Beyaz önlüğün standardı belirlendi! Kim nasıl beyaz önlük giyecek?
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi, öğrenci ve öğretim elemanlarının hastanede giyecekleri “beyaz önlük” amblem ve kalite standartlarını yazarak uygulamaya koydu.
Beyaz önlüğün standardı belirlendi! Kim nasıl beyaz önlük giyecek?
02 Mart 2017 - MEDİMAGAZİN

Beyaz Önlük” kalite standartlarının belirlenmesi süreci ile ilgili Mediamagazin’e açıklamada bulunan BEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Borazan, “Rektörümüz sayın Prof. Dr. Mahmut Özer üniversitemizin tüm birimlerinde kalite güvence sisteminin güçlenmesi kapsamında bir taraftan üniversitemizi geliştirirken diğer taraftan sunulan hizmetlerin kalitesini arttırmak ve sürekli iyileştirmek için de çalışmaktadır. Bu doğrultuda yapılan tüm çalışmalarda yer alarak üniversitemizin gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.’’ dedi.

BEÜ’nün 21-22 Mart 2016 tarihlerinde Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA)’ nin kurumsal kalite güvence sistemi değerlendirme sürecinden başarı ile geçtiğini belirten Borazan,

‘’Avrupa Üniversiteler Birliği Kurumsal Değerlendirme IEP Başarı Etiketini kullanmaya hak kazanmıştır.  Öte yandan 2017 yılında Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’ nun başlatmış olduğu dış değerlendirme sürecine gönüllü olarak başvuruda bulunarak kurumsal değerlendirmeyi gönüllü olarak talep eden ilk 20 üniversite arasında yer almıştır.  

YÖK Kalite Kurulu Değerlendirme Takımı, Tıp Fakültemizin de içinde bulunduğu üniversitemizin çeşitli birimlerinde incelemeler gerçekleştirerek dış değerlendirme saha ziyaretini Şubat 2017 tarihi itibariyle tamamlamış bulunmaktadır.  Yine bu kapsamda, BEÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet öncesi Tıp Eğitiminin akreditasyon süreçlerini başlatmış bulunmaktayız. Bu süreçte eksikliklerimizi görerek gerekli düzenlemeleri yerine getirmek için kapsamlı çalışmalara devam etmekteyiz.’’ifadelerini kullandı.

‘’Beyaz giyinen herkes hekimdir düşüncesi hakim’’

Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde çalışan sayısının fazla olması nedeni beyaz önlük kullanan kişi sayısının fazla olduğunu ifade eden Borazan, ‘’Beyaz kıyafetli herkesin hekim olduğu düşüncesi hâkimdir.  Durum böyle olunca da beyaz önlükle görülen herkesin vatandaşlar ve çalışanlar tarafından hekim veya öğrenci olup olmadığı ayırımı yapılamamaktadır.  Bu da bazen ciddi karışıklıklara ve sorunlara neden olabilmektedir.  İşte bu düşüncelerden hareket eden BEÜ Tıp Fakültesi, bu konuda bir çalışma başlatma gereği duymuştur.’’ açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetler Genel Müdürlüğü Kıyafet Genelgesinin Esaslarına bağlı kalınarak önlük kalite standartlarının oluşturulması için bir çalışma başlattıklarını ifade eden Borazan, Medimagazin'e ‘’Bu çalışmanın bir amacı da hastanede çalışan hekimlerin ve tıp fakültesi öğrencilerinin birbirinden ayrıdedilebilmesini sağlamaktır.  Yapılan çalışmalar sonucu, öğretim elemanları için fakülte amblemi ve öğrenciler için fakülte amblemi üzerinde öğrenciyi temsilen amblemi çevreleyen steteskobun yer aldığı bir amblem belirlenmiştir.  Beyaz önlükler üzerinde bu amblemlerin bulunması, ilgili kurullarda görüşüldükten sonra üniversitemiz senatosunda da ele alınmış ve senato kararı ile uygunluğu onaylanmıştır.” dedi.


Beyaz önlük kalite standartları kapsamında giyilecek olan beyaz önlük ve bu önlüğün kullanımı ile ilgili uyulması gereken kurallar ise şöyle:

1- Tıp Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencilerinin önlüğü tek renktir ve beyazdır. Bunun tercih edilmesinin nedeni; beyaz üniformalar kiri çabuk göstererek sık yıkanmayı gerektirir ve bu da enfeksiyon kontrolü açısından önem arz etmektedir.

2- Önlükler klasik erkek yaka kesimli olacaktır; hâkim yaka tercih edilmemelidir.

3- Önlüklerin etek boyu uzun olmalıdır.  Fakat diz seviyesinin altına inmemelidir.

4- Sağlık giysilerinden de beklenen yüksek giyisi konforu için hareket rahatlığı, optimum ısı ve nem ayarı, iyi nem absorbe etme ve nem iletme kapasitesi, ısı geçirgenliği ve sıcaklığı dışarı verebilme, çabuk kuruma, yumuşaklık ve deriyi tahriş etmeme, hafiflik, dayanıklılık, kolay bakım, beğenilen tutum özelliklerini sunması gibi özellikleri nedeniyle önlüklerin üretiminde Alpaka kumaş kullanılması tercih edilmelidir.

5- Önlük üzerinde üç adet cep yer alacaktır. Bu ceplerden biri üst göğüs üzerinde diğer ikisi ise dış yanlarda bulunacaktır. Kadın erkek ayrımı için üst göğüs cebi kadınlarda sağ tarafta, erkeklerde ise sol tarafta bulunacaktır.

6- Önlük ön kısmında 4 adet beyaz renkli düğme bulunacaktır. Giyip çıkarmada kolaylık sağlayacaktır. Bu düğmeler, önlük giyildiği sürece her zaman kapalı pozisyonda tutulacaklardır. Çıt çıt düğmeler asla kullanılmayacaktır.

7- Önlükler klasik şekilde kol kesimiyle dikilmiş ve uzun kollu olacaktır. Kol bilek hizasında sonlanacaktır ne daha uzun nede daha kısa olmamalıdır. Kolun bitim yerinde düğme bulunmayacaktır.

8- Önlük arka kısmında bel hizasından kenarlara kadar uzanan kuşak olacaktır. Önlük arka kısmında yırtmaç bulunacaktır

9- Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim elemanlarının önlüğünde göğüs üst cebi üzerinde Tıp Fakültesi amblemi ile en az 1,5 metre uzaklıktan okunabilecek nitelikte önlüğü giyen kişinin ünvanı, adı ve soyadı bulunacaktır. Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrenciler için ise Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi amblemini de içerecek şekilde belirlenmiş olan amblem beyaz önlüğün göğüs üstü cebinin üzerine baskı, yapıştırmalı veya dikişli olacaktır.

10- Beyaz önlük giyen tüm öğretim elemanları ve öğrencilerin önlük giyildiği andan itibaren çıkarılana kadar tüm düğmeleri kapalı olacaktır.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
14
1) Osman D (Doktor)
08.03.2017 15:55:46
Aslında çok güzel bir şey olmasına rağmen toplum olarak önlük giymeyi pek sevmiyoruz. Sadece hekimler değil, diş hekimleri, eczacılar, berberler, garsonlar, aşçılar, tamirciler, inşaat işçileri gibi bir çok meslek grubunda bu böyle. Oysa önlük, kişinin iş yerinde rahat etmesini, diğer yandan onun önlükten çok daha pahalı olan günlük giysilerinin korunmasını da sağlıyor. Ayrıca iş yerindeki tozun mikrobun başka yerlere taşımasını önlüyor. Ancak, gel de anlat anlatabilirsen.
People
14
2) Hasan Akdemir (Nöroloji Uzmanı )
07.03.2017 19:25:34
Bakanlığın zaten varolan bir kılık kıyafet yönetmeliği var, mesele buna uyulmasından ibaret. Diğer taraftan önlük sadece giyen kişinin statüsünün tanınması için değildir, sağık çalışanının günlük kıyafetleriyle hastalarıyla temasında evine, çoluk- çocuğuna başkalarının mikrobik florasını taşımasını azaltması açısından da önemlidir. Bu nedenle "Bu düğmeler, önlük giyildiği sürece her zaman kapalı pozisyonda tutulacaklardır" ibaresi en çok hoşuma giden kısım oldu. Nihayet birileri önlüğün hava-cıvasından birincil fonksiyonuna geçiş yapmış. Ortalıkta önü açık önlüklerle ki şimdi yazarken farkettim adı önlük olan şeyin neden önünü açarak pelerinli Batman-Superman pozisyonunda mantıksızca gezinmelerini de iyi niyetle çocukluk fantazilerine bağlamış oldum.
People
12
3) Ahmet Deniz Uçar (Hekim)
03.03.2017 11:39:32
Bence yerinde bir uygulama. Toplumsal hastalığımız olan istediği gibi yaşama, istediği gibi çalışma, maksimum düzensizlik minimum enerji alışkanlığına karşı standardizasyon, dökümantasyon uygulamları nasıl da hemen tepki çekiyor.
People
6
4) IRGAT (nrş uzmanı)
03.03.2017 00:00:15
koridorda ilk beyaz önlüklüyü dövecek gözlerle yiyecek gibi bakan bi sürü hasta yakını arasında kurtlar arasında defile yapan tavuk gibi hissediyorum kendimi polikliniğe yürürken...

yaklaşık 10 yıldır beyaz önlük giymiyorum...yerinide bilmiyorum...sevgimi de rafa kaldırdım saygımı da o beyaz önlükle beraber....sağolsunlar!
People
5
5) Hekim (Doktor)
02.03.2017 23:32:41
Kona Üniversite senatosu bunla uğraşmış bi meziyetmiş gibi haber yapılmış. Tıp öğrencilerin aldığı eğitimi tartışşalardı daha fazla işe yararlardı.
People
5
6) bayan doktor (doktor)
02.03.2017 22:40:28
Hastalar bana niye doktor bey diyor diye düşünüyordum Şimdi anladım. Önlüğün üst cebi soldaymış. Hastalar cebimize göre bayan erkek ayırımı yapacak.
People
32
7) doktor doktor (doktor)
02.03.2017 14:14:26
Tıp Fakültesinin en büyük sorunu böylece çözülmüş oldu. Bravo.
People
22
8) Pepe (Dr)
02.03.2017 13:27:26
Çok mühim birşeymiş gibi habere konu olmuş. İşimiz gücümüz şekil şemal. Dünyanın bazı bölgelerinde artık doktor önlüğü kavramı yok. Kalkmış , giyilmiyor. Bu , biizmki gibi cahil halk kitlelerinin her gördüğü sakallıyı dedesi sandığı ülkelerde sorun zaten. Üstünde beyaz önlük gördüğğ kasabı bile doktor sanan insan yığınlarınile karşı karşıyayız.
People
37
9) bozeren (nş uz dr)
02.03.2017 11:28:19
şekilcilik damarlarımıza kadar işlemiş. en cahilimizden en okumuşumuza kadar. totemcilik, şekilcilik, tektipçilik..
artı, böyle şeylerle uğraşmaya başladıklarına göre, herhalde çok yoğun değiller.
SON HABERLER
ETİKETLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
24/05-25/05 Marmara Odyoloji Günleri-2019 DİĞER İSTA
25/05-25/05 Vaskülitlere Multidisipliner Yaklaşım ROMATOLOJİ İSTA
25/05-26/05 MS'de Sağlıklı Yaşam Sempozyumu NÖROLOJİ İZMİ
30/05-31/05 5.Nadir Görülen Hastalıklar Sempozyumu NÖROLOJİ İSTA
26/05-01/06 Hastane İnfeksiyonları Eğitim Programı 2019 ACİL TIP ANTA
12/06-14/06 37. Zeynep Kamil Jineko-Patoloji Kongresi KADIN... İSTA
13/06-15/06 9. Solunum Zirvesi GÖĞÜS... ISPA