Depremde ölen Miyazaki'ninn adı hastanede yaşatılacak
Van'daki depremde hayatını kaybeden Japon doktor Atsushi Miyazaki'nin ismi Yüzüncü Yıl Üniversitesi diş hastanesine verilecek
21 Kasım 2011 -

VAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van'da depremde hayatını kaybeden Japon doktor Atsushi Miyazaki'nin ismini YYÜ diş hastanesine vereceklerini söyledi.
    

Rektör Battal, yaptığı açıklamada, hastanede yaptıkları çalışmalar sonucunda diş hekimliği fakültesi diş hastanesinde hasar oluştuğunun anlaşıldığını belirterek, bu nedenle hastanenin malzemelerini konteynerlerde oluşturdukları sahra hastanelerine taşıdıklarını ifade etti.
    

Hastanenin bir hafta sonra hizmet vermeye başlayacağını belirten Battal, şöyle konuştu:
     ''Dün senatoda da özellikle karar aldık. Japon doktor Atsushi Miyazaki depremde vefat etmişti. Bunun anısına bu birimin ismini 'Doktor Miyazaki Muayene Birimi' koyacağız. Daha sonra normal yerine geçtikten sonra da yine doktor Miyazaki'nin ismini yaşatmak için birimimize yine ismini vermeye devam edeceğiz. Açılıştaki ismi de 'Dr. Miyazaki Diş Tedavi Merkezi' olacak. Kampüs yerleşkemizde 13 binamızda hasar var diş hekimliği binası bunlardan biri, ikinci depremden sonra epey hasar gördü, artık içerisine girmeyeceğiz.''
    

Van'da yaşanan 5.6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden Japon doktor Atsushi Miyazaki, 23 Ekimdeki büyük depremin ardından arama-kurtarma çalışmalarına katılmak için Japonya'dan ''Association for Aid and Relief'' (AAR) adlı yardım organizasyonunda görevli Yumeka Ota ve Miyuki Konnai ile Erciş ilçesine gelerek depremzedelere yardımda bulunmuştu.Yumeka Ota ülkesine geri dönmüş, çalışmalara bir süre daha devam etme kararı alan Konnai ve Miyazaki Van'da Bayram Oteli'ne yerleşmiş, kurban bayramında kurban keserek fakir vatandaşlara dağıtmıştı. Depreme otelde yakalan Konnai, yaklaşık 5,5 saat sonra açılan tünelden sağ çıkarılmıştı. Atsushi Miyazaki 13 saat sonra enkazdan ağır yaralı olarak çıkarılmış, hastanede hayatını kaybetmişti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) cengiz (dr)
22.11.2011 19:34:06
Frankie Bellevan sende araştırmamışsın.Atsushi Miyazaki kadın değil erkek:)
People
0
2) Frankie Bellevan (Tıp Doktoru)
21.11.2011 13:11:37
Düşünce güzel,yalnız geçenlerde izlediğim kadarıyla, Japon yetkililer Miyazakinin Tıp Doktoru olmayıp Japonyadaki Tohuku depreminden sonra, insani yardım sağlayan sivil toplum kuruluşunda görev yapmaya başladığını,uyuşmazlık çözümleri ile ilgilendiğini,yüksek lisansı olduğunu ve ülkemize gönüllü olarak gelmeden önce kendi ülkesinde normal bir memur olarak çalıştığını bizim yetkililere iletmişlerdi.Yani sadece Miyazaki Muayene Birimi deselerde sakıncası yok.Tedbirsizlik yüzünden kadının ölümüne sebep olunduğu yetmezmiş gibi bir taraftan da hala kadının mesleği bile doğru dürüst araştırılmıyor.Herhalde birileri,"sonuçta ölmüş ne önemi var ki" diyorlardır.
People
0
3) duurut (doktor)
21.11.2011 12:36:34
Miyazaki nin isminin yaşatılması çok güzel. ama haberlerde doktor olarak lanse edilen myazaki bir tıp doktoru değil siyaset bilimi doktorası olan sosyal bilimci bir bilim adamıdır. sağlıkçılar tıp doktoru zannederek sağlık kurumlarında bu ismi yaşataıyorlarsada bu noktayı da paylkaşmadan edemedim. rahat uyu miyazaki.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori