Yılın intörnünün Mezuniyet Konuşması ‘Eleştiri’ içeriyor diye iptal edildi! İşte o konuşma!
Mezuniyet tören konuşmaları bu yıl da ilgi çekerken, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesinde 'eleştiri' içeriyor diye konuşmanın iptal edilmesi eleştiri konusu oldu
Yılın intörnünün Mezuniyet Konuşması ‘Eleştiri’ içeriyor diye iptal edildi! İşte o konuşma!
18 Mayıs 2018 -

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5 Mayıs’ta düzenlenen törenle 6. mezunlarını verdi. DoktorlarSitesiNET'in haberine göre geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da dönem birincisi ve yılın acil intörnü seçilen iki doktorun mezuniyet konuşması yapması bekleniyordu lakin konuşmayı sadece dönem birincisi gerçekleştirdi. Çünkü yılın acil intörn doktoru seçilen Dr. Önder Babacan’ın konuşma metni ‘eleştiri’ içeriyor diye beğenilmedi ve konuşması iptal edildi.
 

Dr. Önder Babacan, Acil Tıp Uzmanları Derneği tarafından 2017 -2018 Eğitim Öğretim Yılı” Acil Tıp Stajında En Başarılı İntern Doktor” Ödülüne layık görülmüştü.  Tek istediği de intörn hekimlerin eğitim sürecinde yaşadığı sorunlara değinmek ve acil serviste çalışırken yaşadığı şiddet olayından bahsetmekti. Lakin bu konuların gündeme gelmesi nedense birilerini rahatsız etmiş olacak ki Dr. Babacan’ın konuşması tamamiyle iptal edildi programdan çıkarıldı.

O konuşma metninin tamamını tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz;

“Değerli büyüklerim, kıymetli hocalarım, saygıdeğer anne ve babalarımız, sevgili dönem arkadaşlarım. 6 yıl süren yorucu ve yıpratıcı eğitim-öğretim sürecimizin , ömür boyu büyük bir gururla taşıyacağımız tıp doktorluğu mesleğine adım atmamız ile taçlandığı mezuniyet törenimize hepiniz hoşgeldiniz.

Konuşmamı detaylandırmadan önce izninizle birkaç teşekkür söylemim olacak. Beni bu yılın acil servis intern doktoru olarak öneren Sn.Dr.Türkan PARLAR’a, Sn.Dr Ali BUCAK’a,Sn.Dr.Hasan EKMEN’e, Sn.Dr.Burak CİLLİ’ye, Sn.Dr.Rebi DURAN’a ve bu öneriyi onaylayan Sn.Doç.Dr.Güven KUVANDIK hocama, Sn.Doç.Dr.Ali Karakuş hocama teşekkürlerimi sunuyorum. Bunu takiben ; desteklerini daima yanımda hissettiğim ve bana her zaman güvenen , yaşamlarını bana ve kardeşlerime adayan anne ve babama teşekkür ediyorum. doktorlarsitesi.net

Tıp doktorluğu mesleği okumakla beraber , görerek ve uygulayarak öğrenilen , usta çırak ilişkisine dayanan bir meslektir. Binlerce saat teorik dersi dinleyip, onlarca sınavı aşarak intern doktor olmaya hak kazandık. İntern doktor olduğumuzda bir hekim gibi çalışacağımızı, saygı göreceğimizi, bizlere hasta verileceğini ve hastaların tanı-tedavi sürecine dahil olabileceğimizi sanıyorduk. Yanıldık… Şimdi hastanemizin bazı kliniklerine göre intern doktorun tanımını yapmak ve son kısımda hekim olarak değer gördüğümüz acil servisimize değinmek istiyorum.

Genel cerrahi için intern doktor: onlarca pansuman yapan ve saatlerce ekartör tutturulan kişi. Kadın hastalıkları ve doğum için intern doktor: nst çeken , kan aldırılan, dosyalara sonuç işlettirilen, kıymetli anabilim dalı başkanının özel işlerinin peşinde koşmak zorunda bırakılan, poliklinik kapısında hasta çağıran kişi. Çocuk sağlığı ve hastalıkları için intern doktor: kapalı cezaevi işlevselliğindeki servisin mahkum kişisidir. Aynı zamanda asistanların yolunu dahi bilmediği çocuk acil servisinde bir başına bırakılan kişidir.

Soruyorum! 2 ay sonra hekimlik mesleğini icra etmeye başlayacak ve hasta bakacak olan bizlerin , sekreterlerin ve personellerin yapması gereken bu işler yerine; hasta takibi, reçete yazma ve tedavi düzenleme konusunda eğitilmemiz gerekmez miydi? 6 yıllık emeğimizin sonunda tıp doktorluğu diploması kadar, hastane personelliği ve tıbbi sekreterlik diploması almaya hak kazandığımızı düşünüyorum.Unutulmasın ki ; hastanemizi devlet hastanelerinden farklı kılan temel özellik, tıp doktoru yetiştirme yükümlülüğüdür.

Son olarak ; hekimlik mesleğini icra etme fırsatı bulduğumuz yegane yer olan acil servis birimimiz ile ilgili sıkıntılardan bahsetmek istiyorum. Rutine dönüşen hastane kargaşası ile oluşan sözlü ve fiziksel tacizlere alışmak zorunda bırakıldığımız şu günlerde , görüyorum ki artık olay farklı bir boyuta evrilmiştir. Geçtiğimiz ay hastanemiz acil servisinde çalışmakta iken, bıçaklı bir saldırıya uğradık. Konu ile ilgili olarak çözüm odaklı hiçbir şey yapılmamış olup, bir başımıza bırakıldık. Görevleri bizleri korumak olan kıymetli güvenlik güçlerimizin saldırgana karşı olan tavrı ve uzun bir süre olayı izlemesi bizleri derinden üzmüştür. Mevcut durumda herkesin elini kolunu sallayarak girebildiği, triyajın işletilmesinin mümkün olmadığı , hasta yakınlarının rahatlıkla ortamda gerginlik ve kalabalık oluşturabildiği bir acil servise sahibiz ve bu konuda önlemler alınması yerine olaylar örtbas ediliyor ve kıymetli büyüklerimiz tarafından güvenlik görevlilerine hasta yakınlarını içeriye almamak gibi bir durum olmayacağı söylenmiş olup, mevcut problem devam etmektedir. Bizler gerekli makamlara gerekli dilekçeleri vermiş olup, üzülerek görmüş bulunmaktayız ki durum aynı seyrinde devam etmektedir. Hayatımın geri kalanında güzel anılar olarak ifade edebileceğim ve hekimlik adına çok güzel öğretiler edindiğim acil servis biriminin tüm çalışanlarına minnettarım. Bana verilmiş olan bu ödül için ayrıca ATUDER’e teşekkürlerimi sunuyorum. Herkese iyi günler diliyorum. ” Dr. Önder BABACAN

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
9
1) kartlamış dr (kardiyoloji)
24.05.2018 15:56:40
Sevgili intörn kardeşim, ekartörü tutturmayıp da doğrudan ameliyatı mı yaptıracaklardı? o ekartörü tutarken bütün ameliyatı görme şansına sahip oluyorsun. ne kadar damar yolu açarsan, kan alırsan elin o kadar gelişir, farklı anatomilere aşina olursun. lab. değerlerini hastanın dosyasına işlerken kafanı çalıştırıp hastanın teşhisi verilen tedavi ve tedavinin etkisi ile bağdaştırırsan hekim olabilirsin. unutma, tıbbiye bitince kimse sana bunların hiçbirini yaptırmayacak. kitaplardan ders notlarından okudukların zamanla uçup gidecek. elinle yaptıkların kafanla düşündüklerin seninle kalacak. Hocaların asistanların sözünü dinlemeyin ayak işleri yapmayın diyen hekim kardeşim, keşke başka meslek seçseymişsin, mesela çiftçi olsaymışsın. kendi kendine olgunlaşma sadece tarlaya diktiğin hıyarda olur da, o açıdan.
People
6
2) m. burak (dr)
23.05.2018 14:36:12
Burada bazıları "öğrencisin çalışacaksın" demiş. Yazıklar olsun! Bunu yazanlara ve yazıklar olsun, bunu beğenenlere. Binlerce yazıklar olsun! Ben güneydoğuda zorunlu hizmet yapan bir doktorum. Bu terbiyesizler yüzünden iyi doktor yetişmiyor. Tıp öğrenciliğini tıp dışı amelelik olarak gören bu aptallar güruhu, öncelikle kendisine saygısını kaybetmiş bu yüzden meslektaşlarına da saygı gösterme becerisinden yoksun olan doktor müsveddeleridir. Onlar öğrenci!! amele değil. Aldıkları ücret ise sağlık meslek lisesinin staj yapan öğrencilerine verilen ücret. Az önce bahsettiğim tarzdaki öküzler yüzünden doktorlar bu ülkede bir cacık olamıyor.
People
19
3) Ahmet Küpeli (Dr)
21.05.2018 09:15:56
İşin gerçeği şu ki, tıp fakültelerinin çoğunda intörn hekim, başkalarına yaptırılamayan veya yaptırılmak istenmeyen ayak işleri için, ucuz iş gücü olarak görülüyor, hekimlik sanatının uygulama ögretilerinden çok bu işlerle meşgul ediliyorlar,hatta ironik olan ne biliyor musunuz, böyle davrananların başında, daha bir kaç yıl önce intörn dr olan asistan hekimler var...
People
16
4) ismail yk (dr)
21.05.2018 09:11:39
Adana başkent hast.de 2-3 yıl önce Sinüzit ameliyatı olacaktım,doktora, dr olduğumu söylediğimde bana düşman olmuştu:Ameliyat esnasında bişe olursa nolacak filan demişti ve beni ameliyata ilk alacakken,akşama doğru ve enson kişi olarak almıştı..Ben bu olayı yaşadıktan sonra,artık vatandaşın dr a olan tavrını çok görmemeye başladım..
People
18
5) drsalloso (dr)
19.05.2018 23:49:54
staj'yer'lik ve intern'lük 6 yıllık tıp eğitimi içine yedirilmiş "çakma" kavramlar. Batı tıp eğitiminde stajyer diye bir şey yok, "intern"lük ise Anglosakson tıp eğtiminde 6 yıllık tıp fakültesi sonrası yapılan kısmı maaşlı eğitim dönemi. Türk tıp eğitimine Hacettepe'nın sokuşturduğu "çakma" unvanç Sonuçta 6.sınıf öğrencisisin. Çalışacaksın.O kadar
People
11
6) aydin sinal (hekim)
19.05.2018 10:35:02
dünyanin her yerinde bu arada almanyadada -türkiyede uyduruk amerikancayla intörn ,almanyada aip denen ne talebe ne hekim olan yani bir bakima binalara kacak yapilan cekme kat vazifesi gören ler tamamen asistanin asistani vazifesini üstlenirler,asistan yaptiracagi ayak islerini intörn lere yaptirir.eger bölüm bas hemsiresi despot biriyse hemsirelerinde görevi ona yüklenir.neyseki 1-2 senelik intörnlük süresi gecicidir asistan kadrosu aldigi zaman dünü unutur gelen cömezlere ayni kendine yapilan muameleyi uygular.yani hafizayi beser nisyan ile maluldur prensibine uygun hayat sürer gider.
People
13
7) Ali (Aile hekimi)
19.05.2018 01:49:22
Hoca takımı saltanatın bitmesini istemez. İnternlere tavsiyem asistanların sözünü dinlemeyin. Ayak işleri yapmayın. Ayak işiyle kimse meslek erbabı olmaz. Sizi kandırıyorlar. Boş tehditlere de kulak asmayın. Kimse hiiiç bir şey yapamaz merak etmeyin. Personele söz geçiremeyen hocalar, YÖK ve ÖSYM
Emriyle gelen tıp öğrencilerinin kılına zarar veremezler. Başarılar
People
7
8) Doc (Dr)
18.05.2018 22:27:57
Afili ye hastanelerde .üniversite kadrosunda olmayan doçentler .bir an önce üniversite kadrosuna alınsın .kadrolulardan fazla çalışıp nöbet te tutuyoruz ders te veriyoruz asistan da egitiyoruz .diğerleri yarımiz kadar çalışıp kadro mobingi uygulayıp yari katimiz fazla ücret alıyor .bir umut tur .bekliyoruz .umut tükeniyor yüzlerce doçent . özel üniversite ve hastane arayışına başladı özelikle cerrahi branşlarda kadın doğumda .bunlar ayrılır sa diğerlerinin çoğu yatmak tan iş.i ameliyatı .yapamaz halde eğitim de hasta hizmeti de biter elinizdeki leri kadroya şartsız. olduğu yerde alın herkesin çocuğu evi eşi vs var. çoğu kimse başka ile gitmek . yerine ayrılmayı tercih eder.son sans.özel sektörün 4 te 1 i ücrete sadece kadro umuduyla sabrediyor çoğu. Böyle bedava yetişmiş adamı bir kadroya kazanmamak kimin basiretsizligi
People
13
9) Doc (Dr)
18.05.2018 22:12:10
96 mezunu m biz de intern denmezdi. intahtem di . Yaygın isim
People
40
10) Nilgün Yalçın (Pediatri)
18.05.2018 16:46:28
Değerli intörn arkadaşlarım, hasta ve hastalıkların yanısıra kan almak, dosya tutmak, tüm sekreterlik işleri dahil öğrenebileceğiniz herşeyi öğrenin. Bileceğiniz her fazla şey sizin ayrıcalığınız olacaktır ve ileride devlet hastanesinde çalışırken size gerekecektir.
Değerli hocalarım, bildiğiniz ne varsa lütfen öğrencilerinize öğretin. Ileride dualarını alırsınız. Gün gelecek bizler de onların hastaları olacağız. Ben bana emeği geçen hocalarıma minnettarım.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
21/03-23/03 Sağlık Bilimlerinde Araştırma Sempozyumu TIP EĞİTİMİ İZMİ
27/03-30/03 18. Nefroloji Kış Okulu NEFROLOJİ KIBR
05/04-07/04 TOD Nisan Kursu GÖZ... ANKA
07/04-10/04 41. PEDİATRİ GÜNLERİ ve 20. PEDİATRİ HEMŞİRELİĞİ GÜNLERİ ÇOCUK... İSTA
12/04-13/04 Hacettepe Radyoloji BT Kursu 2019 RADYOLOJİ ANKA
12/04-14/04 Hedef Kanser 2019 TIBBİ... KIBR
10/04-14/04 Türk Toraks Derneği 22. Yıllık Kongresi GÖĞÜS... ANTA