İşte Türkiye’nin uluslararası alanda tıbba en çok katkı yapan makaleleri!
Türkiye’nin tıp dünyasına yaptığı bilimsel katkılar azalıyor, en fazla araştırma makalesi İç Hastalıkları ve Nöroloji alanlarından çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ve Türk bilim dünyasına çok değerli katkıları bulunan Prof. Dr. Altan Onat’ın son çalışmasından verileri paylaşıyoruz.
İşte Türkiye’nin uluslararası alanda tıbba en çok katkı yapan makaleleri!
09 Ekim 2017 - MEDİMAGAZİN

MEDİMAGAZİN-Kurucu öğretim üyesi olduğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden emekli olan ve Türk bilim dünyasına önemli katkıları bulunan Prof. Dr. Altan Onat, 28 Eylül 2017’de vefat etti. TEKHARF kalp sağlığı taraması çalışmasının da mimarlığını ve yürütücülüğünü yapmış olan Prof. Dr. Onat, Erciyes Medical Journal (SCI)’in Eylül 2017 sayısında yayımlanan “Turkey’s Genuine Contribution to Medicine in the Current Century: Major Recent Decline” başlıklı son araştırma makalesinde, Türkiye’nin tıp dünyasına son 15 yılda en fazla “halis” katkı yapmış makaleleri sıraladı.

 

Dünya sıralamalarında kayda değer atıf alan 231 çalışmamız var

 

Türkiye’nin son 10 yılda tıp alanına yaptığı katkılarda ciddi bir gerileme olduğuna değinilen çalışmada, yakın gelecekte araştırmayı teşvik edecek bir ortamın yeniden oluşturulması gerektiği söyleniyor. Çalışma sonuçlarına göre, son 15 yılda her biri en az 85 atıf alan toplamda tıpla alakalı 231 araştırma makalesi bulunuyor. Kardiyoloji, romatoloji ve endokrinolojinin liderlik ettiği dahili ve nörolojik alanlar en önde katkı sağlayan uzmanlık dalları olarak görülüyor. Tıbbi bilimsel katkı sağlayan lider üniversiteler ise çalışmada, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi, üç büyük kentin eski üniversiteleri ve Askeri Tıp Akademisi olarak gösteriliyor. Araştırma sonuçlarına göre sadece 36 tıp fakültesi ile 14 kamu ve özel hastanelerinin bu makalelere katkı sağladığı görülüyor.

 

 

LİSTENİN TAMAMI

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
4
1) sc (uzm dr)
13.10.2017 13:18:10
Meraktan soruyorum, bu rakamlar kendi kendine yapılan atıfları içeriyor mu? Bunların da dışlanması gerekir
People
23
2) doruk nsl (akademik personel)
10.10.2017 18:20:48
Makaledeki tablolara bakınca Özcan Erel hoca'nın işinin zor olduğu görünüyor. Ankara (1731) ve Gazi (267) tıp ın atıf sayıları toplamı' nın (1998) özcan erel'i (2061) geçmesine 64 atıf kalmış. Hoca'nın durumu kritik, önlem alması gerekir
People
15
3) AHMET RIFAT BALIK (Öğretim Üyesi)
10.10.2017 18:16:12
Tıp alanında ki bilimsel yayın ve atıflarda biyokimyanın ön planda olduğunu ve bunun ise sayın Prof. Dr. Özcan EREL tarafından başarıldığını görmekteyim.
People
14
4) tuurul (kardiyoloji uzmanı)
09.10.2017 22:04:59
2008 den sonra doğru-dürüst atıf alan makale yok. Yani 10 yıldır tık yok! Üniversiteleri torpille-nepotism ile dolduran rektörlerimiz ve hocalarımızdan farklı bir beklenti abes olurdu haliyle.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori