Başhekim 10 ayda hastanenin borcunu 81 milyon lira azalttı
Üniversite hastaneleri Türkiye genelinde artan borç yükünü hafifletmenin yollarını ararken, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde 10 ay önce Rektör Prof. Dr. Adnan Kasman önderliğinde göreve gelen Başhekim Prof. Dr. Erkan Derebek ve ekibi, örnek bir sağlık işletmeciliği performansına imza attı.
Başhekim 10 ayda hastanenin borcunu 81 milyon lira azalttı
09 Temmuz 2017 - HÜRRİYET

Hürriyet'ten Bülent Katarcı'nın yazısı:

Sistemli çalışma, yoğun mesai, kurumlarla eşgüdüm, etkin kaynak yönetimi ve planlamalarla 273 milyon lira olan borç yükü 81 milyon lira azaltılarak, 10 ayda yüzde 30 geriledi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yapılan ‘Global bütçe anlaşması’ ve verimliliğe yönelik çalışmalarla çıtayı daha da yukarı çeken Başhekim Prof. Dr. Derebek, hedeflerinin 2019 yılı sonuna kadar borçları yüzde 10-15 düzeyine çekmek olduğunu belirtti.
TASARRUF YETMEZ
Borçsuz hastanenin sadece tasarruf önlemleri ile değil, tüm işleyişi kapsayan stratejik bir planlama ve hizmet sunumuna yönelik kapsamlı çalışma ile mümkün olacağını belirten Başhekim Prof. Derebek, “Sürdürülebilir finans yapısı olmayan bir hastanede ne kaliteden, ne hasta memnuniyetinden, ne çalışma barışından, ne de hasta güvenliğinden söz edilemez. İmkansız denileni, olmaz denileni başarmak üzere yola çıktık, kararlılıkla hedefimize kilitlenmiş bir şekilde yürümeye devam ediyoruz. Başta en büyük gücümüz olan öğretim üyelerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımızla birlikte hedefimize ulaşacağız” dedi.

ÖNEMLİ MESAFE ALDI
Başhekim Derebek şöyle konuştu: “Birçok alanda birbirine paralel değişim ve iyileşmeler yapmak zorundayız. Bir tarafta mali tabloların iyileşmesi; diğer tarafta kalite göstergelerinin iyileşmesi, çalışma barışı ve kurumsal aidiyet duygusunun korunması, tıbbi cihaz ve donanım parkının yenilenmesi, fiziki alt yapı sorunlarının giderilmesi, hizmet alanlarının niteliksel dönüşümü ve bilgi işlem alt yapısının geliştirilmesi. Bu alanların tümünde önemli mesafeler katettik ve katetmeye devam ediyoruz. Hastanemizi kısa bir zaman diliminde örnek bir üniversite hastanesi konumuna taşımanın gayreti içindeyiz. Bu zorlu ve heyecan verici yolculukta en büyük güvencemiz nitelikli ve deneyimli kadromuz. ‘Birlikte daha iyiye’ giderek başaracağımıza yürekten inanıyorum.”
EKİBİNE GÜVENİYOR
DEÜ Hastanesi’nin mali ve idari yönden önemli çıkış yakalamasını sağlayan Başhekim Prof. Dr. Erkan Derebek, bu zorlu mesai sürecinde; Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Ender Ellidokuz, Prof. Dr. İbrahim Öztura, Prof. Dr. Özlem Gencer Kıdak, Doç. Dr. Özhan Özdoğan, Hastane Başmüdürü Levent Akay, Döner Sermaye İşletme Müdürü Özgür Sırçacı, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Seyyare Kurt ve Teknik Hizmetler Müdürü Cem Turabi Ergün ile birlikte yoğun ve disiplinli bir çalışma yürütüyor.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) meka (doktor)
19.07.2017 16:28:05
Şimdi hocam diyor ki 6 ayda hiç vadeli malzeme almadım, global bütçeden gelen bütün parayı da borca yatırdım. Üstelik hastane de bu süre içerisinde hiç zarar etmedi. Kim inanır? Kadir İnanır. Şaka bir yana eğer becerdiyse (ki mümkün değil) hem kendisini hem de diğer üniversite hastanelerini ateşe atmış olur! Çünkü artık merkezden para çıkmaz! Diğer yandan ikinci altı ay globalden eğer eksik para alırlarsa çok fena!
People
5
2) Adam Smith (Ekonomist)
15.07.2017 22:44:26
Aslında her şey ortada. SGK’nın 2016 ya kadar iki ay geriden ödediği paranın 1 Ocak 2017 itibarı ile peşin ödenmesinden gelen 49 milyon + altı aydır tahakkuka bakılmaksızın hasılat üstü ödenen 5 milyondan gelen 30 milyon + üniversite hastanelerine yapılan iyileştirme zammı olan %10 artıştan her ay extra 2 milyondan gelen 12 milyon toplandığında 91 milyon "havadan" para girişi yönetimin başarısı ile alakası olmayan bir şekilde olmuştur. Bu yönetim hastaneyi Ağustos 2016 da devir almıştır. O dönemde eski yönetimin devrettiği borç yükü 230 milyon civarı idi. Şu anda iddia edildiği gibi borç 192 milyona inmiş ise ortada kayıp para var demektir. Çünkü bu gelirle borç yükü 139 milyon olmalıydı. Aradaki kayıp para bazı hocaların da ortağı olduğu ve üniversiteye bolca mal satan şirketlerin borcunu "ivedilikle ve öncelikle" ödeme yolu ile mi azaldı bakmak lazım.
Bir de sorulması gereken soru şu: 2017 yılının ilk altı ayında döner sermaye ödemesine esas olan para hasılat üzerinden yapıldı. Şimdi ikinci altı ay global bütçe anlaşmasına göre hasılat altı gelir elde edilecek. Yönetim döner sermaye ödemesine esas olan miktarı tahakkuktan değil de SGK’nın yapacağı 19 milyon üzerinden hesaplarsa usulsüz işlem neticesinde mağduriyet yaratmış ve suç işlemiş olur (TCK Md. 257'ye göre altı aydan iki yıla kadar hapis!). Eğer 19 milyondan değil de gerçek tahakkuktan döner sermaye hesabı yapılacaksa ki böyle olmalı, işte yönetime "Halep oradaysa arşın burada" denilebilir. Zira aslında koca bir yalan olan bu “81 milyon borç ödeyip boru azalttık” nakaratının yalan olduğu ortaya çıkar.
Yeni yönetim bir yıllık dönemde poliklinik, yatan hasta, ameliyat edilen A, B, C grubu hasta sayısında artış olup olmadığını açıklamalıdır. Yatış oranı, hasta yatış devir hızı, aralığı vb. konularda anlamlı bir artış var mıdır? Gibi sorulardan ısrarla kaçmaktadır ama bu konuların 9EÜ yönetimi tarafından kamuoyuna açıklanması sonucunda gerçekleri öğrenebileceğimizi düşünmekteyim. Yönetimin bir an önce gerçekleri paylaşacağını düşünüyorum.
People
2
3) Ahmet Deniz UÇAR (Hekim)
14.07.2017 07:33:53
Bu konuda en net ve gerçekçi rakamlar yönetimin elindedir. Son bir yıldaki aylık bazda gelir artışı ve/veya gider azalışı ortaya konulursa bence bu tartışmalar son bulur.
People
10
4) Adam Smith (Ekonomist)
11.07.2017 22:21:39
Sn Akçam'ın kısa yazısı her şeyi açıklıyor aslında. 9EÜ rektör ve baştabibinin bu çıkışları bir şeyleri kurtarma telaşı. 3-4 aydır temcit pilavı gibi 273 milyon borcun 81 milyonunu ödemiş olma iddiaları çocukça bir çaba. Bu yönetim görevi devir aldığında hastanenin borcu 230 milyon civarı idi. 31 Aralık 2016 ya kadar 273'e çıkartıp sonra havadan gelen bedava para ile 192 ye düşürmek başarı değil rezalettir. Yönetim ekibi ile sorunlu, 12 öğretim üyesini işten atarak iktidara sevimli görünmeye çalışırken içeride alabildiğine sol-sosyalist kadrolaşmaya giden bu ekip ya kendilerini çok akıllı zannediyorlar ya da herkesi aptal. Ama ikisi de değil....
People
6
5) Dr. Ahmet Deniz UÇAR (hekim)
10.07.2017 09:55:17
Baştabip ve ekibi yıllar öncesinden hastane yönetimi konusunda tecrübeli. Kurumu da tanıyor. Umarım 9EÜ Hastanesi bu çıkışı ile diğer batak üniversite hastanelerine örnek ve lider olur. Aldıkları yapısal tedbirleri ve yöntemlerini paylaşırlarsa şık olur
People
16
6) Adam Smith (Ekonomist)
10.07.2017 00:13:56
Koca bir yalan. Üniversite hastaneleri SGK ile yıl başında global bütçe anlaşması yaptı. Bu şekilde hastaneler aylık tahakkuklarının yaklaşık 5-6 milyon üzerinde her ay peşin para aldı. Hem de gerçekleşen tahakkuka bakılmadan. Bu ilk altı ayda yaklaşık 30 milyon ekstra para demektir. Buna üniversite hastanelerine 2 ay geç ödenen paranın Kasım ve Aralık 2016 tahakkukunu peşin aldığı da düşünülünce ekstradan 45 milyon kadar eder. Ne yaptı? 75 milyon ekstra para. İşte bahsedilen başarı bu. Şimdi ikinci altı ay tahakkukun altında SGK ödeme dönemine geçilince ne olacak acaba? 2018 de SGK ile global bütçe anlaşması olmaz ise 2 ay dönersiz kalınması söz konusu olacak. Yani azaldı sanılan borç daha da artmış bir şekilde "başa" dönülecek. Bu cendere tüm üniversite hastanelerinde aynı ve bunun bir başarı olmadığı ortada olduğundan hiç bir baştabip övünmez iken 9EÜ baştabibinin bu çıkışının sebebi ne acep?
People
10
7) ismet dagtekin (doktor)
09.07.2017 20:10:06
Binlerce saat ödenmeyen "asistan hekim" mesaisinden ,emeğinden gectim asistanlardan bile bahsedilmemesi de pek manidar...
People
18
8) Türker Emre (doktor)
09.07.2017 18:29:48
Devlet yıl sonunda sadece Osman Gazi köprüsü için tazminat bedeli olarak 2 milyar 410 milyon TL ödeyecek.. Üniversite hastanesine tasarruf yaptırıp on ayda, 81 milyon borç azaltılmış diye kim ne diye seviniyor?
Bilimden tasarruf etmeye devam edin, böyle hem iyi doktor yetişir hem de hastalar çok güzel tedavi olurlar (!) Bir hastanın yıllık tedavisinden USA 550 bin euro kazanırken, bunun yollarını gösterecek olan kurumlara tasarruf yaptırmaya devam edin bakalım. Bilim talimatla olmaz, motivasyonla, teşvikle olur. Ayrıca, zavallı doktorları da o kadar çaresiz zannetmeyin; elbet kaçacak bir delik bulurlar! Geçmişin mirasını tüketmeye devam edin, bakalım nereye kadar gidecek!
People
7
9) aydin sinal (hekim)
09.07.2017 15:36:48
Tanzimat Osmanli imp.döneminde bir yabanci elci(Fransiz diyelim) Osmanli sadrazamina(Kamil pasa diyelim) sorar:sizde baslanan isler nicin yarim,bir türlü bitmiyor?,Pasa cevap verir: bizde ise baslarken ayrilan bütce nin 1/3 yanlis plandan telef olur,diger 1/3 yenir icilir,car-cur edilir geri kalan paranin 1/3 ile isler bir türlü bitmez.
bu hikaye gibi bir fakülte hastahanesi(belki 1000-1200 yatakli ?) nasil 273 milyon borc yapar? saglik bakanligindan gönderilen para maaslara ve kongres giderlerinemi harcandi? Yeni yönetim 10 ayda 81 milyon azaltigina göre demekki cuvalin dibi delikmis! Osmanli devrindeki gibi yanlis harcamanin önüne gecilip 1/3 oraninda tasaruff saglanmis,geriye tasaruf edilecek yenip,icilen car-cur edilen 1/3 kaliyor,oda ortadan kalkarsa 1/3 gercek ihtiyac bütcesiyle bu is halledilir.
Yeni yönetimi can-i gönülden kutlar basarilarinin devamini dilerim,Eski yönetimde herhalde söyleyecek bir-kac lakirtisi vardir zannederim.aklim almiyor böyle bir borcun nasil yapildigini,bilen akli eren varsa lütfen yazsinda ögrenelim.selamlar.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
08.01-07.02SATILIK POLİKLİNİK hissesi & tamamiDiğer
07.01-06.02Kadın doğum cildiye uzmanıPersonel Arayanlar