Akdağ: Doktor seçme hakkı yaygınlaşacak
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Konya’da bir poliklinikte başlatılan ‘doktor seçme hakkı’nın tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacağını belirtip ‘Bu uygulama kaliteyi artırır’ dedi
10 Ocak 2005 -
BAKAN Recep Akdağ, hastanın istediği hekimi seçebilme uygulamasını ülke geneline yaymak istediklerini söyledi. Akdağ, Konya’da yaptırılan bir polikiniğin açılışında, ‘Bu polikliniğin bir önemli özelliği ise giriş kapısına yazıldığı gibi ‘Hekim Seçme Hakkı’ uygulamasıdır. Bu ne anlama geliyor? Hastanenin kapısına geldiğinizde sizi bir sekreterya karşılıyor ve hastanede çalışan hangi hekime muayene olmak istiyorsanız, o hekimi bu sekreteryadan seçebiliyorsunuz. Bu uygulama, hizmette kaliteyi artıracaktır. Bu poliklinikte de başlattığımız, hastanın istediği hekimi seçebilme uygulamasını ülke geneline yaymak istiyoruz’ dedi.

KONYA SAĞLIK MERKEZİ

AKDAĞ, Konya’yı bölgenin sağlık merkezi olarak düşündüklerini söyledi. Akdağ, ‘Konya bu konuda bir cazibe merkezidir. 20 ilde olduğu gibi Konya’yı bölgenin sağlık merkezi olarak düşünüyoruz’’ dedi. Akdağ, yeşil kartta yapılan düzenlemeleri ise, ‘Yeşil kartlı vatandaşlar, ayakta teşhis ve tedavileri sırasında yazılan reçeteleriyle, doğrudan eczanelere başvurarak, ilaçlarını alabilecek. Yeni düzenlenen yeşil kartlarını almış olmaları gerekiyor. Bundan sonra ilaçlarını alma konusunda, bir mağduriyet yaşamayacak. Önceden fona, valiliğe ve kaymakamlığa başvurmaları gereken yeşil kartlıların ilaç alması büyük bir bürokratik sorun oluşturuyordu. Bunu ortadan kaldırdık’ diye anlattı.


BAKANLIKTAN KURA iLE ATAMA


SAĞLIK Bakanlığı, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçlarına göre uzman, uzman tabip, tabip, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa, yeniden, açıktan ve naklen kura ile atama yapılacak. İl sağlık müdürlüklerine yapılacak başvurular 13 Ocak’ta başlayıp, 28 Ocak’ta sona erecek. Kura, Sağlık Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından bilgisayar ortamında Ankara’da 4 Şubat Cuma günü gerçekleştirilecek.


DOĞUDA DOKTOR AÇIĞI VAR


BAKAN Recep Akdağ, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da sağlık personeli açığının giderilemediğini, buralarda sözleşmeli personel istihdamını özendirmek için merkezi döner sermayeden de pay verilmesi yoluna gidileceğini bildirdi. Bunun için ‘sözleşmeli personel’ uygulaması başlatıldığını anımsatan Akdağ, bu personelin ‘çakılı kadro’ olarak istihdam edildiğini, başka bir yere naklinin söz konusu olmadığını belirtti.

Star

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
16/11-21/11 55. Ulusal Nöroloji Kongresi NÖROLOJİ ANTA
23/11-23/11 TMFTP Tıbbi Uygulamalar ve Hukuk Kongresi TIP... ANKA
23/11-23/11 Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Kardiyo Onkoloji Toplantısı KARDİYOLOJİ İSTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
21/11-24/11 15. Türkiye Acil Tıp Kongresi ACİL TIP ANTA
20/11-24/11 24. Prof. Dr. A.Lütfi Tat Sempozyumu DERMATOLOJİ ANTA
22/11-24/11 7. Uluslararası Ürojinekoloji Kongresi ÜROLOJİ İSTA