Profesyonel hasta refakatçileri AB desteğiyle yetişecek
ABD ve Avrupa’da büyük bir sektör halini alan hasta refakatçiliği için Türkiye’de ilk profesyonel eğitim programları başlatılıyor.
18 Şubat 2005 -
Ülkede yeterince bilinmeyen profesyonel hasta refakatçiliği AB desteğiyle geliştirilecek. Bu konudaki eğitim programını hazırlayan Hastane Çalışanları ve Hasta Sağlığı Koruma Derneği, AB’den hibe almayı başardı. Mart ayında başlayacak projeyle sağlık meslek lisesi mezunu 200 genç bireysel hasta yardımcılığı eğitimi alacak. ABD’de ve Avrupa ülkelerinde hastalar mümkün olduğu kadar az hastanede tutuluyor. Rutin bakımların, hastanın evinde yapılması tercih ediliyor. Gelişmiş ülkelerin evde tedavi yöntemine yönelmesi profesyonel hasta refakatçiliği olarak tanımlanan yeni bir iş alanını da doğurdu. Türkiye’de de son yıllarda hasta refakatçiliği hizmeti veren özel şirketler kurulmaya başlandı. Ancak buralarda çalışan personele yeterli eğitim verilmiyor.

Ankara’daki Hastane Çalışanları ve Hasta Sağlığı Koruma Derneği bu açığı kapatabilmek için ‘profesyonel refakatçi eğitimi’ düzenlemeye karar verdi. Dernek, projenin finansmanı için Aktif İşgücü Programları çerçevesinde AB’den yaklaşık 150 bin Euro hibe aldı. Kendi kaynaklarından da 16 bin Euro ayırdı. HAS-DES adı verilen eğitim projesinden sağlık meslek lisesi mezunu 200 işsiz genç yararlanacak. Sınava tabi tutulacak kursiyerlerden başarılı olanlar ‘bireysel hasta yardımcısı sertifikası’ alacak. Hastane Çalışanları ve Hasta Sağlığı Koruma Derneği Başkanı ve SSK Ankara Hastanesi Başhekimi Sami Türkoğlu, işsiz sağlık meslek lisesi mezunlarını kalifiye personel haline getirmeyi amaçladıklarını anlattı. Bilinçsiz refakatçiliğin hastayı daha kötü ettiğini ve tedavi sürecini zorlaştırdığını belirten Türkoğlu, böylesine önemli bir işin mutlaka özel eğitim almış kişilerce yapılması gerektiğini kaydetti.


Zaman

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
İLANLAR
İlan Tarihi Detay Kategori
ETKİNLİKLER
Tarih Etkinlik Kategori Yer
09/11-13/11 26. Ulusal Alerji ve İmmünoloji Kongresi ALLERJİK... ANTA
15/11-16/11 4. Diyabet Tedavisi Sempozyumu ENDOKRİNO... ANKA
14/11-17/11 1. Hematoloji Eğitim ve Araştırma Kongresi HEMATOLOJİ ANTA
13/11-17/11 10. Uluslararsı Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi - AHEKON 2019 AİLE... ANTA
13/11-17/11 41. Türk Ulusal KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi KULAK-BUR... ANTA
14/11-17/11 Dudak Damak Yarıkları 6. Uluslararası Kongresi ORTOPEDİ... ANTA
14/11-17/11 HIV-AIDS Kongresi 2019 HALK SAĞLIĞI ANTA