Tıp Fakültesi darphane gibi
Ekonomik darboğazdan geçen MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nin cirosu, Prof. Dr. Ahmet Çamsarı'nın rektörlüğe gelmesiyle 1 yılda 6 milyon TL'den 10,5 milyon TL'ye çıktı
Tıp Fakültesi darphane gibi
09 Şubat 2016 - SABAH DENİZ KARA ADNAN AÇIKGÖZ

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nin 2015 yılında 6 milyon TL olan cirosunun 1 yıl gibi kısa bir sürede 10,5 milyon TL'ye çıktığını açıkladı. Çamsarı, "Yüzde 100'e yakın artış oldu. Bu süper bir rakam. Doluluk oranı maksimuma ulaştı. Yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biri hastane problemini çözmek olur. Mersin için bir kazanç olan hocalarımızı el üstünde tutmamız gerekiyor" dedi. 

17 YILDA BİTMEDİ 
Onkoloji Hastanesi ile ilgili izin problemi yaşandığını kaydeden Çamsarı, "Hastane inşaatı 17 yıldır devam ediyor görünüyor. Yolsuzluk operasyonu nedeniyle hastanenin kesin kabulü yapılamıyor. 17 yıldır açık bir hesap var orada. Yeni bir hastane izni için buradaki hesabın kapatılması gerekiyor. Bu nedenle MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne Radyasyon Onkolojisi bölümünü ekleyeceğiz. Birkaç ay içerisinde tamamlayacağız" diye konuştu.

Tüp Bebek Merkezi'nin tamamlanarak hasta kabulüne başladığını bildiren Çamsarı şunları söyledi: Hastanenin zemin katını servise çevirip yeni yataklar koyacağız. Çünkü 750 yatak artık yetmiyor. Hastanedeki otomasyon sistemini değiştirdik. Artık yeni ve eksiksiz hesap yapabilen bir otomasyon sistemi var. Hastanemizde personel ödemelerini aksatmadık. Hoca kaybını durdurarak, Romatoloji gibi ek dallar açtık. Çocuğun yan dallarını da hizmete sunarak kentimize yeni hocalar kazandırdık.

Göreve geldiğinde hastanenin giderleri için Maliye'den 2,7 milyon TL hibe ile 4 milyon TL yapım onarım parası aldığını aktaran Çamsarı, "2,7 milyon TL, 2 aylık borcumuzu kapattı. Aldığımız 4 milyon TL de hastanedeki düzenlemeler için harcanıyor. Daha güler yüzlü personel, borcu azalmış bir hastane, ihalelere korkusuz girecek ve daha ucuz malzeme alabilecek bir hastane için bütçemizin biraz daha düzelmesi lazım. Yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biri hastane problemini çözmek olur. Mersin için bir kazanç olan hocalarımızı el üstünde tutmamız gerekiyor" şeklinde konuştu. 

YÜZDE 100'E YAKIN KÂR
MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını anlatan Çamsarı, şöyle devam etti: Göreve geldiğimde aylık ciro 6 milyon TL'ydi. Şimdi 10 buçuk milyon TL. Yüzde 100'e yakın artış oldu. Asgari ücret artışı, bize aylık 800 bin TL'ye mal oldu. Ciroyu artırdık ama 800 bin TL daha gitti bizden. Beklentimiz çalışanların kadroya alınması. Döner sermayeden maaşlarını ödediğimiz personelimiz kadroya alınırsa devletten para da istemeyiz. Döner sermayeden aylık 2 milyon TL'yi aşan maaş ödüyoruz. 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
28/08-29/08 Çocuklarda Motilite Bozuklukları Sempozyumu ÇOCUK... İSTA
27/08-31/08 20. Ulusal Anatomi Kongresi ANATOMİ İSTA
05/09-08/09 6. DOD Dermatoloji Gündemi DERMATOLOJİ SAKA
12/09-13/09 SCAI Menata Mentor Course-SCAI 2019 KALP VE... İSTA
14/09-14/09 7. Multidisipliner Nöroendokrin Tümör Sempozyumu NÖROLOJİ ANKA
11/09-14/09 World Congress of Perinatal Medicine KADIN... İSTA
12/09-15/09 10. Ulusal Haseki Tıp Kongresi ve 9. Haseki Hemşirelik Sempozyumu HEMŞİRELİ... SAKA