Tıpta uzmanlık eğitimi masaya yatırıldı
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, önceliklerinin, Türkiye kaynaklı bilimsel yayınları sayı ve kalitesini artırmak ve tıpta uzmanlık eğitiminde dünya standartlarını yakalamak olduğunu belirtti.
Tıpta uzmanlık eğitimi masaya yatırıldı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl

13 Mayıs 2017 -

İSTANBUL-Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Çalıştayı'nın ikincisi, 58 eğitim ve araştırma hastanesinin yöneticileri, eğiticileri ve tıpta uzmanlık öğrencilerinin katılımıyla Kocaeli Kartepe'de yapıldı. Yaklaşık 700 sağlık profesyonelinin bir araya geldiği çalıştayda tıpta uzmanlık eğitimi tüm yönleriyle ele alındı.

Erdöl, açılıştaki konuşmasında, Türkiye genelinde 58 eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan yaklaşık 10 bin asistanın uzmanlık eğitimlerini yürüttüklerini kaydederek, şunları söyledi:

"Düzenlediğimiz bu çalıştayda uzman doktor adaylarımızın eğitim süreçlerini değerlendirip, eğitim standartlarını belirlemeyi planlıyoruz. Aynı zamanda Türkiye kaynaklı bilimsel yayınların sayı ve kalitesini artırmak ve tıpta uzmanlık eğitiminde dünya standartlarını yakalamak önceliğimiz. Eminim ki ülkemize sağlık alanında daha çok ve daha nitelikli patent, buluş, yöntem, metot kazandıracağız."

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadrettin Pençe de tıpta uzmanlık eğitimini yönetmek ve başarılı olmanın, iyi koordinasyon ve yetki paylaşımının yapılmasıyla sağlanabileceğini dile getirerek, bilgi ve deneyimlerin kolektif kullanılmasının eğitim sürecini güçlendirmenin yanı sıra kaynak israfını önleyeceğini belirtti.

Üniversitenin akademik kurulları tarafından geliştirilen eğitim programları çerçevesinde uzmanlık eğitiminin kalitesinin dünya standartlarının üzerine çıkacağına inandığını ifade eden Pençe, "Sağlık Bilimleri Üniversitesi çatısı altında büyük bir ivme kazanacak olan Tıpta Uzmanlık Eğitimi ile sağlıkta dönüşüm sürecine kısa, orta ve uzun vadede pozitif katkı sağlayacağız. Akademik ve bilimsel alanda SBÜ ile afiliye olan hastanelerde araştırma, birlikte proje ve çalışmaların geliştirilmesinin yanında, mevcut standartlar daha da yükselecektir." dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı ise tıpta uzmanlık eğitiminde kalite ve başarının sağlık sisteminde yaşanan sorunlarla yakın ilişkisi olduğuna işaret ederek, bu amaçla seferberlik başlattıklarını ve kısa sürede önemli mesafeler aldıklarını belirtti.

Çalıştayda elde edilen veriler, hazırlanacak sonuç raporuyla kamuoyuna duyurulacak.
 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Laila (Saglik)
17.05.2017 09:18:54
Bencede isim degisikligi mantikli,yoksa bazi meslek mensuplari tip okumakla tum temel biilimlere vakif oldugunu,hatta temel bilimlerin tiptan turetildigini gelistigini dusunuyor,sahi ya absurt bir durum,gerci haksizda degiller temel bilimlerin onem verilmedigi bir ulkede o bilimden gelisen diger bilimin mensuplari ancak boyle dusunebilir..
People
0
2) Mehmet d. (uzman dr)
15.05.2017 12:32:57
Erol K; İlgi alanı kendinden başkaları olmuş birisi daha. Sen kendini nasıl geliştirirsin ona bak kardeşim.
People
1
3) ahmet tosun (uzman)
15.05.2017 11:09:00
Masadan kalkabilir İnşallah....
People
2
4) Ali Cantutan (UzDr)
14.05.2017 23:16:00
Alt yapısı olmayan tabela tıp fakülteleri açılmayı sürdürürken asistan eğitiminde kaliteden söz edilmesi çok ilginç!! Nasıl kalite bekleyebilirsiniz ?
People
5
5) Dr.Cevdett (cerrah)
14.05.2017 21:24:32
Yatırın masaya. Ameliyatla açın bakalım içinden ne çıkacak? Örneğin haftada ya da ayda bir kaç gün gelen 1-2 hoca ve eğitim formasyonu almamış, uzmanken yrd.doç yapılmış öğretim kadrosu olan yerlerde asistan nasıl yetiştirilir, TUK buralara nasıl eğitim kliniği statüsü verir sorularına cevap çıkacak mı? Bu ülkede hep beraber yaşıyoruz. Bu tür yerlerden yetişecek olan uzmanlara ameliyat olurmusunuz acaba karar vericiler? KALİTE!KALİTE!KALİTE! Unutmayın, yapmamız gerekirken yapmadığımız ya da yapmamamız gerekirken yaptığımız her şeyin sorulacağı bir HESAP GÜNÜ var.
People
2
6) erol k. (uz.dr.)
14.05.2017 20:22:08
Tıpta uzmanlık eğitimi deniliyor ama tıp fak.mezunları haricinde yani doktor olmayan bilimum veteriner,eczacı kimyager,biyolog,kimya mühendisi vs.vs.burada!TUS sınavında bu eğitimi almadan (tıp fak.bitirmeden)uzman olabiliyorlar. yani çelişki ve absürt bir durum var sanki! Tıp harici herkes burada... bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan TarihiDetayKategori
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer
19/10-22/104.Ulusal Bağırsak Mikrobiyotası ve Probiyotik KongresiGENELANTA
22/10-25/106. Puader KongresiÇOCUK...ANTA
02/11-04/11TMFTP Ultrasonografi KursuRADYOLOJİİSTA
14/03-18/03Ulusal Akciğer Sağlığı Kongresi (UASK) 2018GÖĞÜS...ANTA