Üniversite hastanelerinde yeni dönem: 'Eğitim ve öğretimin etkin sunumuna imkan verecek yönetim'
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 11. Kalkınma Planı'nın sunumunu yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay üniversite hastanelerinin hastane işletmeciliğinin ayrıştırılarak yönetim, hizmet sunumu ve finansman yapısı itibarıyla sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulacağını bildirdi
Üniversite hastanelerinde yeni dönem: 'Eğitim ve öğretimin etkin sunumuna imkan verecek yönetim'
10 Temmuz 2019 08:24 - AA

Sağlık hizmeti sunumunda bölgeler arası dağılımın iyileştirileceğini, fiziki altyapının ve insan kaynağının niteliğinin artırılmasının sağlanacağını belirten Oktay, "Bu çerçevede, aile hekimlerince sunulan sağlık hizmetlerini nitelik ve nicelik olarak iyileştirmek suretiyle aile hekimi başına nüfusun 3 bin 207'den 2 bin 700'e düşürülmesi sağlanacaktır. Evde sağlık hizmetleri yaygınlaştırılacak, başta kırsalda yaşayanlar olmak üzere yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması, yaşlılara yönelik koruyucu ve tedavi edici hizmetlerin güçlendirilmesi sağlanacaktır." diye konuştu.


11. Kalkınma Planı kapsamında hekim ve hemşire sayısı artırılacak...İşte diğer ayrıntılar! 


Oktay, üniversite hastanelerinin hastane işletmeciliğinin ayrıştırılarak, eğitim ve öğretim hizmetlerinin etkin bir şekilde sunumuna imkan verecek şekilde yönetim, hizmet sunumu ve finansman yapısı itibarıyla sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulacağını aktardı.


On Birinci Kalkınma Planı: Döner sermayeye ilişkin kriterler yeniden düzenlenecek 


 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
17
1) Osman D (Doktor)
10.07.2019 12:36:32
Üniversite Hastanelerini düze çıkaracak önlemleri buradan defalarca yazdım. Ancak, hala bir gelişme olmadı. Bir daha yazalım bakalım:
1. Bir kere resmi üniversite hastanelerinin aslında birer devlet dairesi olduğu hatırlanmalıdır. Bu kurumların, başta hemşire ve teknisyenler olacak şekilde personel ihtiyaçları asli devlet memuru statüsünde atanmalıdır. Bu şekilde, kurumların kendi döner sermayeleri üzerinden personel çalıştırma mecburiyeti en aza indirilmeli, hatta kaldırılmalıdır (halihazırda bu oranın birçok üniversite hastanesinde %50 leri bulduğunu düşünüyorum).
2. Hastanelerin işletmeciliğinde profesyonel işletmeciler görevlendirilmeli ve yetkilendirilmelidir. Sağlık işletmeciliği konusunda hiçbir şey bilmeyen rektörlerin hastaneler üzerindeki irrasyonel tasarrufları en aza indirgenmelidir.
3. SGK'nın bu hastanelere gönderilen hastaların zaten sorunlu ve uzun yatışlı hastalar olduğunun bilincinde olması ve bu tür hastanelerin fatura ödemelerinde %20 artışa gitmesi gereklidir. Olur olmaz fatura kesintilerine de bir son vermesi gereklidir. Üçüncü basamak hastanede öğretim üyesi tarafından yapılan zorlu tedavilerini tabii bir maliyeti olacağı akıldan çıkarılmamalıdır.
4. Son olarak da bu hastanelerdeki öğretim üyeleri de dahil, tüm kadrolarda "norm kadro" uygulamasına geçilmeli, çalışmada akademik ve hastanecilik verimliliği göz önünde bulundurulmalıdır. Rektörlerin çok da aktif olmayan öğretim üyeleri ile hastane kadrolarını fazlaca doldurmaları engellenmelidir.
Benim ilk planda aklıma gelenler bunlar. Konu ayrıntılı olarak masaya yatırılsa, bunlara tabii ki başka maddeler de eklenebilir.
Saygılarımla...
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer