İlk 800 bine girdiler; Yurt dışında tıp fakültesine kayıt yaptırıp Türkiye'ye yatay geçiş yaptılar
Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite sınavlarında ilk 1000'e girenlerden yurt dışındaki üniversitelere kayıt yaptıranlara, pandemi koşulları nedeniyle "Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş olanağı" tanınmasına ilişkin uygulamaya dayanılarak bazı yerlerde usulsüz yatay geçiş yapıldığını doğruladı. Üniversite sınavında 800 bininci olup tıp fakültesine kayıt yaptıranlar olduğuna dair şikayetler gündeme gelmişti.
İlk 800 bine girdiler; Yurt dışında tıp fakültesine kayıt yaptırıp Türkiye'ye yatay geçiş yaptılar

İddiayı doğrulayan Saraç, "700-800 bininci" ifadesinin "iyimser" bir rakam olduğunu belirterek daha alt sıralarda olup da yurt dışından yatay geçiş yapan öğrenciler olduğu belirtti

05 Kasım 2020 09:45 - BBC TÜRKÇE AYŞE SAYIN

Bir milletvekilinin, "üniversite sınavında 700-800 bininci sırada üniversite kazanıp, yurt dışında tıp fakültesine kayıt yaptıranların daha sonra Türkiye'deki özel üniversitelere yatay geçiş yaptığı" iddiasını doğrulayan Saraç, "Gelenlerle ilgili, mevzuata aykırı olanların kaydının silinmesi ile ilgili üniversitelere yazdık ama şöyle bir şey oluyor: Kayıt olduktan sonra idare mahkemeleri 'O bir müktesep haktır' diyor. Maalesef böyle de bir durum var" dedi.

BBC Türkçe'den  Ayşe Sayın'ın haberine göre; Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), YÖK ve ÖSYM Başkanlığı'nın bütçeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Komisyondaki görüşmeler sırasında Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve YÖK Başkanı Saraç, milletvekillerinin eleştiri ve sorularını da yanıtladı.

Saraç, yurt dışından yatay geçiş yapanların olduğunu doğruladı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'un ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Komisyonda HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, "Türkiye'de üniversite sınavlarında 700 bin, 800 bininci olup yurt dışında tıp fakültesi, diş hekimliği gibi bölümlere kayıt yaptıranların pandemi gerekçesiyle Türkiye'de özel okullara kayıt yaptırdığını" söyledi.

İddiayı doğrulayan Saraç, "700-800 bininci" ifadesinin "iyimser" bir rakam olduğunu belirterek daha alt sıralarda olup da yurt dışından yatay geçiş yapan öğrenciler olduğu, ancak mahkeme kararlarının "kazanılmış hak" kararları nedeniyle bir şey yapamadıklarını anlattı:

"O nasıl kaynaklandı? Pandemi döneminde yurt dışında okuyan öğrencilerimiz ilk binde ise onların doğrudan geçişiyle ilgili bir karar almıştık. Bütün bu düzenlemeler, kanunlar ve mevzuatlar zaten dürüstlük esasında yapılır. Fakat fark ettik ki çok hızlı bir şekilde oraya kayıt yaptırıp yatay geçişle tekrar Türkiye'ye dönme yoluna giriyorlar.

"Dolayısıyla üniversitelere verdiğimiz o yetkide bir kısıtlamaya yeniden gitme durumumuz söz konusu oldu, uyarı yazdık ettik ama üniversitelerin yürüttüğü bir işlem. Gelenlere ne yapacaksınız? Gelenlerle ilgili, mevzuata aykırı olanların kaydının silinmesi ile ilgili üniversitelere yazdık ama şöyle bir şey oluyor: Kayıt olduktan sonra idare mahkemeleri 'O bir müktesep haktır' diyor. Maalesef böyle de bir durum var."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
8
1) fikri ordu (uz. doktor)
24.11.2020 14:42:07
sayın yök baskanı geregini yapın . makamınız sızlanma yeri değil.lütfen ama.ilk 20 bine girmiş çocukları hakkının yenilmesine ortak olmayın.vebali büyüktür.
People
3
2) meryem (doktor)
24.11.2020 11:33:49
Yurtdışından Tıp Hekimliği okuyup mezun olan YÖK tarafından denklikleri verilmeyen 2000 DOKTOR genç evinde çalışmayıp beklerken bu ayrımcılık niye. Peki bizlerin suçu neydi ?. Bu durumda Bizlere de denklik verilecek mi?
People
15
3) Kürşat (Emekli)
08.11.2020 16:28:37
Kendi ülkemde yaşamaktan muzdarip oldum..yaptığınız absürt yks den dolayı 10.000 hedefleyen kızım 26500 puanla diş hekimliği okuyor..özel tıpa gönderelim dedik para babası siyasetcilerin özel tıp fakülteleri çuvalla para istedi mecbur kaldık diş hekimliğine..çocuğumun hakkına girene zehir zıkkım olsun..Mahşerde iki elim yakalarında olsun.Rezil ettiniz çocuklarımızı Allah sizi bildiği gibi yapsın
People
30
4) Ahmet saracel (Doktor )
07.11.2020 17:10:40
Sayın YÖK başkanı lütfen aklımızla alay etmeyin usulsüz kayıt yaptıran ve kayıtları silinsin dediğiniz kaç kişinin kayıtları silindi de mahkeme kararı ile geri döndüler ve bu usülsüz işleri yapanlara bir yaptırımınız olacakmı?
Yoksa her zaman olduğu gibi atı alan Üsküdar’ı geçti mi?
People
7
5) ömer hayyam (op.dr.)
07.11.2020 16:55:32
hak kazanılmış ise yapacak birşey yok....
People
33
6) hikmet düzenli (mühendis)
07.11.2020 08:18:41
Siz Türkiyedeki özel kamu tüm üniversitelerin bağlı olduğu kurumun başısınız ağlama makamı değilsiniz. KANUNU SUİSTİMAL EDEN ÖZEL ÜNİVERSİTE VARSA GEREĞİNİ YAP
People
21
7) m.a.yılmaz (Uzdr)
06.11.2020 18:18:37
Bu düzenlemeyi yapan ve göz yuman YÖK başkanı derhal görevden alınmalı.kimbilir hangi torpilliler için yapıldı.ayıptır ayıp.transfer olanlarda derhal kayıtları silinsin.
People
30
8) Dr.Cevdett (Cerrah)
06.11.2020 17:26:46
VAYYBEEE... HDP ŞÖYLE, CHP BÖYLE DERKEN BUNLARDA OLMASA MEMLEKETTE NE DÜMENLER DÖNDÜĞÜNDEN HABERİMİZ OLMAYACAK. HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz OLAYI ORTAYA ÇIKARMIŞ...VAY BENİM ÜLKEM VAYYY Kİ VAY...
People
44
9) ahmet çelikoğlu (sağlıkçı)
06.11.2020 12:28:12
yekta saraç şikayet mercisinde bulunmuyorsunuz çözüm mercisisiniz. her mahalleye üniversite açılarak yüksek öğretimi niteliksiz duruma gelmesinde katkılarınız var, içi boş eğitimi olmadan ünvanlarr çoğalmaktadır. dünya da ilk 500 e girebilecek üniversiteniz yok liyakatsız adaletsiz başarısız eğitiminiz bu kadar olmaktadır.
People
50
10) Rumuz (Tabip)
06.11.2020 10:29:08
Aslında yorumlarda çok güzel konulara değinilmiş ama kimse dikkate almamış hala hak hukuktan bahsediliyor. 800 bininci torpilli öğrencinin geçişi engellerseniz, illegal gruplara girip soru sızdırma peşine düşecektir, ihtisası kazanamayınca Azerbaycan üzerinden girişi deneyecektir. Ülkemizde ki sorun tıbbiye ye giriş değil çok ciddi boyutlara ulaşmış olan hadsizlik ve ahlaksızlıktır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)