Tıp ve diş hekimliği fakültelerinde 'sözleşmeli hoca' dönemi
YÖK tarafından 1 Ocak 2018'den itibaren devlet ve vakıf dahil üniversite kadrosunda bulunmayan profesör ve doçentlerin, tıp ve diş hekimliği fakültelerinde sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalışabilmesi kararlaştırıldı
Tıp ve diş hekimliği fakültelerinde 'sözleşmeli hoca' dönemi
30 Eylül 2017 14:07 -

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkililerinden aldığı bilgiye göre, tıp ve diş hekimliği fakültelerinde sözleşmeli öğretim üyesi çalıştırılabilmesine yönelik YÖK, Maliye Bakanlığının görüşünü de alarak usul ve esasları belirledi. 

Buna göre, devlet ve vakıf dahil üniversite kadrosunda bulunmayan profesör ve doçentler, ihtiyaç duyulan alanlarda tıp ve diş hekimliği fakültelerinde artık sözleşmeli öğretim üyesi olarak çalışabilecek. İhtiyaç, ilgili fakülte kurulunca belirlenecek ve üniversite yönetim kurulu tarafından karara bağlanacak.

Ücret 15 katına kadar artırılabilecek

Üniversitede sözleşmeli çalışacak profesör ve doçentler, her türlü eğitim, araştırma ve uygulama faaliyetlerinde de bulunabilecek.

Sözleşmeli öğretim üyelerine, ek ders ücretinin 10 katına kadar saatlik ücret ödenebilecek. Özellik arz eden işler için YÖK kararıyla ücret 15 katına kadar artırılabilecek.

Ödemeler, özel bütçeden yapılacak. Sözleşmeler, YÖK'ün onayıyla en fazla bir yıllık olacak. İki aydan kısa süreli sözleşmeler üniversite yönetim kurulu kararıyla yapılabilecek.

Sözleşmeli öğretim üyelerine ilişkin usul ve esaslar, 1 Ocak 2018'den itibaren geçerli olacak.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) tuurul (kardiyoloji uzmanı)
02.10.2017 14:51:23
Bu çok parayla hoca çalıştırmak değil aslında, daimi statüde olan doc ve prof kadrolarını ilerde kaldırmaya yönelik, tıpkı yurt dışında olan adjunct prof gibi, sözleşmeli. İlk başta verilen ücretler yüksek olacak, özendirilecek, hocalar üniversitelere çekilecek sonra kademe kademe ücretler düşürülecek, tıpkı ilk çıkan performans sistemi gibi, ilk başlarda en az 12.000 tl sadece performans verilip yazıhanelerden devlet hastanelerine doktorların akın ettiğini hatırlayalım, şimdilerde ise performansın hali ortada.
People
18
2) Hakan (Dr)
02.10.2017 12:14:39
Üniversite dışında akademik ünvanların kullanımı olmamalı
Piyasada hekimlik yaparken Prof da ne demek? sen hastaya ders mi anlatıyorsun hekimlik mi yapıyorsun
Doç ve Prof kadroları üniversite dışında olmamalı

Haa, bu adamlarda piyasada para kazanmak zorunda kalmamalı
e bizde dünyaya 1 kere geldik, bu kadar çalışmanın karşılığı izin versinler de maddi kaygılarımız olmasın

15 kat değil gerekirse 20 kat olsun, ancak üniversitede olsun
akademik şartları olsun
2 yıl üst üste akademik kriterleri karşılamayanın sözleşmesi son bulsun, bilim üretemeyen üniversitede durmasın

dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok, amerikan düzenini alın getirin
hocalık üniversitede ve sözleşmeli bilim üretemeyenin işine son, çıksın piyasada çalışsın, bilim üretebilen de ev kirasını çocuğun okul parasını düşünmesin, emlakçılık mı yapsam pastacılık mı yapsam diye düşünmesin

üNİVERSİTE DIŞINDA ÜNVAN KULLANMAYA SON
BİLİM ÜRETEMEYENİN İŞİNE SON
İŞİNİ DÜZGÜN YAPAN HOCAYA DÜZGÜN PARA
People
10
3) DR (DR)
02.10.2017 11:01:10
Esasında tüm öğretim üyeleri sözleşmeli olmalı.ÜNİVERSİTE HASTANELERİ SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLANMALI...
People
30
4) mehmet ince (hekim)
02.10.2017 09:37:47
Ortalık çakma içi boş prof. ve doç.kaynıyor.Bunlarda piyasada aç kalınca güya çok becerikli oldukları için ,bir tür besleme yöntemi.Gerçekten ilçe özel hastanelerinde çalışan prof ve doç lar var yahu ...Halkımın ayağına hizmet...
People
21
5) Fikret Erbilen (Hekin)
30.09.2017 16:58:56
Nispeten kaliteli olan tıp eğitimi de çocuk oyuncağına çevrildi. Lise ayarında ki paralı tıp fakültelerinde doktorculuk oynanıyor. Yazık bu ülkenin geleceğine yazık
People
17
6) Yemrey (Dr)
30.09.2017 15:31:54
Küstürülen hocaları parayla geri döndürebileceklerini sanıyorlar. Mesele sadece para değil. İlim saygı görmediği yerden kaçar (İbn-i Sina)
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)