Denklik engelini aşamayan doktorlar: Üniversitelere kayıt yaptırmadan önce YÖK'ten teyit aldık
Tıp eğitimini yurt dışındaki farklı üniversitelerde tamamlayan çok sayıda doktor, kendi ülkelerinde denklik sorunu ile karşı karşıya. Türkiye’de doktorluk yapabilmek için denklik engelini aşamayan 2 binden fazla doktor, Covid-19 ile etkin mücadelenin yapıldığı bu sürece katkı sunmak istiyor.
Denklik engelini aşamayan doktorlar: Üniversitelere kayıt yaptırmadan önce YÖK'ten teyit aldık
30 Nisan 2020 19:23 - Euronews

2015 yılında Sofya Tıp Fakültesinden mezun olan Hande Yıldız, bu üniversiteye kayıt yaptırmadan önce Yüksek Öğretim Kurumu’dan (YÖK) teyit almış. Ve buna göre kaydını yaptırıp, eğitimini tamamlamış.

Ancak denkliği olmadığı için mesleğini icra edemeyen Yıldız, pratisyen hekimlerin uzman hekim olabilmek için girdikleri Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) tabi tutulduklarını belirtiyor.

Aslında, Türkiye’deki tıp fakültelerinden mezun olmuş doktorlar bu sınavı geçemese bile pratisyen hekim olarak görev yapabiliyor. Ama yurtdışında tıp eğitimini tamamladıktan sonra denklik engeline takılan doktorlar, TUS sınavında başarılı olsa bile ancak pratisyen hekim olabiliyor.

''Sınav yerine, staj ile denkliklerimizin verilmesini istiyoruz''

2016 yılında Romanya’da altı yıllık tıp eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine dönen Fuldan Sualp Tanrıkulu da, sınav yerine staj ile denkliklerinin verilmesini istiyor. Doktorluk mesleğinin sahada daha iyi öğrenileceğini ifade eden Tanrıkulu, uzayan bu sürecin kendilerini ekonomik ve psikolojik olarak yıprattığını belirtiyor.

Türkiye’deki üniversitelerden mezun olan meslektaşları gibi atamalarının yapılmasını isteyen doktorlar, sağlıkçılara büyük ihtiyaç duyulduğu bu dönemde görev bekliyor.

Türkiye’de denklik başvuruları, alanında uzman kişilerden oluşmuş bir komisyon tarafından inceleniyor.

Dünya Tıp Federasyonu tarafından görev verilmiş kurumlarca akredite edilmiş üniversitelerden mezun olanlara doğrudan denklik verilebiliyor. Yine kişinin diplomasını aldığı okul dünya sıralamasında ilk binin içindeyse doğrudan denklik almaya hak kazanıyor.

Bu şartları taşıyamanlar ise Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda iki kez yapılan TUS sınavlarının ikinci aşamasına girmek zorunda. Sınavın baraj puanı 45 ama denklikte 40 puan alınması yeterli oluyor.

Bir diğer alternatif ise Hacettepe, Gazi, Ankara ve Yıldırım Beyazıt üniversiteleri tarafından yapılan klinik sınavları. Bu sınavlarda başarılı olanlar denklik alabiliyor.

Denklik Nedir?
Denklik, Yükseköğretim Kurulunca tanınan yurt dışı yükseköğretim kurumlarından ve programlarından alınan önlisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının, ilgili eğitim düzeyindeki kazanımlar bakımından Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarınca verilen önlisans, lisans ve yüksek lisans diplomaları ile eşdeğer olduğunun kabul edilmesi anlamına gelir. Diploma denklik belgesi ise denkliği talep edilen diplomanın Türk yükseköğretim sisteminde hangi akademik alan ve dereceye eş değer olduğunu gösteren bir belge.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) SAMEDG. (DOKTOR)
24.07.2020 13:32:00
YORUMLARA BAKIYORUM DA SANKI YURTDISINDA OKUYANLAR YATARAK OKUDULAR ,BIR SIZ EMEK VERDINIZ,TR DE NASIL DERSLERIN GECILDIGINI ACIN SOSYAL MEDYA DA OKUYUN SIZIN LISE SONUNDA VERDIGINIZ SINAVI BIZ TIP FAKULTESI BITIRDIGIMIZDE VERIYORUZ 200 SORULUK 6 YILI KAPSAYAN VE TEK SEFER GIRME HAKKIN OLAN VEREMEDIGINDE 1 YIL BEKLIYORSUN SINAVA GIREBILMEK ICIN KIMSE ISKEMBEDEN ATMASIN BILIP BILMEDEN SIZIN KONUSTUGUNUZ KISILER VS.TERCIHINI O YONDE KULLANMIS OLABILIR AYNI TR DE BASARISIZ OLAN ARKADASLARINIZ GIBI SIKINTI SU, YASIN YANINDA KURU DA YANMASIN. YAPILSIN PRATISYENLIGE YONELIK BIR SINAV, AKTIF IS YASAMINDA BIZE FAYDA SAGLAYABILECEK PROGRAM BIZ DE EKSIKLERIMIZI YADA FAZLA OLAN BILGILERIMIZI PAYLASARAK HIZMET EDELIM BU KADA ZOR DEGIL SIZLER HEKIMSINIZ MANTIKLI OLUN KIMSE KIMSENIN HAKKINI YEMIYOR ITHAMDA BULUNURKEN BIRAZ EMPATI KURUN ARTIK KENDIMIZI SAVUNMAKTAN BIKTIK KLINIK OLARAK IYI SARTLARINIZ OLABILIR AMA ONEMLI OLAN NE KADAR FAYDALANDIGINDIR VE DEDIGINIZ GIBI TIP DUNYANIN HERYERIN DE AYNI VE KISISEL GELISIM VE DESTEKLEYICI EGITIMI LE BU IS OLUYOR O YUZDEN KOSTEK OLMAK YERINE EMPATI KURUN ,YABANCILAR KADAR DEGER YOK BIZE KARSI AMA KURT KISI BIR SEKILDE ATLATIR AMA YEDIGI AYAZI ASLA UNUTMAZ .
People
18
2) İrfan bayındır (Kamu personeli)
24.06.2020 21:20:51
Üniversite sınavını kazanmadan,para karşılığında doktor olanlar bu ülkede kaç kişinin hakkını yiyorlar lütfen buna devletimiz dur desin. Görev yapma hakkını bir şekilde alanların da ,elinden alınsın.
People
14
3) Hasan Yilmaz (Mühendis )
21.06.2020 11:25:52
Türkiyede barajı geçemeyip, veya hiç bir bölüme giremeyip, veya ÖSS de çok düşük puan alıp, yurtdışında 1 veya 2 sene tıp okuyup torpille Turkiyedeki özel üniversitelere yüzlerce yatay geçiş yapanlar var ve şu an devlet hastanelerinde ve saglik ocaklarinda pratisyenlik yapıyorlar.
People
1
4) Süzer (Dişhekimi)
15.06.2020 22:08:11
Dişhekimliğinde de durum böylemi.dus sınavında belli bir baraj mı var.bu denklik için.ösym bir ara dişhekimliği için bir sınav tarihi vermişti.özel bir sınav açmıştı sanırım.iç
İmden bir ses bu denklik olayını kolaylaştırmış olmalılar yoksa ÖSYM özel bir sınav yapmaz diyordum....sınava tabi tutulmalarını ve belli bir baraj olmasını doğru buluyorum...hem tıp için hem dişhekimliği için...
People
13
5) Hidayet Aysul (Doktor)
15.06.2020 10:01:16
Denklik sınavı , Tus gibi sınavları başarmadan halen ülkemizde hekimlik ! yapanlar ne olacak? bunların da sınava alınması gerekmez mi? Hakkaniyet bunun neresinde ?
People
9
6) Osman D (Doktor)
05.05.2020 10:35:40
Yazsak ne olacak ki? Dün. bu habere gayet makul bir yorum yazdım. Zahmet edip, bakmamışsınız bile. En iyisimi siz haberlerinizi yorumlara kapatın. Boş yere insanları klavye başında uğraştırmayın.
People
24
7) Burak (Dr)
03.05.2020 12:48:13
Insanlar burda 7 8 senede belki bitirebiliyor. Yok öyle havadan doktorluk. Çok iyilerse girsinler tusa alsınlar puanlarini. Haber yapmaya bile degmez.
People
26
8) Ahmet (Hekim)
02.05.2020 08:23:04
Bi zahmet sınava girin kendinizi kanıtlayın
Türkiye'de tıp kazanamayıp Türkiye'de tıp bitirenlerle aynı düzeyde olmak istiyorsanız bi zahmet 40 puan barajını geçin. maksimum puan da 50 60 değil 80!
People
23
9) İsa altin (Hekim)
02.05.2020 01:16:01
Milletin çocuğu ilk yirmibine girmek için yirtinsin sen sınavsız doktor ol oh ne ala memleket
People
23
10) erkan öztürk (doktor)
01.05.2020 22:11:46
denk oldukları, paralarıyla okudukları romanya, bulgaristan, ukrayna vb ülkelerde doktorluk yapsınlar.
Burada öss'de vasat etmeyen, buranın tıp standartlarından geçmeyen, TUS için bile çalışmaya üşenen, en açık tabirle çok zorluolan bu yolu kurnazlık ile arkadan dolanmaya çalışanları bu sistem içerisinde istemiyoruz.
Yeterince tıp fakültesi öğrencimiz ve mezunumuz var. Bu bedavacılara ihtiyacımız yok.
Doktor olmak dünyanın her yerinde daha ilkokuldan, uzman olana kadar zeka, sorumluluk, emek, çalışma ister. bunlardan mahrum olanlar o paralı diplomaları aldıkaları yerlerde çalışabilirler.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)