sağlık ücretli olduğu için Manisa'da protez diş için ölçü vermeye gelmiş. Oğlu kendisine Türkiye'de tedavisinin ücretsiz yapılacağını söylendiği halde kendisi, 'öyle bir şey olmaz bunun mutlaka bir karşılığı vardır' demiş. Parayı almasını istedik ancak o istemedi. Bundan dolayı, Gülbiye teyzemizi doktorumuzla beraber ziyaret ettik. Tedavisini kaldığı yerden bitireceğiz." diye konuştu.

Çalışkan'ı evinde tedavi eden Dr. Erol, hastanın protezlerini yaptıklarını aktararak şu bilgileri verdi:

"Biz artık kendisi ile daha yakından ilgileneceğiz. Katarakt ameliyatı olması gerekiyor. Kendisine bu konu hakkında bilgi verdik. Oğlu bir iş yerinde çalıştığı için tek başına hastaneye gelmeye çalışıyor. Bundan sonra bildirdiği anda ya evinde ya da hastaneye alıp tedavisine yardımcı olacağız."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) YUNUS (DOKTOR)
22.05.2018 17:06:33
alper(.) 'in yazdıklarının altına imza atılır. Sağlık bedavaya yapılacak bir iş değil. Hasta zorla para bırakmış, inanamıyor böyle bir duruma...
Aslında iyi bir hizmet almak isteyenler yine parayı bayılıp hocaya ya da özelde tavsiye edilen bir doktora gidiyor ve çoğu şunu söylüyor: Devlette bizimle hiç ilgilenilmedi. Ne yazık ki gerçek şu: devlette doktor istese de iyi hizmet veremiyor yoğunluktan. Hastalar eskiden olduğu gibi özele gidiyor ama eskiden parayı emeğin sahibi doktor kazanıyordu şimdi patron :(
People
25
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı)
24.04.2018 17:19:17
Ücretsiz sağlık hizmeti, düzenli yiyecek-yakacak yardımı alarak gönülleri zimmetlenen 9 Milyon Yeşil Kartlı ( Green Card değil) olan bir ülkede demokrasiden değil ÜTOPİK KOMUNİZM’ den bahsedilebilir. Sonuçta Bulgar/Kazak göçmeni doktor arkadaşlarım dahil , komünist bir ülkede doğup o kültürle yaşayanlar halen bizim bu paradoxumuzu çözebilmiş değiller.
People
31
3) alper (.)
24.04.2018 12:58:22
Türkiyede ücretsiz denen sağlık hizmetlerinin ücreti halktan toplu olarak alınır. Ötv, mtv, benzine vergi, sgk katkı payı olarak alınır. Sonra da böyle 'sok o parayı cebine burda senin paran geçmez' diye reklamı yapılır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA