Kemik kırıklarında 'alçı' dönemi kapanıyor
Düzce Üniversitesi bünyesinde geliştirilen cihaz, alçı gerektiren kemik kırıklarında alçısız tedavi imkanı sağlıyor.
Kemik kırıklarında 'alçı' dönemi kapanıyor
02 Nisan 2017 -

Düzce Üniversitesinde yaklaşık 7 yıldır sürdürülen araştırma sonucu üretilen cihaz, hastanın "alçısız" ve "ameliyatsız" tedaviyle kısa sürede yürüyebilmesi, denize girebilmesi ve günlük ihtiyaçlarını zorlanmadan yapabilmesine imkan sağlayacak.

Üniversiteden bir profesör, bir doktor ve bir fizik öğretmeninden oluşan ekibin uzun süren ve birçok denemenin ardından ürettiği 6 ayaklı mekanizmaya sahip cihaz, kırık noktasına göre değişebilen yön sitemi sayesinde sisteme bağlantılı bir yazılım desteğiyle kırıklarda yanlış kaynamayı engelleyecek.

Ameliyatsız bir şekilde kemiğin düzgün kaynaması ve alçı kullanmadan tedavi imkanı sunan cihaz, hastanın iyileşme sürecini kısalttığı gibi alçının verdiği günlük yaşam zorluklarını da ortadan kaldırarak tedavi sürecini rahat bir şekilde atlatmasına imkan verecek.

Hastaneye kırık şikayetiyle gelen hastanın önce röntgenleri çekiliyor. Ardından bu sistem sayesinde cihaz kemiğe tutturulup, bilgisayar yazılımıyla kemik kırığı birleştiriliyor. Böylece alçıya gerek kalmadan kırık sabitlenmiş oluyor.

Uluslararası Buluş Fuarı'nda (ISIF'17) altın madalyayla ödüllendirilen buluşun patent başvurusu yapılarak üretim aşamasına geçildi.

Ekip lideri Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İstemi Alp Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekibiyle uzun süredir ortopedide kullanılan "platin" diye adlandırılan ürünler üzerinde çalıştığını söyledi.

Yücel, yaklaşık 7 yıldır platin ve benzeri ürünler üzerine farklı çalışmalar yaptıklarını ve birkaç farklı denemede bulunduklarını belirterek, "Kırık tedavisinde kullanmak için ürettiğimiz ürünümüzün patent başvurusunu yaparak artık son aşaması olan üretim kısmına kadar ulaştık." dedi.

- "Kullanım basit ve etkili"

Tıp Fakültesi Ortopedi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Erkut Karaca ise ürettikleri cihazın benzerlerinden farkının, geliştirdikleri bir yazılım vasıtasıyla çalışması olduğunu vurguladı.

Cihazın çift taraflı bağlantı ile kemiklere ameliyatsız şekilde monte edilip kemiğin düzeltilmesini sağladığını aktaran Karaca, "Dışarıdan müdahale ederek hastanın kırık olan kemiğine nasıl müdahale edeceğimize karar verip daha sonra yazılım ile koordine ediyoruz. Ürünün biyomekanik ve kadavra çalışmaları tamamlanmış durumda." diye konuştu.

Karaca, cihazın kullanımının ise gayet basit olduğunu anlattı.

Acil servise gelen hastaya kırık teşhisi koyduklarında kırığın şeklini inceleyip sistematik yazılımla ameliyatsız bir şekilde cihazı yerleştirdiklerini dile getiren Karaca, "Ameliyatlarda kas ve sinir riskini azaltmış oluyoruz. Ameliyat sonrası enfeksiyonu engellemiş olurken aynı zamanda kırık bölgesindeki cilt bozulmasını engelliyoruz. Hem daha biyolojik iyileşme sağlıyor hem de hızlı müdahale şansımız ve hızlı iyileşme sağlıyor." ifadelerini kullandı.

- "Artık alçı yok"

Karaca, cihazın titanyum malzemeden yapıldığını ve gayet hafif olduğunu belirtti.

Bu cihazın ilerleyen süreçte karbondan üretilerek daha da hafifletilebileceğini söyleyen Karaca, şunları kaydetti:

"Hastanın hafif bir malzemeyle alçı gibi ağır yüklerden kurtulmasını sağlıyoruz. Kırığı olan bir hasta artık yürüyebilir, denize girebilir ve günlük ihtiyaçlarını fazla zorlanmadan yapabilir yani hastaya ciddi bir konfor sağlıyor. Artık alçı kullanımı olmayacak. Kırık uçlarını cihazla sabitleyerek ameliyatsız ve düzgün bir kaynama süreci yapıyoruz. Alçı kullanımda oluşan kaşıntı problemi, yanlış kaynama, günlük kullanım rahatsızlığı, ağır bir yük ve duş alamama gibi problemler ortadan kalkıyor."

Ekibin diğer üyesi Düzce Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) Fizik Öğretmeni Adem Akkuş da cihazın mantığının menteşe sistemi olduğunu ve kemiğin yapısına göre şekil aldığını ifade etti.

Cihazda 6 sistematik ayak bulunduğu bilgisini paylaşan Akkuş, şöyle konuştu:

"Bu ayaklar ayarlanabilir ve hastanın kırık bölgesindeki kırığa göre şekil alabilir. Cihaz kullanan hastaya göre ayarlanabiliyor. Rotasyon uygulanabilir ve hastanın rahatını sağlayabilirsiniz. Yani üç eksenli bir düzeltme sağlayabilir. Sistem, gerekli izinlerin alınmasının ardından birkaç hasta üzerinde denendi ve oldukça verimli olduğu görüldü."

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Niyazi (Medikal)
25.05.2019 09:20:22
Madem bu cihaz yıllar önceden vardı neden kimse bilmiyor. Neden uygulanmıyor. Bazıları Tedavi sürecinin zorluğunu bilmeden maliyet hesabı yapmış. bazıları da besbelli kıskanmış.
Ben çok tebrik ediyorum. Ve bu tedaviyi istiyorum. Maliyet önemli değil. Yeterki alcidan kurtarin
People
10
2) mustafa serdar (op.dr.)
03.04.2017 22:53:46
AYDIN BEY BEN DE SİZİN MORALİNİZİ BOZMAK İSTEMEM AMA SİZİN BAHSETTİĞİNİZ İLİZAROV'UN UYĞULADIĞI SİRKÜLER EKSTERNAL FİKSATÖRDÜR.EKSTERNAL FİKSATÖR TARİHİ ÇOK DAHA ESKİDİR BAZI YAYINLARDA 1902 YE YANİ DAHA ESKİYE DAYANIR,TÜRKİYE DE İLK UYĞULAYANLARDAN BİRİDE ORHAN GIRGIN HOCADIR Kİ KENDİ ADI İLE ANILAN FİKSATÖRÜ VARDIR.SANIRIM SINIF ARKADAŞINIZ OLABİLİR 1967 ANKARA TIP MEZUNUDUR.ALMANYA DA TIP CİDDİ İŞTİR DİYE YAZMIŞSINIZ AMA SANIRIM ALMANYA DA YORUM YAZMAK CİDDİ İŞ DEĞİL.
People
7
3) aydin sinal (hekim)
03.04.2017 11:13:36
bu calismayi yapan arkadaslarin moralini bozmak istemem ama,bu bulduklari teknigi taa 1992 de rus cerrah prof.gavriil ilizarov klinige uygulamis ve ismide Fixateur Externa denmis.tabiki cesitli teknikte uygulanlar misal:regazoni teknigi,ritter ve brutscher teknigi gibi.yani amerikayi yeniden kesfetmege gerek yok
People
26
4) Hüsnü çokmübarek (Uzman)
02.04.2017 12:35:04
Alçı tedavisinin maliyeti: 3-5 tl
Bu cihaz ile tedavinin maliyeti : 3-5 bin tl (muhtemelen)
Bu mudur?
Filim ülkesi diyorlar ülkemize. Haklılar!!!
Madem yaptın vatana millete hayırlı bir icat tedavi maliyetini 50 tl yap hepimiz alkışlayalım.
"SGK ya ne kadar pahalı SUT ödemesine sokturabilirsek yaşadık" mantığıyla hareket edilmeyecekse başım üstünde yeriniz var.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
20/09-20/09 7. Geriatri Günleri GERİATRİ İZMİ
19/09-22/09 14. Ulusal Genç Yaşam ve 4.Klinik Romatoloji Kongresi ROMATOLOJİ KIBR
19/09-22/09 16. Ege Romatoloji Günleri ROMATOLOJİ İZMİ
19/09-22/09 16. Metabolik Sendrom Sempozyumu BESLENME... MUĞL
20/09-22/09 5. Klinik Embriyoloji Derneği Kongresi HİSTOLOJİ... İZMİ
21/09-24/09 Dünya Gastroenteroloji Kongresi 2019 GASTROENT... İSTA
25/09-27/09 4. Ulusal Çocuk Genetik Kongresi ÇOCUK... ANKA