Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu: Gelecek yıl tıp fakültesi açıyoruz
Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, üniversiteleri bünyesinde tıp fakültesi kuracaklarını ve gelecek yıl ilk öğrencilerini kabul edeceklerini bildirdi.
Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu: Gelecek yıl tıp fakültesi açıyoruz
26 Ağustos 2021 13:40 - AA Fırat Özdemir

Hatipoğlu, kampüsteki Öğrenci Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 2019'da sıfırdan kurdukları GİBTÜ'nün akademik kadrosu ve personeliyle eğitim yolunda hızla devam ettiğini söyledi.

Üniversitenin hem dini hem de teknoloji boyutuyla Türkiye ve bölgeye önemli hizmet sunacağını ifade eden Hatipoğlu, "Bir yıldır her alanda öne çıkan Gaziantep'e 'yeni bir tıp fakültesi hediye edebilir miyiz' diye ciddi bir gayret içindeydik. Görüşmeler sürdü ve sonuçta 15 gün önce Sağlık Bakanlığının yetkilileriyle oturarak, afiliasyonu imzaladık. Yeni bir tıp fakültesi kurulmasını kararını almış bulunduk." dedi.

Kentte şu an 2 tıp fakültesinin bulunduğunu anımsatan Hatipoğlu, GİBTÜ'de açılacak 3'üncü tıp fakültesinin hem kente hem de bölgeye önemli sağlık hizmeti ve katkısı olacağını ifade etti.

Hatipoğlu, kısa zamanda akademik kadroyu oluşturacaklarını aktararak, şöyle devam etti:

"Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesiyle ile birlikte çalışacağız. Üniversite olarak her türlü kadro imkanımızı açacağız. Hocalarımızın orda çalışmasına imkan vereceğiz. 'Fakültelimizi daha da nasıl geliştirebiliriz, Gazianteplilere daha iyi nasıl hizmet edebiliriz' diye çalışıyoruz. Sadece kente değil bölgeye hizmet edeceğiz. İyi olan hastanemize önemli ivmeler kazandıracak. Vatandaşlarımız akademisyenlerimiz desteğiyle tedavi olacak. Bilimsel bir çalışmanın önünü açıyoruz, hayırlı bir iş yapıyoruz."

Hatipoğlu, fakülteyi kısa sürede tamamlayacaklarını ve gelecek yıl öğrenci kabul edeceklerini sözlerine ekledi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki ise hastanede böyle bir sürecin işlemesi gerektiğini düşündüğünü anlattı.

Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinin eğitim ve araştırmaya yönelik çalışmaların az olduğuna dikkati çeken Tiryaki, "Hastane şu ana kadar bir üniversiteyle çalışması söz konusu değildi. Böyle olunca kadrolarımız yoktu ve elimizde kalifiye hocalarımız olmuyordu. Biz bu sürecin değişmesine inanmıştık, bununla ilgili girişimlerde bulunuldu. Rektörümüz de böyle bir durumu istemişlerdi. Biz hastanemizi GİBTÜ'nün kullanımına sunacağız. Bunu yaparken de üniversitenin kadrosunu kullanma şansına sahip olacağız. Hastanemizde bundan sonra daha fazla profesörümüz, doçentimiz olacak. Onlar hem insanlarımıza sağlık hizmeti verecek hem de öğrencilerimizi yetiştirecek."

Hastanenin Başhekimi Prof. Dr. Serdar Türkmen de çalışmanın hem sağlık hem de akademik olarak önemli katkıları olacağına inandığını kaydetti.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) no name (eski dr)
31.08.2021 21:25:37
---------------------------------------------------------------------------------VAR MI HEMŞİRE OKULU HEMŞİRE KADROSUNDAN ONKOLOJİ PROF OLMAK İSTEYEN
YAZIK YAZIK YAZIK MM BU İLANI İBRETİ ALEM İÇİN HABER KUŞAĞINA ÇIKARTIR MISINIZ.
İ
Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğünden:

Üniversitemizin aşağıda belirtilen birimlerine 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun ilgili maddeleri ile "Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği" hükümleri uyarınca aylık ve özlük hakları yönünden 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerine tabi sözleşmeli statüde tam zamanlı öğretim elemanı alınacaktır. İlan edilen kadrolara müracaat edecek adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesindeki genel şartlar ile ilgili Kanun ve Yönetmelikte belirtilen koşulları sağlamış olmaları ve aşağıda belirtilen belgelerle birlikte şahsen veya posta yoluyla ilanda belirtilen adrese başvurmaları gerekmektedir. Başvuru süresi ilanın Resmî Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren 15 (on beş) gündür.

Birimi Bölümü/ Anabilim Dalı/
Programı Kadro Unvanı Adedi Özel Şartlar
Sağlık Bilimleri Fak. Hemşirelik Profesör 1 Doçentliğini İç Hastalıkları (Tıbbi Onkoloji) alanından almış olmak.
Avrupa Meslek Y.Ok. Diyaliz Profesör 1 İç Hastalıkları Tıbbi Onkoloji Bilim Dalında Doçentliğini almış olmak.
Avrupa
Meslek Y.Ok. Diyaliz Dr. Öğr.
Üyesi 2 Tıp Fakültesi mezunu olup uzmanlığını almış olmak.
Avrupa
Meslek Y.Ok. Odyometri Dr. Öğr.
Üyesi 2 Uzmanlığını Kulak Burun Boğaz Hastalıkları dalından
almış olmak.
Avrupa
Meslek Y.Ok. Odyometri Dr. Öğr.
Üyesi 1 Tıp Fakültesi mezunu olup Uzmanlığını almış olmak.
Avrupa
Meslek Y.Ok. Optisyenlik Dr. Öğr.
Üyesi 2 Uzmanlığını Göz Hastalıkları dalından almış olmak.
People
2
2) Halil (uz. Dr.) (Hekim )
31.08.2021 16:24:58
Allah aşkına kendisi acaba Gaziantep 'te ayın kaç günü durabiliyor. Uzaktan gazel okumak kolay. Bunu yapan gayrimüslim olsa gam yemem ama bunu yapan Müslüman. Acaba rektörlük parasını ne kadar hak ediyor hiç elini vicdanına koyup düşünmüşmü?
People
10
3) Zambak (Doktor)
29.08.2021 13:23:55
Herşeyi o kadar kalitesizleştirdiniz ki… yok olsanız bile ülkenin toparlanması yıllar alıcak.. bu ülkeye dair umut bırakmadınız insanlarda..
People
9
4) doktor (dr)
29.08.2021 11:32:10
1970' lerde yani 50 yıl önce Türkiye'de sadece 5 tıp fakültesi vardı: Çapa, Cerrahpaşa, Ankara,Hacettepe, Ege.
Şimdi devlet, vakıf 100 oldu sanırım.
50 sene öncesini sadece 5'si bugün ilk 5'i
Nihat Hocam oruçluyken kadın hasta muayene etmek caiz mi??
People
14
5) bedrettin alyamaç (iç hastalıkları uzmanı ve medikal estetisyen)
27.08.2021 15:18:51
öğretim üyesi kadrosu olmayan üniversiteye tıp fakültesi vay be sevsinler sizi.....nasıl yetişecekler popülizmi bırakın artık
People
32
6) Vatandas (Hekim)
27.08.2021 10:36:49
Türk Eczacılar Birliği yakın zamanda açılan tek bir yeni Eczacılık Fakültesi için bile tüm Eczacı Odalarıyla birlikte yeni Eczacılık açmayın diye elinden geleni yapıp uğraşmıştı.İşsiz eczacı olmasın diye.

Peki son bir yıl içinde 10 dan fazla yeni tıp açıldı nerede Tabip Odaları nerede TTB.3-5 sene önceki Saglik Bakanı ideal tıp kontenjanı 8 bin olmalı demişti.Şimdi neredeyse senelik tıp kontenjanı 18 bine dayanmış.Yani her sene fazladan 10 bin Dr nasıl iş bulacak?Bulan da bugün bile hekim kazançları geriye gittiği haberleri manşet olurken o zaman ne yapacak?

TTB bunca hekim sorunu varken artık başka işlerle değil hekim sorunlarıyla ilgilenmeli.
People
31
7) Uzman (Tabip)
27.08.2021 09:49:53
TTB artık bir muhalefet partisi gibi değil de Hekim sorunlarını çözecek saygın bir kurum haline gelmeli.Bir sürü Siyasi Parti var siyaset yapmak isteyen gitsin oralarda yapsın.TTB muhalif siyaset yapmaktan hekim sorunlarını görmüyor hatta umursamıyor bile.Açın bakın TTB sitesini hep boş işler.

Şimdi bile işte durum ortada.Sağlıkta şiddet özellikle hekime karşı ve bir türlü bitmiyor.Kazanç durumu ortada.Yakında birde sürekli bir yenisi açılan tıp fakülteleri ve aşırı tıp kontenjanları dan dolayı işsizlik ve daha düşük kazançlarla karşılaşma durumu.

TTB bu sorunları çözmeli.Biz hekimlerde TTB'yi ve Tabip Odalarını bu sorunları çözmesi için uyarmaliyiz.Tabip Odalarına giderek,TTB ye mail atarak birbirimizle dayanışarak mesleğimize sahip çıkmalıyız.
People
17
8) Yahya (Dr)
26.08.2021 23:28:49
İyi doktor yetiştirmek gibi bir dert yok artık ülkemizde. Şuanki tek dert hastane gelirleriyle üniversiteye katkısağlamak
People
9
9) Barış (Öğrenci dt)
26.08.2021 20:30:52
Sözde dindar ama cebini doldurmanın peşinde. Hiçbiri ülke menfaatlerini, bilimi, toplum sağlığını önemsemiyor. Dertleri PARA!!!!
People
37
10) DR.CEVDETT (CERRAH)
26.08.2021 15:59:44
İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde TIP FAKÜLTESİNİN NE İŞİ VAR? SİZ ASLİ İŞİNİZİ YAPIP İSLAMIN GÜNCEL VE YAŞANABİLİR YORUMUNU YAPIN. SIRF BU YÜZDEN İNSANLAR DİNDEN ÇIKIYOR DERDİNİZ DE DEĞİL.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)