Tıp Fakültesi için iki kere sınava hazırlandı: 'Kesin benim doktor olmam gerekiyordu'
Mardin'in Mazıdağı ilçesinde doktor olmak çocukluk hayali olan Selman Oruç (19), Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) derece yaparak hayaline bir adım daha yaklaştı
Tıp Fakültesi için iki kere sınava hazırlandı: 'Kesin benim doktor olmam gerekiyordu'
26 Temmuz 2019 - İHA

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde doktor olmak çocukluk hayali olan Selman Oruç (19), Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) derece yaparak hayaline bir adım daha yaklaştı.

ÖSYM tarafından açıklanan YKS'nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi'nden (AYT) 505 puan alan Mardin Fen Lisesi mezunu Selman Oruç, başarısıyla sayısal puan türünde Mazıdağı birincisi ve Türkiye 5 bin 423'üncüsü oldu. Başarısının sırrının düzenli ve planlı çalışmaktan geçtiğini belirten Oruç, hedefinin Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okumak olduğunu söyledi. Doktor olmanın çocukluk hayali olduğunu kaydeden Oruç, "Geçen sene ilk defa sınava girdim. Geçen sene kazanamayınca bu sene tekrar sınava girdim. AYT'den 505 puan. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi düşünüyorum. Çocukluğumdan beri doktor olmak istedim. Geçen sene başaramayınca tekrar azimle karar verdim, hırslandım. Kesin benim doktor olmam gerekiyordu. En azından Mazıdağı'na dönüp Mazıdağı halkı için benim iyi bir doktor olmam gerekiyordu. Ve başarı sıralamalarının açıklanmasıyla olduğumu düşünüyorum" dedi.

''Ağabeylerim ve ablalarım olmasaydı birinci olamazdım''

Başarısının arkasında ağabeyleri ve ablaları olduğunu belirten Oruç, "Mardin'de bir ev kiraladık. Özel bir dershanede eğitim görüyordum. Bir sene boyunca kardeşim ile birlikte hazırlandım. Günde 4,5- 5 saat düzenli olarak çalıştım. Genel olarak deneme çözdüm. Ağabeylerim ve ablam olmasaydı bugün bende burada ilçe birincisi olamazdım. Bu başarıyı elde edeceğimi de düşünmezdim. Bu kadar iyi yapacağım aklıma gelmezdi. Onların sayesinde bugün buradayım. Benden sonraki arkadaşlarıma iyi çalışmalarını öneririm. Sonuçta hepimiz bu ülkenin birer bireyleriyiz. Her birimiz bir işin ucunda tutup bu ülke için, bu ülkenin çıkarları için yapmamız gerekiyor. En önemlisi verimli, düzenli çalışmak. Çok çalışmak hiçbir zaman başarıyı getirmez. Başarıyı getiren düzenli çalışmak, planlı çalışmaktır" diye konuştu.

Sosyal aktivitelere de vakit ayırdığını aktaran Oruç, çok uzun süreler ayırmadan bütün sosyal aktivitelerini de gerçekleştirdiğini ifade ederek arkasında duran herkese teşekkür etti.

Ağabeyinin aldığı sonucun mutluluğunu yaşadığını dile getiren Hozan Oruç ise, "Beraber sınava hazırlanıyorduk. Günlük 4-5 saat kesin çalışıyorduk. Ara sıra gezip dolaşıyorduk. Ağabeyim elinden gelenin en iyisini yaptı. Daha iyi bir sıralama hak ediyordu. Onu en içten dileklerim ile tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) Adem SAĞLAM (Eğitim)
03.08.2019 12:41:26
Selman kardesim oncelikle tebrik ederim.Zoru basarirken bilincli cabalarin ve ailene bağliliğin icin tebrik ederim.Kimi insanlar goruyoruz bolluk icinde ;ancak ornek teşkil edecek ya da şöyle elle gösterebileceğimiz ahlak ve edep yoksunu.Umarim hayirlisiysa hersey gonlunce olur.Burdan duşlara bulusturdugumuz parmaklarla yazip cizmek her kisinin işi,sahada mucadeleyi vermek er kisinin işi.Herkese saygi ve hurmetlerimi sunarim.
People
19
2) derviş (dr)
30.07.2019 12:42:46
sevgili selman, sana tıp fakültesine girmen için destek ve yardımcı olan kardeşlerine, senin bu başarından sonra ikinci bir görev düşüyor. anne ve babanıza evde okuma yazma öğretmek. ilerde iyi bir doktor olduğunda "annem babam okuma yazma bilmiyor" demek senin için zor olabilir.
People
47
3) Selman Oruç (Öğrenci)
29.07.2019 19:52:12
Herkese merhaba . Ben Selman Oruç. Gelen yorumlar üzerine hem site için hem kendim için bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim. Öncelikle beni kendi sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında paylaştıkları için medimagazin ailesine çok teşekkür ediyorum. Biz 8 kardeşiz. Ben 7.leriyim. Annem ev hanımı(okuma yazma bilmiyor) Babam(okumayı az yazmayı hiç bilmiyor) ssk emeklisi asgari ücretli koca yürekli bir adam. Benim basarmamin gerekliliğini burdan da anlayabilirsiniz. Inanin hiçbir şey dışardan göründüğü gibi değil. Önümde5422 İnsan var ama şartların asla aynı olmadığını düşünüyor ve bu başarının benim için zirve olduğunu dile getirmek istiyorum. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim . Allah başta aileme çevreme ve güzel ülkeme en güzel şekilde görev yapmayı nasip eder inşallah. Saygılarımla
People
17
4) ZEKİ CAN (CERRAH PİZZACI)
29.07.2019 15:38:40
güzel kardeşlerim mardinde binbir ekonomik sıkıntılar içersinde bu başarıyı yakalamak mükemmel bunu sizler gibi canlarla paylaşmak daha güzel haberin anormalliği yok diye düşünüyorum ayrıca 5 bine girmek her babayiğidin karı değil kutlarım.Ancak tıp a girmesi talihsizlik onu bekleyen çok büyük stresler var bu ülkede inşallah pişman olmaz.....
People
11
5) Serdar ersöz (Ögrenci)
29.07.2019 01:02:40
Bu kardeşimizin başarısı ögrenciler için moral kaynağıdır. Saçma sapan ünlü haberlerimi bekliyorsunuz.
People
11
6) Port (Op.dr)
28.07.2019 11:28:16
Bazen kader işte.kimbilir doktor olmaktan ne keyif alıcak.hastalar sövünce tebessüm edicek.sonra ne kadar azimle bunu hakettiğini ne kadar istediğini hatırlayacak.kimbilir belki doktorluk hiç yapmiyacak başhekim belediye başkanı gibi ballı kadrolara oturacak.kimbilir.
People
7
7) Ali Dulum (Doktor)
28.07.2019 11:07:53
Bilim adamı yazar sanatçı olmak isteyen gençlerimizi haber yapin ki ülkemizin ve insanlığın encok ihtiyacı olan nesil yetişsin.
People
6
8) Meriç (Uzman hekim)
27.07.2019 21:04:59
açıklanmasıyla olduğumu düşünüyorum" dedi."" güzel kardeşim öncelikle tebrik ediyorum, lakin tıp fakültesi kazanılacak değil 6 sene okunarak hekim olunuyor
People
49
9) hasan hasan (öğrenci)
27.07.2019 15:27:49
iyi hoş da bu başarıyı yapan binlerce insan var bunun nesi haber niteliğinde ? Saçma bir haber olmuş.
People
46
10) Merve Mutlucan (Tıp Öğrencisi)
27.07.2019 14:28:01
Haber olma niteliği nedir bilmiyorum ama 2 kereden fazla yıl çalışan da var ve bu normal. İlginç olan noktayı ben mi gözden kaçırıyorum bilemedim
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)