Denklik engelini aşamayan doktorlar: Üniversitelere kayıt yaptırmadan önce YÖK'ten teyit aldık
Tıp eğitimini yurt dışındaki farklı üniversitelerde tamamlayan çok sayıda doktor, kendi ülkelerinde denklik sorunu ile karşı karşıya. Türkiye’de doktorluk yapabilmek için denklik engelini aşamayan 2 binden fazla doktor, Covid-19 ile etkin mücadelenin yapıldığı bu sürece katkı sunmak istiyor.
Denklik engelini aşamayan doktorlar: Üniversitelere kayıt yaptırmadan önce YÖK'ten teyit aldık
30 Nisan 2020 19:23 - Euronews

2015 yılında Sofya Tıp Fakültesinden mezun olan Hande Yıldız, bu üniversiteye kayıt yaptırmadan önce Yüksek Öğretim Kurumu’dan (YÖK) teyit almış. Ve buna göre kaydını yaptırıp, eğitimini tamamlamış.

Ancak denkliği olmadığı için mesleğini icra edemeyen Yıldız, pratisyen hekimlerin uzman hekim olabilmek için girdikleri Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) tabi tutulduklarını belirtiyor.

Aslında, Türkiye’deki tıp fakültelerinden mezun olmuş doktorlar bu sınavı geçemese bile pratisyen hekim olarak görev yapabiliyor. Ama yurtdışında tıp eğitimini tamamladıktan sonra denklik engeline takılan doktorlar, TUS sınavında başarılı olsa bile ancak pratisyen hekim olabiliyor.

''Sınav yerine, staj ile denkliklerimizin verilmesini istiyoruz''

2016 yılında Romanya’da altı yıllık tıp eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine dönen Fuldan Sualp Tanrıkulu da, sınav yerine staj ile denkliklerinin verilmesini istiyor. Doktorluk mesleğinin sahada daha iyi öğrenileceğini ifade eden Tanrıkulu, uzayan bu sürecin kendilerini ekonomik ve psikolojik olarak yıprattığını belirtiyor.

Türkiye’deki üniversitelerden mezun olan meslektaşları gibi atamalarının yapılmasını isteyen doktorlar, sağlıkçılara büyük ihtiyaç duyulduğu bu dönemde görev bekliyor.

Türkiye’de denklik başvuruları, alanında uzman kişilerden oluşmuş bir komisyon tarafından inceleniyor.

Dünya Tıp Federasyonu tarafından görev verilmiş kurumlarca akredite edilmiş üniversitelerden mezun olanlara doğrudan denklik verilebiliyor. Yine kişinin diplomasını aldığı okul dünya sıralamasında ilk binin içindeyse doğrudan denklik almaya hak kazanıyor.

Bu şartları taşıyamanlar ise Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda iki kez yapılan TUS sınavlarının ikinci aşamasına girmek zorunda. Sınavın baraj puanı 45 ama denklikte 40 puan alınması yeterli oluyor.

Bir diğer alternatif ise Hacettepe, Gazi, Ankara ve Yıldırım Beyazıt üniversiteleri tarafından yapılan klinik sınavları. Bu sınavlarda başarılı olanlar denklik alabiliyor.

Denklik Nedir?
Denklik, Yükseköğretim Kurulunca tanınan yurt dışı yükseköğretim kurumlarından ve programlarından alınan önlisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının, ilgili eğitim düzeyindeki kazanımlar bakımından Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarınca verilen önlisans, lisans ve yüksek lisans diplomaları ile eşdeğer olduğunun kabul edilmesi anlamına gelir. Diploma denklik belgesi ise denkliği talep edilen diplomanın Türk yükseköğretim sisteminde hangi akademik alan ve dereceye eş değer olduğunu gösteren bir belge.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Osman D (Doktor)
05.05.2020 10:35:40
Yazsak ne olacak ki? Dün. bu habere gayet makul bir yorum yazdım. Zahmet edip, bakmamışsınız bile. En iyisimi siz haberlerinizi yorumlara kapatın. Boş yere insanları klavye başında uğraştırmayın.
People
5
2) Burak (Dr)
03.05.2020 12:48:13
Insanlar burda 7 8 senede belki bitirebiliyor. Yok öyle havadan doktorluk. Çok iyilerse girsinler tusa alsınlar puanlarini. Haber yapmaya bile degmez.
People
6
3) Ahmet (Hekim)
02.05.2020 08:23:04
Bi zahmet sınava girin kendinizi kanıtlayın
Türkiye'de tıp kazanamayıp Türkiye'de tıp bitirenlerle aynı düzeyde olmak istiyorsanız bi zahmet 40 puan barajını geçin. maksimum puan da 50 60 değil 80!
People
6
4) İsa altin (Hekim)
02.05.2020 01:16:01
Milletin çocuğu ilk yirmibine girmek için yirtinsin sen sınavsız doktor ol oh ne ala memleket
People
4
5) erkan öztürk (doktor)
01.05.2020 22:11:46
denk oldukları, paralarıyla okudukları romanya, bulgaristan, ukrayna vb ülkelerde doktorluk yapsınlar.
Burada öss'de vasat etmeyen, buranın tıp standartlarından geçmeyen, TUS için bile çalışmaya üşenen, en açık tabirle çok zorluolan bu yolu kurnazlık ile arkadan dolanmaya çalışanları bu sistem içerisinde istemiyoruz.
Yeterince tıp fakültesi öğrencimiz ve mezunumuz var. Bu bedavacılara ihtiyacımız yok.
Doktor olmak dünyanın her yerinde daha ilkokuldan, uzman olana kadar zeka, sorumluluk, emek, çalışma ister. bunlardan mahrum olanlar o paralı diplomaları aldıkaları yerlerde çalışabilirler.
People
1
6) E. G (Akademisyen )
01.05.2020 18:03:38
Tabiki TUS a girecekler, sadece ekonomik güçleri var diye yurt dışında tıp, diş hekimliği gibi bölümleri okuyabiliyorlar. IELTS 6.0 bandını alan ama iki kelimeyi bir araya getiremeyen, başarısı olmayan bir sürü öğrenci yurt dışında tıp okuyabiliyor. Eğer çok iyiyseniz yada paranızla tıp okumadıysanız girin TUSa geçin hocam diyelim. Ve bu durumu fırsata çevirmeyin.
People
3
7) Murat Nabi Bulut (Dr)
01.05.2020 15:23:38
Ülkem insanı size canını emanet edecek,hiç olmazsa 2 ay ders çalış,bi zahmet TUS tan 40 puan al.
People
4
8) Kamil Ömür (Uz. Dr)
01.05.2020 14:01:04
Burada en düşük taban puanlı tıp fakültesini bile kazanamayın, gidip para ile uyduruk üniversitelerin tıp fakültesini bitirin, sonra gelip Türkiye de doktorluk yapmak isteyin!! Bazıları bunların daha akıllı öğrenciyken Türkiye de bir tıp fakültesine yatay geçiş yapıp işi baştan hallediyor. ABD de Harward, Yale gibi okulları bitir başımın üstünde yerin var. Orayı bitirenin burada işi olmaz da örnek olsun diye verdim. Tıp fakültesi kontenjanları 15.000 olmuş. Dışarıda tıp fakültesi bitiren doktora ihtiyacımız yok. Gidin orada evlenin o ülkenin doktoru olun. Tonla İranlı doktor var bizde böyle yapan.
People
3
9) Mesut Tosun (Doktor)
01.05.2020 10:20:31
Tustan 40 alamayan birinin doktorluk yapması ne derece uygun?
People
3
10) Sinan (Hekim)
01.05.2020 04:41:35
Şu fırsatçılar bak, çoğu okula gitmeden tıp diploması alıyor. Birde bu dönemde yardımcı olacaklarını iddia ediyorlar. Ancak yük olursunuz başımıza. Aslında o 40 puan da düşük, barajı 60 yapmak lazım.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer