Cerrahpaşa ve Çapa hastaneleri yıkılıyor
Ekonomik ömrünü doldurmuş, depremde hasar görmüş Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve "Çapa" olarak bilinen İstanbul Tıp Fakültesi'nin binaları yıkılıp yeniden yapılacak.
Cerrahpaşa ve Çapa hastaneleri yıkılıyor
13 Ağustos 2011 13:43 - HABERTÜRK

İSTANBUL-Anlaşma, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’yle TOKİ’nin yaptığı mutabakat sonucunda sağlandı.

 

İkitelli'ye taşınması planlanan her iki fakültenin aynı yerlerde, Başbakan Erdoğan'ın onayıyla yeniden modern bir "sağlık yerleşkesi" olarak inşa edilmesine karar verildi. İnşaatları, İstanbul Üniversitesi'nin İkitelli, Zeytinburnu gibi bazı ilçelerde arsalarını devretmesi karşılığında Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yapacak.

 

ARSA KARŞILIĞI

Anlaşma, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'yle TOKİ'nin yaptığı mutabakat sonucunda sağlandı. İÜ tarafından hazırlanan teklif, önce Milli Eğitim Bakanlığı'nın görüşüne sunuldu. Bakanlık 9 Mayıs 2011'de olur verdi. 11 Mayıs 2011 tarihinde TOKİ'ye sunulan teklif, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Ağustos 2011 tarihli oluruyla kabul edildi. Teklife göre İÜ'nün İkitelli, Zeytinburnu gibi ilçelerde bulunan arazileri TOKİ'ye devredilecek. Bu gayrimenkuller karşılığında TOKİ, Çapa ve Cerrahpaşa tıp fakültelerinin mevcut arazisi üzerinde modern bir sağlık yerleşkesi yapacak. Yerleşkede eğitim-öğretim binaları, hizmet binaları, öğrenci evi, kafeterya, misafirhane, lojman, açık ve kapalı spor tesisleri yer alacak. Yerleşkenin çevre düzenlemesi dahi TOKİ tarafından yapılacak.

 

HİZMET AKSAMAYACAK

Türkiye'nin dört bir yanından gelen hastalara hizmet veren Çapa ve Cerrahpaşa'nın, taşınabilecek yer olmaması nedeniyle, inşaat sürerken sağlık ve eğitim hizmetini aksatmadan sürdüreceği öğrenildi. Çapa Tıp Fakültesi'nde inşaat, önce dekanlık binasının bulunduğu bölgede, çok katlı monoblok binası inşatıyla başlayacak. İnşaat bittikten sonra var olan monoblok binasındaki yataklı bölümler ve öğretim üyeleri dahil birçok birim, yeni inşa edilen binaya taşınacak. Daha sonra 6 bin 720 metrekarelik dekanlık bölgesinin alt kısmında bulunan ve birçoğu ekonomik ömrünü tamamlanmış, yıkılmaya yüz tutmuş binaların tümü yıkılıp yerine, birbirine bağlantılı modern tesisler inşa edilecek.

 

'Deprem dehşet tablosu çıkarabilir'

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, göreve geldikten sonra yaptığı toplantıda, "Hastanelerin taşınmasından yana değilim, ama şehrin merkezinde olan bu iki fakülte, muhtemel bir depremde yıkılacak olsa ortaya dehşet tablosu çıkar" demişti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) ebru (dr)
14.08.2011 19:26:35
çapam, tamam binaların cidden çok eskiydi ve kötüydü ama sanki bu anlaşma olmamış gibi..
People
0
2) ahmet kemal (hekim)
14.08.2011 15:53:09
yazıyı okursanız aynı arsalara yeni binalar yapılacak diyor.. ben hekim olarak hem çapa da hem cerrahpaşada çalıştım.. hasta olarak da çapa' da tedavi gördüm.. ikisinin de artık binaları modernlikten uzak.. cerrahpaşa zaten depremde aşırı hasar görmüş.. yağmur yağınca üstten akıttığı için leğenler konulan bölümler var.. çapa beyin cerrahsine bina taşıyamayacağı için ameliyathaneye bağışlanan mr cihazı kullanıma geçirilemedi.. bir bölümde yatan hasta usg' ye gideceği zaman nerdeyse bir mahalle uzakta ki binaya gidecek kadar yol katetmesi gerekiyor vs.. vs.... aynı durum bakır köy ruh sinirin binaları için de geçerli..iki fakültenin de binalarının bir an önce değişmesi gerekir..
People
0
3) Çetin Özmert (Dr)
14.08.2011 01:00:45
Bu nasıl bir mantıktır anlaşılır gibi değil. Üniversitenin elindeki değerli arsaları nasıl olur da hizmet karşılığı verebilir? Maaş ödemek için yada cihaz almak için arsamı satacak üniversite? Böyle saçma iş mi olur? Kimse sorgulamıyor burada bir rant var ve sorgusuz verilebiliyor.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)