YÖK doçentlik başvurularında dijital dönemi başlatıyor
Yükseköğretim Kurulunun "Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi" kapsamında, doçentlik başvurularında adayların kitap, makale ve bildiri gibi eserlerini posta yoluyla jüri üyelerine gönderme zorunluluğu sona erdirildi- Doçent adayları daha önce basılı olarak postaya verdikleri eserlerini 20 Ocak 2021 itibarıyla sadece dijital ortama yükleyerek başvurularını tamamlayabilecek
YÖK doçentlik başvurularında dijital dönemi başlatıyor
09 Ocak 2021 14:54 -

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) "Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi" kapsamında, doçentlik başvurularında adayların kitap, makale ve bildiri gibi eserlerini posta yoluyla jüri üyelerine gönderme zorunluluğu sona erdirildi.

Yeni uygulamada, doçent adayları, daha önce basılı olarak postaya verdikleri eserlerini 20 Ocak 2021 tarihi itibarıyla sadece dijital ortama yükleyerek başvurularını tamamlayabilecekler.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, "Dijitalleşen YÖK" sloganıyla yürütülen Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında, YÖK'ün tavsiye kararıyla Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından doçentlik başvuru süreçlerine ilişkin pek çok yenilik hayata geçirildi.

Yeniliklerden ilki, doçentlik belgelerinin 12 Kasım 2019'dan itibaren e-Devlet üzerinden elektronik ortamda görüntülenmeye başlanması oldu. Ayrıca geçen yıl yapılan mevzuat değişikliğiyle yılda 2 kez yapılan doçentlik başvuruları, ocak, mayıs ve eylül aylarında olmak üzere 3'e çıkarıldı. Karar bu ay hayata geçirilecek.

 Doçentlik başvurularında yeni dönem

YÖK'ün tavsiye kararıyla Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), doçent adaylarına büyük kolaylık sağlayacak bir yeniliği "2021 Ocak" başvuru döneminden itibaren uygulanmak üzere karara bağladı.

Mevcut uygulamada, filoloji, hukuk, ilahiyat, sosyal, beşeri ve idari bilimler, mimarlık, planlama ve tasarım temel alanlarından başvuru yapacak doçent adaylarının bilimsel değerlendirmeye esas olan kitap, makale ve bildiri gibi eserlerini; güzel sanatlar temel alanından başvuran adayların ise tüm eserlerini taahhütlü posta ya da kargo yoluyla jüri üyelerine gönderme zorunluluğu bulunuyordu.
Bu adaylar, jüri üyesinin görevli olduğu akademik birime evrak girişi yaptırarak eserlerini elden de teslim edebiliyorlardı. Bu zorunluluk nedeniyle her yıl yaklaşık 6 bin doçent adayı, yüksek meblağda kargo ve kırtasiye masrafıyla karşı karşıya kalıyordu.

YÖK'ün tavsiyesi üzerine ÜAK tarafından alınan kararla doçentlik başvurularında adayların kitap, makale ve bildiri gibi eserlerini posta yoluyla jüri üyelerine gönderme zorunluluğu sona erdirildi.

Yeni uygulamada, doçent adayları, daha önce basılı olarak postaya verdikleri eserlerini 20 Ocak 2021 tarihi itibarıyla sadece dijital ortama yükleyerek başvurularını tamamlayabilecek.

Alınan kararla dijital çağın imkanlarından daha fazla faydalanılarak çevreye duyarlı bu uygulama ile kağıt israfının, postalama masrafının ve salgın koşullarında jüri üyelerine evrak ulaştırma zorluklarının önüne geçilmiş oldu.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) UZ DR (FTR)
18.01.2021 10:25:58
eskiden üniversitelerde akademik kariyer için militan olmak gerekiyordu.şimdi işler normale döndü.
People
1
2) dr logic (hekim)
16.01.2021 03:25:20
mantık nerede?
1- online doçent olmanın mantığı nedir? online nasıl cerrahi doçenti olur.
scı-e kapsamında 1. isim yayın yapmak başka, cerrahi beceresi başkadır. aynı durum tıbbın diğer dalları için de geçerli
sadece yayın doçentlik unvanı için yeterli mi. YÖK öncesinde doçentlikte 5 yıl tutan tez hazırlama dönemi vardı. sonra tez sınavı,sonra yazılı sözlü sınav,en sonunda da öğrenci ve juri önünde ders anlatma sınavı. tez hazırlama 5 yıl tutar insanın hayatını çalardı
- üstelik o dönem sadece üniversiteden girilirdi. EAH nin ki o zamanın EAH gerçekten kalite idi. İstanbul Siyami Ersek Ankara Yüksek İhtisas değerli EAH hastaneleriydi. Oradaki b Sağlık Bakanlığı içinde şef yard şef sınavlarına girerdi. Muayenehane açabilirlerdi. Üniversitedeki başasistan uzman ve doçentler açamazdı. ancak 2 yıllık prof ların hakkı vardı. 2 yıllık prof yaş 45 demekti.
- Mantığı nedir ?: Van'dan Edirne'ye 8o küsür EAH yı SBÜ kapsamında toplamanın mantığı nedir? Çoğğu EAH da asistan bile yok öğrenci SBÜ merkezi dışında yok. EAH ların bazıları il değil ilçede. İlçeye nasıl doç prof çekersin?
_Mantığı nedir.?
Özel hastanede bir vakıf üniversitesine "afiliye" olup ne öğrenci ne asistan olmaksızın akademik unvan almanın anlamı var mı?
Bir yorumcu meslekdaş pişman olduğunu yazmış.
--------------------------------------------------------------
bir arka yol bulmada üstümüze yok.
pandemi dediler yurt dışında okuyan öğrenciye yatay geçiş yapma hakkı verdiler ama ÖSYM sırası 60. binini olan öğrenci ilk 10 binde kapanan istanbul tıp fakültelerine geçti. hak mı adalet mi kayırma mı
___________________
benzer olay 1990 larda ihtisasta oldu. yurt dışında 2 yıl asistan olanlar Türkiyede bir EAH asistanlığınga yatay geçiş yapıyordu. yurt dışı denince harvard değil molda özbek kırgız tıp fak. para ile asistanlık yaptı kağıdı alan 3. yıl asistanı oldu. özellikle cerrahi dallarda çok yetersizlik görüldü. bu arada olan oldu.
People
16
3) Doktor (Doktor)
15.01.2021 11:18:27
Akademik ünvanlar çok sıradanlaştırıldı. Bu, özellikle tıp alanında daha da belirgin. Akademisyen, ileriki meslek hayatında bu mesai üstü çabalarının ne maddi, ne de manevi neredeyse hiçbir karşılığını göremiyor. Bırakınız avantajını, bir pratisyen hekim olarak yönetimden duyacağınız ters ve saygısızca bir cevap veya uygulama, profesör olduğunuz zaman çok daha ağırınıza gidiyor, daha çok üzülüyorsunuz. Özellikle de devlet, yani Eğitim Araştırma Hastanelerinde. O nedenle, eğer bir örgün üniversitede kadro imkanı yoksa, veya hiçbir şekilde özel sektör düşünülmüyorsa, akademik kariyer için çaba göstermek bana anlamsız geliyor. (Aslında, öyle imkanlar olsa bile anlamsız ya). Kendimden örnek vermek gerekirse, ben uğraştım, akademisyen oldum. Akşam, hafta sonları odamda kalıp çalışma planlayacağıma, makale yazacağıma, özel sektöre geçsem, muayenehane çalıştırsam ya da gidip çocuklarımı sevsem, eşimle ilgilensem çok daha doğru olurmuş. Onca çabaya ve strese değmezmiş. Bana, sorumluluk, üzüntü ve stersten başka hiçbir şey vermedi. Özetle pişmanım, hem de çok.
People
26
4) Dr.Cevdett (Cerrah)
11.01.2021 13:52:34
Ünvanların, makamların, kurumların '' layüsel=sorgulanamaz'' olduğu dönemden ''elini sallasan ellisi'' dönemine geçtik. Bir türlü kantarın topuzunu ayarlıyamayoruz. Topuz bir o yanda, bir bu yanda...El becerisi olmayan bir adam rahatlıkla cerrahi profu olabiliyor. Yazık ki yazık...
People
26
5) medico (dr)
10.01.2021 15:19:26
sayın "kel" rumuzlu meslekdaşım. yazın güzel. teşbihte hata olmaz denir ya, sadece ek bilgi olarak yazıyorum.
tanzanya ve etyopya gibi ülkelerde scı kapsamına giren dergi yok.
türkiye de pubmed kapsamında parasız dergi var ama tıpta scı-e kapsamında dergi olduğuna emin değilim.
paralı dergilerin çoğu pubmed/index medicus'ta kalıyor. scı-e kapsamına paralı online dergi çok az. onlar da malın kıymetini biliyor. makale başı 2-3 bin dolar.yayın işi tam bir işkenceye dönüştü. tüm dünya akademisyenleri yayına hucum yaşıyor. şimdi doçentlikte sınav kalktı. eski sitemde sözlü yazılı sınav 80 öncesi ders anlatma aşaması vardı. sözlü sınav iyi bir şeydi. kişi hayatınd son kez uzmanlık dalının temel kitabını baştan aşağı okurdu. bazı dallar yayına müsayittir.farmakoloji gibi. bazı dallar da zor çıkar cerrahi dallar.ama sadece dosya ile olur mu.adayın el becerisini gör, hastaya yaklaşımını ölç. "online cerrahi doçenti" olunur mu.? gastro doçenti olunur mu? hiç olmazsa bir endoskopi becerine bak...
doçent bize Almanların yaptığı 33 reformundan kalma. Almanya avusturaya isviçrede halen var. orada privat doçent var. üniversite ortamı dışından olan (EAH vb) kişilere verilir. üniversitede kadroya atanırsan doç olursun. 80 öncesi bizde üniversitede doçent, EAH da şeflik sınavı olurdu.EAH da şef olamk tıp fakültesinde doçent olmaktan bazen daha avantajıydı. çünkü EAH şefi muayenehane açar , şef diye hastası çok olurdu. üniversitedeki doçent açamazdı taa ki 2 yılllık prof olana kadar. 7-8 yıl var daha. sınavı verir kadro çıkmazsa adın üniversitesi doçenti idi. kadroya geçersen doçent olunurdu
doçent latince "doçentıs"dan gelir. öğretici demektir. ben 80 öncesi cerrahpaşa mezunuyum. bzim zamanımızın doçentleri tam doçentti.
bir ara prof olmak için doçentlikte 5 yıllık süre gerekiyor ya,TBMM de doçentler kanun çıkartmaya çalıştı. mecliste geçen süremiz doçentlik süresine sayılsın. neys e zor bela olmadı. sen siyasetin profesörüsün artık. akademik pro fluk için meclisi karıştırma. derdi ne. derdi bir sonraki dönem seçilmezse boşa çıktığında bir yere prof atanabilsin. hey yavrum hey...

rektor anglikan kilisesi sorumlu papazı demektir. dekan papaz mekteplerinde on kişilik öğrenciyi yöneten deka (on) sözünden akademiye geçmiştir.
işte böyle
işler kolaylaştı kalite düştü
şimdi
her gelen doçente , unvanı= eşittir işini iyi bilir demeyeceksin.
hekimlik zenaat akıl birikim deneyim işidir. unvanlarla ölçülmez.
People
14
6) hekimbaşı (dr)
10.01.2021 14:47:35
muayenehane kapanınca üniversite ortamında doçent olmanın iki amacı var. maaşında iyileştirme oluyor. eah da isen sen de kişiye özgü şartı sağlıyorsan prof olursun,emekl aylığın uzmandan iyi olur ama "kişiye özgü" şarta haiz olacaksın. tıp fakültesi mebzul miktarda. doçentliğin tek yararı, devlette bunalır da özel hastaneyle anlaşırsan özel hastane seni reklamlarında kullanır. xy kliğinimiz doç dr zz yönetiminde hizmete girmiştir. patron sözünde durduğu parayı ödemezse o doçentliğin de yararı yok
arkadaş doğru demiş
iyi olanı bozmada, unvanları itibarsızlaştırıp kendimize yontmada üstümüze yok...
almanya ile nufusumuz aynı bizde vakıf dair 90 tıp fakültesi var. 1/2 si son 2o yılda açıldı.
almanyada tıp sayısı 39.son 50 yılda sadece 1 tane açılmış.
hayatın kuralıdır,iktisat kuralıdır: " zenaata dayalı ürünlerde sürüm artarsa kalite düşer"
People
48
7) kel (dr)
10.01.2021 10:16:49
Çok iyi olmuş bence.

Tezlerimizi paralarımız ile etiyopya tanzanya gibi ülkelerin dergilerinde 2 adet SCİ yayın yapıyoruz (gerekirse ücretini vererek).

Doçentlik koçlarına ücreti mukabili başvuruyoruz ki evraklarımızı toparlasınlar.

Saglık meslek liselerinde birkaç pansuman nasıl yapılır dersine giriyoruz.(corona surecinde interneten online tabii ki)

internetten başvuru yapıyoruz.

Böylece ;
Doçentlik sonrası prof luk evimize geliyor.Böylece hiç yorulmuyoruz.Maaşımızı hakettiğimiz gibi alıyoruz.

Etrafta binlerce prof vs varken tıbba yaptıgımız katkılarla aşı yapamayıp yapanların faz 3 çalışmasına gönüllü olarak katılarak tıbba destek veriyoruz.

Ben bu hizmete 'like' atacagım Bunu begendim
People
33
8) Hakan (Dr)
09.01.2021 20:59:04
İlk defa doğru bişey yaptılar.
Artık bi önemi de kalmadı ya!
Kemal Sunalın Tosun Paşa filmi gibi “bende doçentim sende doçentsin sen de doçentsin” velhasıl hepimiz tosun paşayız.
Ünvanları itibarsızlaştırma konusunda üstümüze yok. Elini sallasan Tosun Paşaya değiyor artık.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)