Öğrenciler grevde: Tıp fakülteleri bu sene mezun vermeyecek
Fas'ta devlet üniversitelerinin tıp fakültesi, eczacılık fakültesi ve diş hekimliği fakültesi öğrencileri; hükümetin ‘özel üniversite ‘kararını dersleri boykot ederek karşıladı
Öğrenciler grevde: Tıp fakülteleri bu sene mezun vermeyecek
02 Temmuz 2019 - Medscape Medical News

Özel okul öğrencilerinin devlet hastanelerine eğitim amaçlı kabul edilmesine Mart ayından itibaren tepki gösteren öğrenciler; tıp eğitiminin özelleştirilmesi, eğitim ekipmanı eksikliği ve yetersiz eğitim tesislerini de protesto ediyor.

Medscape Medical News'e konuşan öğrenci temsilcisi "Protestoların bu kadar uzun süreceğini asla hayal etmedik. Hükümetten bir cevap bekledik ama alamadık."

Final sınavlarına girmiyorlar

Birkaç öğrenciye göre, Milli Eğitim Bakanlığı ile devlet üniversitesi tıp fakültesi, dişhekimliği fakültesi ve eczacılık fakültesi öğrencileri arasındaki gerginlikler yıllardır artıyor.

Özel okul öğrencilerinin devlet hastanelerinde eğitim almalarına izin verilmesi birçok kişi tarafından fitili alevleyen son olay olarak nitelendiriliyor.

Hükümetin dişhekimliği eğitim programına altıncı yılı ekleme kararı da önemli bir tartışma konusu.

Mayıs ayında konu ile ilgili olarak öğrenci temsilcileri ile hükümet arasında bir toplantı yapıldı, ancak anlaşma sağlanamadı. 

Anlaşma sağlanamaması ile devlet üniversiteleri bünyesindeki sağlık fakülteleri öğrencileri final sınavlarına dahi girmeyerek dersleri protesto ediyor. Edinilen bilgiye göre 18 bine yaklaşık öğrenci ders boykotuna katıldı.

Özel okul öğrencileri karar haksız rekabet oluşturuyor

Fas’ta bulunan yedi devlet üniversitesinin tıp fakültesine girmek oldukça zor. Dahası, öğrenciler genel eğitimleri tamamladıktan sonra kamu hastanelerinde çalışmak için de rekabet etmek zorunda.  Özel okul öğrencilerinden gelen rekabet, genellikle haksız ve zaten kırılmış bir sisteme ek bir baskı olarak görülüyor.

Ülkede özel üniversitelerin tıp fakültesi, dişhekimliği fakültesi ve eczacılık fakültesine öğrencilerin kabul edilmeleri devlet üniversitelerine göre daha kolay.

Fas'ta eğitim alan bir öğrenci "Hükümet özel hastane veya klinik kuracak kaynaklara sahip olmadığı için, özel tıp öğrencilerinin kamu kaynaklarını kullanmalarına izin veriyorlar" dedi.

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA